Chicago’ya bayıldım

Arkadaşlarım Zeynep ve Ziya’nın Chicago’da fuara katılacağını duyunca onların peşine takıldım.  Araba ile yola çıktık. Amerika’da araba ile yolculuk çok keyifli oluyor. Yollar süper. Dümdüz ve de nefis. Güzel yerlerden geçiyorsunuz. Cleveland, Indiana…  Camdan yolu seyrederken büyük keyif aldım.

Türk markası olan Technowood fuarı yıktı geçti. Türklerin böyle başarılı olması beni çok mutlu ediyor. Zeynep ve Ziya tebrik ediyorum.

Chicago’da benim can dostlarım yurt dışında bizi gururla temsil eden Dr. Erol Yorulmazoğlu ve eşi Zeynep’imin sımsıcak yuvalarında kaldım.  Akşamları gittiğimiz müzikallerden Chicago’nun bu konuda Broadway ve Londra’dan hiçbir farkı olmadığını gördüm. Hele “Miss Saigon”daki sahneye inen helikopter sahnesi bir harikaydı.

Şehir merkezi küçük Manhattan gibi…  Pizza yemek için girdiğim restoran çok ilginçti.  Eski itfaiye binasından devşirilmiş.

Gurur kaynağımız Eda Albayrak;

Chicago’da yine bir gurur kaynağımız daha var. Bu genç kızımızı atölyesini ziyaret ettim. Kimler, kimler bu güzel kızımıza siparişler veriyor bir bilseniz. Birçok magazin ve moda dergisinin de röportaj yapmışlar. Göğsüm kabardı iftihar ettim. Moda yolculuğuna drag queen kıyafetleri ile yola çıkmış. Şuan Amerika’nın en ünlü draglarından Ru Paul başta olmak üzere birçok ünlü ismi giydiriyor. Almanya ve birçok ülkede defile düzenleyen bu güzel kızımız ben ordayken dünyanın belki ilk beşine giren kadın starlarından birinden büyük bir sipariş aldı. Nasıl mutlu oldum bilemezsiniz.  Şu an tüm televizyon kanallarında geçen LUSH’ın reklam filminde ve firmanın tüm mağazalarında yer alan Eda’nın kostümü konuşuluyor.

“Thanksgiving Day”

Amerika’nın meşhur şükran günü yani “Thanksgiving Day” Chicago denk geldim. Kırkın üzerinde cadde 10 bin kişi katıldığı organizasyon finali Macy’s mağazalarının önünde son buluyor. Televizyondan da 3 milyon insan bu şöleni canlı seyrediyor. Amerika’nın şükran günü ve Noel tatili başladı. Milyonlarca insan Amerika’da oradan oraya yolculuk ediyor. Kara ve hava yollarında yolcu sayısı tarife seferleri her yıl olduğu gibi bu yılda artırıldı.  Amerikalılar için en önemli tatil günü ve bunu aileleri ile geçirmek için yolculuk ediyorlar.

99 yıllık kafe;

Her yer de birçok kafe açıla dursun ben yine de eskiye rağbet ediyorum. Cafe Reggio mutlak uğrayın derim. W4 metro durağında inin ve karşıya geçin. McDougal Street üzerinde bulunan kafede şahane bruch, öğle ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. 99 yıllık kafenin hiçbir objesi ile oynanmamış. Minicik kafedeki en değerli objelerden biri de 102 yıllık dev kahve makinesi. Afiyet olsun.

Dip not: ‘Carre d’artistes’ resim sergisine gitmeyi ihmal etmeyin. Tabii önünden geçeceğiniz mağazalara girip çıkmak şartı ile…

Burada rengarenk geçen günler akşamlar gibi size rengarenk bir Aralık ayı dilerim.

Besim Kazado

Besim Kazado

Famous / besimkazado@gmail.com

DİĞER YAZILARI