Renklerin insan üzerindeki etkisi

Tüm renklerin anlam ve insanlar üzerinde etkisi var. Astrolojiye de yansıyan bu etkiyi kişilerin burçlarına göre günlük hayatlarına, kıyafetlerine ve aksesuarlarına nasıl yansıdığını hep birlikte inceleyelim.

BURÇLARA ÖZEL RENKLER NELERDİR?

KOÇ: Enerjik ve çocuksu ruhlu ancak savaş gezegeni Mars’ın yönettiği Koç burçları için en ideal renk kırmızıdır. En dikkat çekici renktir denilebilir. Kalp atışını hızlandırdığını düşünecek olursak Zodyak’ın ilk ve öncü burcu olan sevgili Koçların turuncu ve sarı tonlarını da severek kullanırlar. Kırmızının farklı tonlarıyla güçlü kişiliklerini rahatça yansıtabilirler. Ayrıca Koç burçları siyah renge karşı da bir çekim duyarlar.

BOĞA: Uyumlu, sakin, huzurlu olan bu burcun rengi doğanın hakimi yeşildir. Heyecan değil huzur istiyorum diyen sevgili Boğalar mavi tonlarını da çok severek ve sıkça kullanırlar. Lüksün ve bolluğun kraliçesi olan Venüs’ün yönetimindeki Boğa burçlarının açık pembe renkli nesne ve aksesuarlara karşı da ilgileri son derece yoğundur. Venüs yıldızının çiçeğinin gül olması nedeni ile kırmızı ve turuncudan oluşan renk tonlarının karışımından bir hayli hoşlanırlar.

İKİZLER: Zekayı, enerjiyi, hareketi ve becerikliliği temsil eden yöneticisi Merkür ‘ün rengi sarı ve tonlarıdır. Bu burçtaki kişiler cıva gibi hızlı ve hareketlidir. Mavi, gri, gümüş ve sarı tonları İkizler Burçları için mükemmel seçimdir. Göz alıcı stili ile dikkat çeken İkizler altın renkli aksesuarları dore parçaları kullanarak enerjilerini ve tarzlarını yansıtırlar. Kıyafetlerinde turuncu rengi kullanmaktan mutluluk duyarlar.

YENGEÇ: Zarafet, duygular, anaçlık temsili Ay bu burca mensup kişilerin yönetici gezegenidir. Renk doğasıda inci beyazıdır. Aynı zamanda huzurun da simgesinin rengi olan beyaz renkte elbise, aksesuar, ayakkabı, çanta seçerek stiline bu renk ile denge getirirler. Sevgi dolu yüreklerine toz pembede o kadar hakimdir ki aslında kendilerini bakımlı ve gösterişli hissederler. Beyaz, toz pembe dışında gümüş ve duman renkleri de vazgeçilmezleridir. Füme tonlarını hem dış giyim hemde mekanlarında dekorasyon tonları olarak da sıklıkla kullanırlar.

ASLAN: Güneş’in yönetiminde olan Aslan burçları mensupları parlak ve enerjik renk olan sarı, yaldız, turuncuyla göz önünde olmayı, dikkat çekmeyi tercih ederler. Metalik altın renklerini özellikle takılarında sıklıkla kullanırlar. Güneşin çocukları tıpkı Güneş gibi parlayan, ışıltısı olan her kıyafeti, takıyı ve dekoratif şeyleri severler. Bir nevi parlamak, ışıldamak isterler. Güneş’in yansıttığı turuncu ve kırmızıya yakın tonları da eksik etmezler.

BAŞAK: Temiz, hijyen konularında son derece duyarlı ve sağlıklı yaşam konularında da oldukça meraklı olan sevgili Başak burçlarının yönetici gezegeni Merkür iletişimde de kendisini ön plana çıkararak doğanın güven veren ve güçlü tonları olan kahve, bej ve gri renklerini çok sever ve kullanırlar. Toprak tonları vazgeçilmezleridir. Sarı ve yeşil arasındaki tonları da aksesuarlarında fazlasıyla görebiliriz. Yeşil renginin dinginliği ve açık mavi tonlarındaki huzur hissi de Başak burçlarına kendilerini iyi hissettiren renkler arasındadır.

