Mutlu yıllar canım dostlar

Sıkı geçen bir yaz sezonundan sonra seyahatler başladı. Yaz sezonunu kısaca anlatmadan geçemeyeceğim.

Cahide Çeşme…

Yaz benim için dolu dolu geçti. Cahide; dekoru, işletmesi, şovları, mutfağı, misafirleri, kısacası kalitesi ile yaza imzasını attı. Cahide ekibinin bir parçası olmaktan gurur duydum.

Sağol İzzet Çapa, Şehmus Şerbetçi, Barış Demirtaş, Burak Kılıç ve bütün ekip. Beni eski Besim yapan Cahide ekibine tek tek teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yaz sezonu Çeşme’ye güzellikler katan Cahide sürpriz ve yenilikleri ile tekrar kapılarını açacak.

Bu arada Çapamarkanın marka mekanı Beerhall İzmir’de açılıyor. Cahide Palazzo’da yolda… Şimdiden kıyamet kopuyor… Veee buralarda olduğum için çok istediğim halde katılamayacağım.

New York’a yolculuk…

New York uçak bileti fiyatına aldığım Miami turu ile ABD’ye geldim. THY ile Miami’ye geliyorsunuz. 1 gece burada konakladıktan sonra gemiye binip 5 tane Bahamas adasına geziyorsun. Gündüzleri adaları gezerken akşamları isteyen gemide yemek ve eğlencelere katılıyor. Gezide en çok hoşuma giden Key-West oldu. Hele değişik yaşamı ile romanlarıyla büyüdüğüm Ernest Hemingway’in evine yaptığımız ziyarete doyamadım.

Miami;

Bahamas turunun ardından Miami’ye dönünce sevgili dostum Vaham ile oturduğu Fort Laudale’de iki lafın belini kırdık. İzmir Mumlu Meyhane gibi ünlü yerlerin sahibi ve işletmecisi arkadaşım Arif Üstüner’in misafirperverliği ile beş gün kalacakken bir ayı buldu ziyaretim.

Art Basel;

Miami Art Basel’e denk gelmek beni çok mutlu etti. Dünyanın en mühim sanat etkinliklerinden biri olan Art Basel artık resmen Art Miami olmuş. Ülkemizin saygın mücevher ustası Sevan Bıçakçı dahil Nihan Yardımcı Çetinkaya gibi bir çok sanatçımızın katıldığı bu dev sanat etkinliğinde olmak beni çok mutlu oldum. Canım dostum Fati Rosenberg ile birlikte sanata doyduk. Ziyaretçiler arasında İnci Aksoy’a rastladım. Hep beraber 120 bin Dolara alıcı bulan ünlü muzu ziyaret ettik. Galerinin son gününden bir gün önce bir koleksiyonerin muzu yemesi olay oldu. Modern ve klasik sanatın çok ama çok dallarının sergilendiği bu fuar belki bugüne kadar ziyaret ettiğim en renkli en ilginç ve en zengini diyebilirim.

Rosetta;

Miami turlarımda olmazsa olmazım, ilk gün, son gün ve arada hep gittiğim kruasan ve İtalyan böreği ve İtalyan tatlıları imparatorluğu Rosetta… Sizde tavsiye ederim Miami’ye gittiğinizde mutlak uğrayın. Size yanlış yer tavsiye etmem… Yıkılıyoooo…

Her şeyin en kalitelisini bilen Ayşe Jourdan ile birlikte gittik. O da bu lezzetlere bayıldı.

Ayşe’de bizi bir restorana davet etti. Amara at Paraiso… Herşeyi ile mükemmel… Daisy Capuano, Sylvia Baruh ve Ayşe Jourdan ile Miami klasiği Bal Harbour’da yemek ve mini bir turda yaptık.

Bu arada kısa bilgi, Versace’nin yaşamı süresinde oturduğu ve maalesef hayatına son verildiği ev otel ve restoran olmuş.

Sevgili dostlarım Nurdan-Gökhan Yüzbaşıoğlu ile Versace’nin de hep gittiği New Cafe’de brunch yaptık. Miami’de Türk restoranları Sultan Market, Kalamata’yı şiddetle tavsiye ederim. Bir de Arif Üstüner ve Barış Taylan ile gittiğim suyun belinizin altında olduğu Boyton beach’teki Safahati anmadan geçemeyeceğim.

New York’a yolculuk;

Sabah denize girip öğleden sonra karlar içinde New York’a inmek te çok güzeldi… Her yaşın olduğu gibi her yerin de ayrı güzelliği var… Çoğu arkadaşlar “Deli misin, sımsıcak Miami bırakılıp New York’a gidilir mi” dediler.

Hakikaten her yer başka güzel… Milano, Paris, Phuket, İstanbul, Marmaris, hepsi birbirinden güzel… Burası bilirsiniz ışık seli… Aşağı yukarı 6-7 yıldır yılbaşı arifesinde NY’de oluyor ve yeni yıla burada giriyorum.

Geceleri gündüz gibi… Kafeler, restoranlar, lobiler rengarenk, her yerden başta Christmas şarkıları müzik ziyafeti sesleri geliyor.

Aşık olduğum Broadway, sergilediği oyunlarla çıldırtıyor. Başta ‘Tina’, ‘Moulin Rouge’ ‘West Side Story’… Şu an canım dostlarım Zeynep, Ziya çiftinin evin konuğuyum. Birlikte bol bol Soho’da geziyoruz. Evini evim gibi gördüğüm Astoria’lı kızım dediğim Mehveş Koçak’ın evinde bir müddet özel izinle buraya geldim. İzmir’de yediğim ev yemeklerini aratmayacak Türk yemeklerini Mehveş ve Zeynep’in evinde yedim.

Sırada dijital ressam kızım Esin ve Mehveşim var. Yurt dışında hele böyle güzel dostlarınız olursa hayat bambaşka. Hani ‘hayat sana güzel’ derler ya ‘hayat dostlarla bir arada olunca güzel…

Burada bir de iftihar kaynağımız özel bir delikanlımız, kardeşimiz var. Kendi işadamı bu genç Uğur Korkmaz 3. Kez üniversiteye başladı. Tebrik ve takdir ediyorum Uğur kardeşimizi…

Yazacak çok yenilikler var. Artık yeni seneye diyelim. Yeni yılın hepimize mutluluk, başarı, sağlık getirmesi dilekleri ile nice mutlu yıllara…

Besim Kazado

Besim Kazado

Famous / besimkazado@gmail.com

Famous

DİĞER YAZILARI