Hangi burç hangi meditasyonu yapmalı?

Meditasyon ‘derin düşünme‘ demektir kelime anlamıyla. Geçmiş ve gelecek kaygısı yoktur, Çünkü o anda sadece ‘şimdi‘ yaşanır ve orada kalınır meditasyona başladığımızda. Artık bütün amaç o sonsuz mutluluk anını uzatmak, evrenin bir parçası olduğunuzu hissedebilmektir. Meditasyon kişinin benliğini keşfetmesinin yoludur. Kişi yaşamı boyunca zihninin komutları altındadır. Zihin yargılamayı, kaygıyı, korku frekansını daha fazla beyne gönderirken bizler meditasyon sayesinde sevgiyi, keyif, mutluluğu, sükunet ve sonsuzluğu bilinçaltından bilinçdışına kolaylıkla hatırlatabiliriz. Önce bedenimizi gözlemleyerek buna başlamalıyız, bedenimizi yavaşlatarak ve hatta durmasını sağlayarak yani ‘an‘ da kalarak.

Osho meditasyonu şöyle anlatır: Meditasyon hiçbir şey yapmamaktır. Eylem yoktur, düşünce yoktur, duygu yoktur. Tam kendinizsinizdir.

Meditasyon yapmak; kişiyi olumlu yönde değiştirir, evrene bakış açımızı da… Kişiyi sevgi dolu kılar çünkü kaygı ve endişelerden uzaklaştırır. Sevinç ve neşe duygusunu çoğaltır nede olsa uyku düzeninizi de olumlu yönde desteklemektedir. Zekanızı kuvvetlendirir; kibir ve bencillik yerine şefkat ve alçakgönüllü olmayı seçersiniz. Kalp krizi, tansiyon gibi hastalıklara da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Ruhsal ve Fiziksel ihtiyaçlarımızın burçlara ve burçları yöneten gezegenlere göre nasıl meditasyon yapabiliriz kısaca bunlardan bahsedeyim sizlere…

KOÇ BURCU

Koç ateş burçlarındandır, parlayan ilk tutuşan ateş kısmıdır. Hareket etme dürtüsü, öncülük arzusu içindedir. Mum meditasyonu oldukça keyifli ve uygundur. Karanlık bir odada bağdaş kurarak mum yakın, tüm dikkatinizi muma verin. Mum alevi ile yapılan bir sabır meditasyonu olduğundan teslimiyeti ve üçüncü göze odaklanmayı destekleyecektir.

BOĞA BURCU

Boğa, toprak burcudur ve toprağın bereketli, ürün veren kısmıdır. Güneş meditasyonu destekleyicidir. Bu meditasyonu dış mekanda; parkta, balkonda, bahçenizde bir ağacın altında yapabilirsiniz. Sessiz bir köşede gözleriniz kapalı olarak bağdaş kurarak oturun. Güneşin enerji kaynağının içinize akmasına izin verin, yeryüzünün derinliklerine odaklanın.

İKİZLER BURCU

İkizler, hava burçlarındandır. Havanın yeni bir mevsime geçme aşamasıdır. Sessizlik meditasyonu oldukça uygundur. Kendi içimize dönmek, iç sesimizi dinlemek ve duymak ve tüm seslerden özgürleşmek için sıklıkla bu meditasyonu yapabilirsiniz. En iyi arınma ve huzur bulma yollarından biridir. Sessiz kaldığınızda insanların ne dediğini daha iyi anlarsınız.

YENGEÇ BURCU

Yengeç, su burçlarındandır. Suyla şifalanma meditasyonu, Yengeç’in biriktirme huyunu bırakmasını amaçlar. Karanlık bir odada bağdaş kurup oturun. Birkaç kez derin nefes alıp verin, gözlerinizi kapatın ve deniz kenarında olduğunuzu hayal edin. Masmavi suyu ve muhteşem manzarayı hayal edin, ayaklarınızı deniz suyu ile temas ettirin ve kendinizi yavaşça suya bırakın. Bedeninizdeki tüm gerginlikleri orada bırakın.