TERAZİ: Dengeli, kibar, uyumlu, zeki ve zarafet gezegeni Venüs tarafından yönetilen Terazi burçlarının tonu pembe, gül rengi, yeşilin tonları ve gök mavisidir. Estetik ve uyumda Teraziler için son derece önemlidir. Adaletin simgesi olan Teraziler lacivert renginin de sonsuzluğu ve verimliliği temsil ettiğinden bu renkleri kullanmaktan hoşlanırlar. Mor tonlarını da aksesuarlarında sıklıkla kullanmaktadırlar.

AKREP: Tutku, hırs, inat ve güç seven Akrep burçlarının da yönetici gezegeni olan Mars kırmızıyı ve kırmızının her tonunu sevdirir. Ayrıca yeraltının ve karanlığı temsil ettiğinden siyah renklere karşı özel bir ilgisi vardır. Akrep burcunun rengi sadece kırmızı ve siyah değildir. Derin ve sarsılmaz tabiatlarının dışında huzur buldukları renk ise tartışılmaz laciverttir. Bordo ve gri tonlarını dekorasyonda sıkça kullanırlar. Gümüş tonlarını aksesuarlarında eksik etmezler.

YAY: Jüpiter’in iyimser tavırlarının etkisinde olan Yay burcunun rengi lila, leylak ve mordur. İdealist, şanslı, iyimser ve özgür ruhlu olan bu burç kıyafetlerinde mavi tonlarına karşı da bir çekim gücü hissederler. Amatis rengi ve mavi tabiatlarının birer temsilcisidir ve aksesuarlarında sıklıkla kullanırlar. Özgür ruhlarını stillerinde yansıtmayı seven Yay Burçları ev dekorasyonunda mor tonlarını da severler.

OĞLAK: Satürn’ün yönetimindeki ciddi, disiplinli, dinamik ve hırslı olan Oğlak burçlarının rengi sarı ve gri tonlarıdır. Kendinden emin ve dürüst olan Oğlak burçları aksesuar stillerinde sarı tonlarını kullanmayı tercih ederler. Tam bir iş tutkunu olanlar pastel tonlarını kullanarak ciddiyetlerini ön plana çıkartırlar. Ayrıca menekşe rengi dekorasyonda vazgeçilmezleridir. Siyah rengini gerek iş gerek aksesuar gerekse dekorasyonda cömertçe kullanırlar.

KOVA: Arkadaş canlısı, yaratıcı, marjinal ve dahi olan Kova Burçları sonsuzluğu ve özgürlüğü temsil eden mavi rengini tercih ederler. Yönetici gezegeni olan Uranüs’ün tahmin edilemeyen ani hareketliliği sebebiyle huzur arayan sevgili Kova Burçları yeşilin tonlarını da çok kullanırlar. Aksesuarda metal renkleri tercih ederken ev dekorasyonunda ise daha parlak ve dinamik renkleri tercih ederler. Stil olarak özellikle kızıl ve tonlarını saçlarında oldukça sık kullanırlar.

BALIK: Hayal gücü o kadar geniştir ki dolayısıyla renk kartelası da bir o kadar geniştir. Denizlerin efendisi Neptün yönetiminde olan Balık burçları deniz mavisi ve yeşil tonlarından vazgeçmezler. Mor ve menekşe arası renk tonlarını gerek aksesuar gerekse dekorasyonda da severler. Bu hassas ve narin insanlar beyaz ve buğulu renkleri de kullanmayı severler. Gri, pastel pembe, gülkurusu ve neon renkler her zaman stillerinde kullandıkları renklerdendir.

Sündüz Taş

Sündüz Taş

Editör / pausedergi@gmail.com

Astroloji

DİĞER YAZILARI