Eylül ayı geldi ama gözüm yazda kaldı

Eylül ayı geldi ama gözüm yazda kaldı

Büyük bir koronavirüs salgının ardından LGS sınavı ile zor bir yıl geçirdim. Her yıl Bodrum’da 3 ayın üzerinde kalıyordum ve doya doya Bodrum’u yaşıyordum.  LGS ve okul kayıtları sürecinde nerdeyse yazın yarısını kaybettik. Ama Bodrum’a geldiğim için çok mutlu oldum.

Temmuz ve Ağustos ayı boyunca farklı mekanlara gitme ve farklı lezzetler tatma şansı buldum.  Bir kaç davete katılma şansıda buldum.

Deniz mahsulüne bayılırım.

Tayland – Koh Samui tatilinde deniz mahsulünü neredeyse her lezzetini tatmıştım. Yengeç cips, yengeç burger, karidesli burger ve karidesli pizza vb…

Bende çocuk gurmelikten genç gurmeliğe geçtiğim şu zamanlarda damak zevkim ve yemek alışkanlıklarım değişmeye devam ediyor.

Son günlerde tattığım ve beğendiğim tüm lezzetleri sıralıyorum.

Deniz Mahsullü Lahmacun

Deniz Mahsullü Lahmacun

En çok gitmekten keyif aldığım mekanlar arasında yer alan Danış lezzetleri ve servisi konusunda Bodrum’un en gözde işletmesi. Gündüz ayrı, gece ayrı keyifli bir mekan. Mekanın sahibi Danış Ulaç’ı tanıma şansıda buldum. Menüye yeni bir lezzet girecekse, menüye ekleme yapmadan önce ürün onlarca kişiye tattırıyor. Olumlu görüş olursa menüye dahil ediyor.

Deniz mahsullü lahmacunda bu şekilde hayat bulmuş. Bende denedim. Bir değil hatta iki tane yedim ve çok beğendim. Tavsiye ederim.

Karides Mantısı

Karides Mantısı

Gümüşlükte sahilde babam ile dolaşırken küçük bir mekan gördük. Adı HİÇ Gümüşlük olan bu sevimli mekana oturduk. Hemen menüyü alıp ilginç ve farklı bir lezzet var mı diye baktım. Gözüme karides mantısına takıldı. Normal mantıyıda çok severim. Karides mantı siparişi verdim. Yufkaya sarılmış karidesler sosu ile bir harikaydı.

Hamburger konusunda çok iyiler

Hamburger konusunda çok iyiler

Hamburger konusunda hassasım. Hele et burgerlerde… Bazılar çok baharatlı, bazıları lezzetlendireceğim diye etin içine ne koyacağını şaşırıyor. Bu nedenle Hamburger yemekten kaçınırım. Evimizin yakınlarında Social Gümüşlük adında çok sevimli bir mekan açılmış. Hamburger konusundaki hassasiyetimden bahsettim. Hamburgerde iddialı olduklarını söylediler. Gerçekten de çok lezzetliydi. Aynı ay içinde arkadaşlarımla birlikte birkaç defa daha hamburger yemeye gittim.

Dülgerden sonra levrek

Dülgerden sonra levrek

Bodrum’a her yaz gittiğimiz mekanlar arasında yer alan Garo’s’a bu yazda gittik. Mekanın dünya tatlısı sahipleri Garo Nişan ve Çetin Sağıroğlu, onları görmek ve sohbet etmek için bile bu mekana gidilir. Her yıl olduğu gibi Garo abi dülger balığımı yolladı büyük bir keyifle yedim. Ama levrek lokum ve lakerdayı tatmamı istedi. Dülgerin pabucu dama atılmadı ama levrek lokuma ve lakerda yeni favorim.

Tatlım Mochi

Tatlım Mochi

Bodrum, bir birinden ünlü markaların ve butik restoranların yer aldığı lezzet cennetti… Ne isterseniz var. Uzakdoğu yemeği severim ayda bir kez mutlaka Uzakdoğu yemeği yerim. İnari Omakase Bodrum’da bu konuda en iyileri arasında… Uzakdoğu yemeği değil ama Uzakdoğu tatlısı Mochi’den bahsedeceğim. Pirinç, meyve ve dondurmadan yapılan bir tatlı… Yaz ayları için ideal bir tatlı.   

Ahu Ayşenaz Çağdaş

Ahu Ayşenaz Çağdaş

Children’s Menu / ahuaysenazcagdas@gmail.com

DİĞER YAZILARI