Benim yanımda şarkı söylemek zordur

Benim yanımda şarkı söylemek zordur

“Benim yanımda şarkı söylemek zordur”

Tuğba ÖZERK 

Bir şarkının yüreğinize dokunması için sözlerini bilmek gerekmiyor. Müziği duyduğunuz anda insanı sarıp sarmalıyor. Hayatına, duygularına dokunuyor… Bunu şarkılarında bestelerinde yakalayabilen sağlam sıkı bir sesin sahibi olan sevgili Tuğba Özek bu ayki Pasue derginin kapak konuğu… Klipleri, şarkıları ve sesi kadar güzel olan fiziği ile dikkat çeken, dinleyicilerinin beğenisini kazanan değerli okurlarımız için samimi, sıcacık keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Mutlu okumalar…

Siz başkalarının hayatına yaptığınız müzikle, güzel sesinizle dokunmaya nasıl karar verdiniz? Ne zaman karar verdiniz? Bu duyguyu ilk ne zaman hissettiniz?

İlk şarkı söylemeye başladığımda 3 yaşındaydım.  Müzikte profesyonel hayatım 7 yaşımda TRT çocuk korosu ile başladı. Gençlik korosuna kadar devam etti. O süreçte okul hayatım devam ederken sevgili Sezen aksu beni bir yılbaşı programında TRT’de 12’ye çeyrek kala Türkiye’ye lanse etti. Bostancı gösteri merkezindeki o harika geceden sonra tam olarak bu mesleğe gönül verdim ve müzikal yolculuğum başladı.

O gün ki Tuğba ile bugünkü Tuğba arasında nasıl bir fark var… Neler değişti sizin için?

Müzik aşkım o gün bugündür hiç değişmedi. İçimdeki küçük kız çocuğunu da hiç kaybetmedim ben. Yetiştirilme tarzı olarak da dobra bir yapıdayım. Ne istediğimi direkt söylerim. Net ve dümdüz bir kadınım.

Yaşadığınız zorluklar oldu mu?

Dile kolay 30 sene olmuş. Çok küçük yaşta büyük bir sorumluluklar almışım… Ne yollar ne zorluklar ne gözyaşları ne kahkahalar geçti ama hepsi de yaşanan özel anılardır. Fazla derin yaşamış oluyoruz sanatçı olarak hayatın her anının… Hareketli oluyor hayat. Tabii ki sonucuna değer şarkıların çıktığı da bir gerçek

Tuğba Özerk

Müzik yapmak şarkı söylemek için vazgeçtiğiniz bir şeyler oldu mu?

Ben “Tuğba”yı hep bir kenara bıraktım ve Tuğba Özerk için yaşadım. Her şeyim tamamen müzik hayatım üzerine kurularak ilerledi. Bugün iyi bir sese sahibim. Samimiyetle söylüyorum, sesimin aralığı iyidir. Benim yanımda şarkı söylemek çok zordur.

Son single hikâyesinde ne var? Neden albüm değil?

“Single düzeni”ne ilk geçenlerden biriyim. Seviyorum böyle ilerlemeyi.  Son single Koltuklar Kitaplar Nisan ayında çıktı. Şimdi Halay Başındayım… Çok keyifli kıpır kıpır bir şarkı. Biraz güzel enerji ve mutluluğa ihtiyaç olan bir anda çıkarttık bence… Genel anlamda küresel olarak salgın etkileriyle yaz başı çok zor bir zamandı. Ortaları da sıkıntılıydı. İçimden bir paylaşım yapmak bile gelmedi. Şimdi biraz daha sosyal ve moral zamanı diyerek bu zamanı tercih ettik

Dünyada dijital devrim ile haksız bir rekabet söz konusu… Satın alarak elde edilen beğeniler var. Gerçek olmayan görüntülenme ve tıklanmalar… Trend videolar listesine girmek, müzik platformlarında üst sıralarda bulunmak gibi yapay süreçler de hayatta var oldular… Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ah ah…  Gerçekten çok üzücü bir durum… Bu konuda da ilk benim sesim çıktı. Söyledim söyleyeceğimi, şimdi bu konular konuşuluyor. “Derin Darbe” şarkısını yaptığımda sene 2013’de… Dijitali o dönem pek anlamıyordum. “Burada bir problem var, rakamlar aşırı yüksek” diyordum. Şimdi daha iyi anlaşılıyor gerçekler. Ne kadar harcarsan o kadar görünür olursun şeklinde yürüyen bir müzik var. Bu karmaşanın çözülmesini herkes gibi ben de istiyorum.

Tuğba Özerk

Her şeyin hızlı tüketildiği bir döneme denk geldiğimizden ve dijital çağın ön planda olmasından dolayı mesleki korkularınız oldu mu?

Hızlı tüketim varsa o tüketime karşı üretim yapmak durumundayız. İyi ses her zaman kazanır. Korkusuz bir ruhum ben. Mücadele ve iyi işler yapmak lazım. Sesim gerçekten dinlediğinizde kulağınızda yer eder. Ve X şarkıyı bu sesle seslendirse nasıl olur acaba diye merak uyandıran Allah vergisi bir sesim var. Böyle olunca korku kaygı yok. Ayrıca; sektöre yeni biri girdiğinde “Aman dinlenmesin” diyecek biri değilim ben. Yani; “O yeni giren de satsın, ben de satayım. Onu dinlemeye gelen belki beni de dinler” diyenlerdenim.

Ek olarak sektörün eksikleri var mıdır? Neler?

Sektörde eksikten çok fazlalık var…  Ayıklanmalı bence… Karmaşa çok var. Ama zamanla her güzel şey yerini bulur.

Türkçe Pop’un tekrara düştüğü ve kendini yenileyemedi gibi bir düşünceye kapıldığınız oluyor mu?

