Pause Food

Diyarbakır mutfağı İstanbul’da

Diyarbakır mutfağı İstanbul’da

Diyarbakır’ın geleneksel lezzetlerini yeni tariflerle harmanlayan Fırın-ci, özel tariflerden oluşan yeni nesil Diyarbakır mutfağını İstanbullular ile buluşturmak için ilk yerini Fişekhane’nin tarihi atmosferinde açtı.

Diyarbakır’ın sevilen lezzeti Fırın-ci, İstanbul’da ilk kez tarihi Fişekhane’de yerini alıyor. Özgün bir mimari ile dekore edilen restoran, sunduğu yemek, kebap ve mezelerdeki lezzet kadar atmosferiyle de misafirlerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Her şubesinde özel şefler ve alanında tecrübeli ustalarla çalışan Fırın-ci, klasik lezzetlerde dahi farklı yorum ve sunumlar ile menüsünü oluşturuyor. Fırın-ci’nin özel taş fırınında pişirilen etler, Diyarbakır’dan getiriliyor ve tandırda pişirilen lavaşlarla servis ediliyor.

“Lezzetlerimiz Diyarbakır sınırlarını aşarak İstanbul’un tarihi atmosferinde yerini alıyor.”

Fırın-ci Kurucusu ve İşletmecisi Resul Fidan, özel lezzetlerini Diyarbakır sınırlarını aşarak daha fazla insana tattırma amacıyla İstanbul’a geldiklerini belirterek “Bu işe başlarken hedefimizi, “herkes gerçek kebap yesin, herkes Diyarbakır lezzetlerini denesin” düşüncesi oluşturdu. Diyarbakır’da bizim lezzetlerimizi bilmeyen yok. Neden sadece Diyarbakır ile sınırlı kalalım sorusu bizi, İstanbul’un önemli mekanlarından biri olan tarihi Fişekhane ile buluşturdu. Geleneksel lezzetlerimizle uygun bir dokuya sahip olan Fişekhane, şehrin en yeni ve en özel noktalarından birinde kültürümüzü ve yemeklerimizi tanıtma fırsatı sundu.” dedi.

Özel taş fırından çıkan lezzet şöleni

Fırın-ci’nin, tamamı özel tariflerden oluşan menüsünde, Diyarbakır kebabından yoğurtlu kebaba, alinazikten bifteğe kadar uzanan çeşitli et ve kebap seçenekleri bulunuyor. En çok tercih edilen ana yemeklerinden ayvalı kavurma ise toprak fırında özel olarak hazırlanan baharatlarla pişiriliyor ve servis ediliyor.

Ayrıca özel soslu et yemekleri; sebzeli kuzu bonfile, tereyağlı dana kontrfile, soslu kuzu bonfile, kremalı etli mantar, hardal soslu kuzu lokum ve soslu bonfile sarma en çok merak edilen lezzetler arasında. Çıtır yağlı kuzu sırt ise şefin en çok tavsiye ettiği yemek olarak sunuluyor.