Düğünlerin adresi Türkiye oldu

Düğünlerin adresi Türkiye oldu

Düğünlerin adresi Türkiye oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye, dünyanın düğün evi konumunda” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye’nin, düğün davetleri sebebiyle en çok konuk ağırladığı ülkelere baktığımızda belli bir bölgenin değil, dünyanın düğün evi konumunda olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

Uluslararası toplantı, teşvik gezisi, konferans, kongre, etkinlik ve destinasyon düğünü gerçekleştiren sektör temsilcileri, Antalya’da düzenlenen ‘Uluslararası Toplantı ve Düğün Turizmi Forumu’nda (International MICE&Wedding Forum-IMWF) bir araya geldi. Türk Hava Yolları ana partnerliğinde, Antalya’da 5 yıldızlı bir otelde gerçekleştirilen foruma, 25 ülkenin MICE ve düğün planlayıcılarının yanı sıra uluslararası zincir otellerle hava yolu şirketlerinin temsilcileri katıldı.

Forumun Kapanış Gala Gecesi’ne Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. Konuşmasını İngilizce yapan Bakan Ersoy, Uluslararası MICE ve Düğün Forumu turizm olgusunun sadece tek bir amaca hizmet eden ve sınırlı zamanlarda gerçekleştirilen bir etkinlik olmaktan çok öteye geçtiğini, insan etkileşimini, yaşam tarzını ve profesyonel iş hayatını kapsayan bir anlayışa, yaşamın bir parçası haline dönüştüğünü söyledi. Ersoy, “Bütün bu farklı yaklaşım ve beklentilerle gerçekleşen uluslararası insan hareketinin rotalarına baktığımızda Türkiye adının öne çıktığını memnuniyetle görmekteyiz. Ülkemiz, uluslararası MICE sektörünün lider ülkelerinden biri konumundadır” dedi.

İSTANBUL İLK 10 İÇERİSİNDE

Türkiye’nin destinasyon düğün alanında son yıllarda önemli bir pazar haline geldiğini söyleyen Bakan Ersoy, “ICCA istatistiklerinde İstanbul, uluslararası kongre, toplantı ve etkinliklere ev sahipliği yapan dünyanın ilk 10 destinasyonu arasında yer almış, öncü şehirlerden biridir. Hatırlatmak isterim ki 2011 yılında, 500’den fazla kişinin katıldığı kongrelere ev sahipliği yapan şehirlerin arasında İstanbul dünya birincisi olmuştu. Biz proje ve yatırımlarımızla İstanbul’u yine bu alanda zirve yarışının değişmez bir parçası haline getireceğiz. Elbette tek bir hedefe odaklanmış değiliz. Ülkemizin potansiyeli bunun çok üzerinde imkânlar sunmaktadır” şeklinde konuştu.

‘HER 4 DÜĞÜNDEN BİRİ DESTİNASYON DÜĞÜNÜ’

Destinasyon düğünlerinin potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Bu pazarın küresel ölçekte yaklaşık 300 milyar dolar hacmi olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu rakam dünya çapında düzenlenen tüm düğün organizasyonlarının yüzde 25’ine tekabül ediyor. Yani her 4 düğünden biri destinasyon düğünü olarak gerçekleşiyor. Böyle bir oranın üzerine, pazarın her yıl yüzde 10 oranında büyüdüğü öngörüsünü de eklediğimizde sektörün taşıdığı muazzam potansiyeli çok net bir şekilde görebiliyoruz. Balayı seyahat olarak öne çıkan tatil sektörü de 2019 itibarıyla 12 milyar dolara ulaşmıştır” dedi.