Tabi oluyor. Çok var… Birbirini tekrar eden, benzer işler var ve bu beni üzüyor.

Popüler dünyanın ve müzik akımlarının arasında, müziğinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Benim konumlandırmam değil dinleyicinin konumlandırması doğru olur ama hiç geçmeyen içi sızım sızım sızlatan parçalarım ve birçok kişinin sevincine ortak olan şarkılarım var benim… Hem yazdığım hem seslendirdiğim.

Size ilham olan isimler var mı? Var ise rol modeliniz kim?

Olmaz mı? Sezen Aksu beni hem ilk yetiştiren, hem de kraliçem, üstadım… İyi ki çalışmışız, iyi ki ve iyi ki var. Onu çok beğeniyorum. Çok seviyorum.

Tuğba Özerk

Disiplinli misiniz? Çalışma disiplininiz, bu sisteminiz nasıldır?

Aşırı disiplinli bir insanım… İş hayatımda çok titizimdir. Dinleyiciye en iyisini sunmak İçin çabalıyoruz.

Normal hayat ve mesleki zorluklarla karşılaştığınızda motivasyonunuzu yeniden sağlamakta zorlanır mısınız?

İkizler Burcuyum ben… Matruşka gibiyim yani içimden çeşit çeşit kadınlar çıkar. Hep motive eden bir kız bulurum içimde…

Hayatınızda özgür hissetmek için güvenli alanlarınızı terk ettiğiniz oldu mu ve bu kararınızdan pişmanlık duymadığınız kırılma alanlarınız var mı?

Güvenli alanınızdan çıkmazsanız gelişemezsiniz, terk etmek demeyelim ama ilerlemek için güvenli alanlarımdan çok çıktığım oldu tabi.

Ünlü biri olarak yanlış anlaşıldığınız oldu mu? Ya da bu yanlışın doğru halini anlatmak zorunda kaldığınız bir deneyim yaşadınız mı?

Mutlaka olmuştur ama ben hep lafımın arkasında duran bir insanım. Vardır bir anlatmak istediğim ki söylemişimdir. En güzeli de yazdığım şarkılarda anlatırım hep…

Tuğba Özerk

Sizi yakından tanımayan ya da hiç tanımayan ama müziğinizi duymuş olan insanların hakkınızda en çok neyi bilmesini isterdiniz?

Kocaman bir kalbim olduğunu ve tüm şarkılarımı tüm kalbimle onlara dokunmak istediğimi…

Eleştirilere açık mısınız? Kendi kendinizi eleştirdiğiniz olur mu?

En acımasız eleştiriyi kendime yaparım. Eleştirilmekten de rahatsız olmam. Sadece önemli bulursam kaale alırım.

Tanınmış isimleri eleştirmek bu hayatta hep vardı. Ancak İnternet ve sosyal medya çeşitliliğinin kullanımı yaygınlaştıkça bu iş; olumsuz eleştiri dönemi altın çağını gördü adeta… Asla hoşgörülü olamam dediğiniz, bu benim sınırım kırmızı çiğim dediğiniz bir konuda eleştiri hassasiyetiniz var mı?

Benim eleştiri hassasiyetim yok sınırlar zorlamadıkça ve aşırıya kaçmadıkça, fakat benim gördüğüm şey ben bir konuda müzikal bilgimle beğenmediklerimi dile getirince aşırı bir saldırıya uğradığımı fark ettim. Bunların da eleştirdiğim kişilerin trollerinden gelen bot hesapların bel altı saldırıları olduğunu gördüm sosyal medya mafyacılığına soyunulmuş… Eleştiriye açık değillerse bu işlere soyunmasalar keşke…

Müziğinizle, şarkılarınızla insanların eğlenmesini, enerjilerinin yükselmesini sağlıyorsunuz. Siz eğlenmek için neler yaparsınız? Enerjinizi nasıl yükseltirsiniz?

Müzik dinlerim, müzik yaparım, dostlarımla sohbetler ederim. Enerjimi de yoga ve yürüyüş yaparak yükseltiyorum.

Tuğba Özerk

Sizin müzik listenizde hangi şarkılar var? En çok kimleri dinlersiniz?

Kulağa güzel ve doğru gelen her şeyi dinlerim ben…

Güzel bir sesiniz ondan geri kalmayan çok güzel de bir fiziğiniz var… Kendinize iyi bakar mısınız? Güzellik rutininiz var mıdır, spor yapar mısınız, yediğinize içtiğinize uyku düzeninize dikkat eder misiniz?

Çok çok teşekkür ederim. Kendime bakmaya özen gösteriyorum. Sabahları erken kalkarım. Bol bol yürüyüş yaparım. Yoga vazgeçilmezim. Zaten uzun yıllardır crohn (bağırsak) hastası olduğun İçin yediklerime ayrıca özen gösteririm ve sabahları özel smoothie ler yaparak güne başlarım.

Hayatınızda bugüne kadar aldığınız en cesur karar neydi?

Çok küçük yaşta tek başıma bir yaşama başlamak. Tabi ailemin desteği olsa da büyük bir karardı.

Pes ettiğiniz başaramayacağınızı düşündüğünüz konular kararlarınız oldu mu?

Olmaz mı hepimizin olur. Ama zaman her şeye ilaç oluyor.

Evlilik neleri değiştirdi hayatınızda?

Büyük bir değişiklik yok ama sevgi saygı güven ve huzur daha da katlandı.

Romantik misiniz?

Hiç romantik değilimdir maalesef..

Sizce insanı yöneten duyguları mıdır, yoksa mantığı mı? Sizi yöneten hangisidir?

Duyguları yönetmeli bence…

Sizce başarının sırrı nedir?

Çok çalışmak