ASLAN BURCU

Aslan, ateş burçlarındandır. Gül meditasyonu ile kalbinizi sevgiye ve aşka açabilirsiniz. Gözlerinizi kapatarak bir gül tomurcuğunu hayal edin. Mutluyum, sağlıklıyım, huzurluyum bu cümleleri tekrarladıktan sonra kalbinizin sevgiye açıldığını kızgınlıklarınızın geçtiğini hissedin. Kalbinizden vücudunuza şifa sıcaklığının aktığını düşünün. Gül suyu ile de elinizi ve yüzünüzü yıkayarak ferahlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU

Başak, toprak burçlarındandır. Dolaşım meditasyonu en uygunudur. Özellikle beş duyuyu fark etmek oldukça önemlidir. Beş duyunun uyarılması için sırtüstü uzanıp derin bir nefes alın ve verin. Bu nefesler sizin fizik bedeninizle ayakuçlarınıza kadar devam eden negatifliği uzaklaştırarak spritüal farkındalığınızı arttırır.

TERAZİ BURCU

Terazi, hava burçlarındandır. Rüzgar çanı meditasyonu ile iç güzelliğinizi ve fiziksel çekiciliğinizi geliştirmenize yardımcı olur. Bağdaş kurarak oturun sırtınız dik olsun. Eski ilişkileri serbest bırakıyorum, kendimi affediyorum, kalbim çok rahat ve gereksiz yüklerden arındı, büyük bir mutluluk enerjim var ve ruhum hava gibi sınırsız. Bu cümleleri tekrarlayın…

AKREP BURCU

Akrep su burçlarındandır. Kundalini enerjisi ile arınma meditasyonu çok uygundur. Bu meditasyonu ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Ellerinizi yukarı doğru kaldırarak vücudunuz ve enerji bedeninizin mümkün olduğu kadar tıkanmış alanlar, stres, gerginlik hislerini omuzlarınızdan aşağıya doğru indiğini hissedin. Ruhunuza teşekkür edin size destek olan güçlere, toprğa, suya da teşekkür edin

YAY BURCU

Yay, ateş burçlarındandır. Melek meditasyonu kişiyi aydınlatır. Karşınızda sizin melek halinizin olduğunu hayal edin. İçinizdeki sizi rahatsız eden tüm duyguları, kendinizi değersiz yada öfkeli hissettiğiniz bir davranış yada olayı o meleğe anlatın. Sonra sizi dinleyen meleğin durumuna geçip sevgiyle cevap verin. Bu sizin içinizdeki melektir. Her zaman onun sözünü dinlemelisiniz. Bu meditasyon geliştirmek istediğiniz duygu ve davranışlarını iyileştirecektir

OĞLAK BURCU

Oğlak, toprak burçlarındandır. Yürüyüş meditasyonu çok uygundur. Dışarıda huzurlu ve sakin bir yerde ayaklarınız çıplak olacak şekilde yere basın. Ayaklarınızı kalça genişliğinde vücut ağırlığınızı iki ayağınıza eşit gelecek şekilde dağıtacak şekilde ağaç gibi durun. Gözlerinizi yarım kapatın. Yavaş ve ritmik adımlarla yürüyün. Vücudunuzdan evrene enerji aktığını ve saf enerjiyle dolduğunuzu hissedin.

KOVA BURCU

Kova, hava burçlarındandır. Vipassana meditasyonu ile farkındalığı geliştirme, içe dönmeyi öğrenmede ve gerçeği gözlemlemede faydalıdır. Bedeninize odaklanın nefes alışverişinize odaklanın ve zihninizdeki düşünceye odaklanın. Sonrasında gevşeyin böylece huzursuzluk, kızgınlık, sabırsızlık veya ağrılarınız ile ilgili sizi esir alan duyguları bırakmayı düşleyin. Gevşemeyi sürdürün.

BALIK BURCU

Balık, su burçlarındandır. Tespih (mala) çekmek el ve parmakların beyin kanalından alınan enerjileri dağıtan en güçlü odaklar olduğundan özellikle tespih çekme hareketinin meditasyonun derinliğini arttırdığı bilinir. Aynı zamanda boncukların ipe dairesel şekilde dizilmesi kozmik bir döngüyü sembolize eder. Evrenin ve kendinizin varoluş nedenini unutmamak için oldukça faydalıdır. Zihinlere ve gönüllere nur yağdıran ve iç dünyamızı tamamıyla huzurla kaplayan bir meditasyondur.

Sündüz Taş

Sündüz Taş

Editör / pausedergi@gmail.com

Astroloji

DİĞER YAZILARI