Dop dolu bir ay yaşadım.

Pause arkadaşlarım… Aylardır sizinle minik hatıralarımı paylaşıyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor. Sizler için gittiğim yerlerde resim çekmek, oraları size anlatmak adeta alışkanlık yaptı bende.

Bu ay Las Vegas, Los Angeles turumda sizlere bahsedeceğim. Birkaç günlüğüne gittiğim tur, yeni oyunları görünce biraz daha uzadı.

Önce size New York’ta son gittiğim oyunu anlatmak istiyorum. Hatırlayanlar mutlak olur. Birkaç yıl önce başrollerini Merryl Streep, Al Pacino, Emma Thompson ve birçok ünlü sanatçının oynadığı ‘Angels in America’ ünlü bir dizi vardı. Şu an Broadway’de  tiyatrosu oynuyor. İki bölüm halinde.

Oyun tam tamına 7.5 saat sürdü…

Biz iki bölümü de aynı gün, arası soğumadan seyredelim dedik ve büyük bir şans eseri bilet bulduk. Oyun tam tamına 7.5 evet 7.5 saat sürdü… Ve bittiğinde bitmesin diye dileklerde bulunuyorduk. Muhteşem bir yapıt, Nathan Lane, Andrew Garfield, Susan Brown ve tüm kadro harikalar.. Tıka basa dolu bir salonda hakiki sanatseverlerle böyle sağlam bir göstetiyi seyretmek muhteşem bir duygu…

Yeni oyunlar peşpeşe sahnelerini alıyorlar. Harry Potter, My fair Lady, Frozen, Donna (Donna Summer’ın hayatı) Hepsi de şimdiden dolmaya başladı.

Elton John dünya gözüyle gördüm.
Gelgelim Kaliforniya’ya kaçamağıma. Hayatım boyunca izlemeyi çok arzu ettiğim hemen hemen her sanatçıyı izledim. Biri hariç! Elton John. Hele seneye sahneyi bırakacağını duyunca… Ne yapıp ne edip devamlı performans yaptığı Las Vegas Ceaser’s Pallace Collesium’da mantıklı bir yer ayırtıp Vegas’a uçtum. İyi ki de bu çılgınlığı yapmışım. O dev sanatçıyı o dev salonda binlerce hayranı ile çoşku içinde izlemek benim için unutulmaz anlardan biriydi.
Vegas’a gelmişkne diğer starın konserini kaçırmak bana yakışmazdı. Ve sahnede Jennifer Lopez… Yine binlerce hayran, yine süper bir gösteri… Ne dekorlar, ne danslar, ne renkler, ne şarkılar… Tek kafamı kurcalayan neden bizimkiler böyle çalışmalar yerine bir kostüm diktirip veya hazır bir marka alıp giyerek birkaç şarkı ile konser verdiğini sanıyorlar. Orada burada oturup rakiplerini çekiştireceklerine çalışsalarya. Her bölümün traineri var, yeter ki istesinler. Çok kıskandım çok…

İdolüm Diana Ross

Yılların starı, ikonu, benim her dem idolüm Diana Ross.. Benim jenerasyonum konserde neler yapabıldiğimizi gösterdi. Muhteşemdi…
Vegas’ta çok rekabet olduğu için restoranlar, şovlar, otel dekorları, herşey devamlı değişiyor ve yenileniyor.

Marka restoran out,  Marka şef in

Şef restoranları Las Vegas’ta da artık in… Gordon Ramsy, televizyonların en önemli yemek yarışmalarından birinin ünlü şefi. Vegas’ta birkaç restoranı var. Ama ‘Hell’s Kitchen’ Ceaser’s Palace bambaşka. Hakiki bir ahçının hakiki lezzetler sunan süper bir mekanında olduğunuzu her dakika anlıyorsunuz.

Sıra Los Angeles’da

Los Angeles’ta bir davette  gencecik bir çiftle tanıştım. Los Angeles yeni konsolosumuz  Can Oğuz ve eşi… Pırıl pırıl iki genç. Böyle insanları görünce ülkem ve insanlarımızla gurur duyuyorum.
Aynı davette yine çok değerli bir gencimizle tanıştım. Olcay Aksoy…  Ayak üstü sohbet ettik. Hacettepe okurken, Duke Üniversitesinden burs kazanınca Amerika’ya gelmiş. Mesleki anlamda başarılarını duyunca bir daha gururlandım.

Nevbahar Koç’ta New York’ta

‘Bosphorus Private’ isimli kitabını tanıtmak için New York’a Nevbahar Koç geldi. New York’un elitlerini buluşturan sade, şık bir davette, hazırladığı ‘Bosphorus Private’ kitabını anlattı. İstanbul ve ülkemizi anlatan güzel bir lansman oldu. Tebrik ediyorum Nevbahar Koç’u.

Anlatmakla bitmiyor. Sayfalar yetmiyor. Hep kısa yazacağım diyorum ama yine becermedim. Hepinize baharın müjdesi Nisan ayında rengarenk çiçek demetleri gibi güzellikler diliyorum… Hepinize kucak dolusu sevgiler

Besim Kazado

Besim Kazado

Famous / besimkazado@gmail.com

DİĞER YAZILARI