Şimdi Tatil Zamanı…

Ne çabuk yarıyıl tatili oldu anlamadım… Şimdi tatil çabucak bitmesin diye önceden not aldığım listemde yapacaklarıma başladım. Okuyacak kitaplarım, yapılacak derslerim ve hemen ardından birkaç gün sonra başlayacak kar tatili programım var. Ama her şeyden önce sevgili Bilfen Çamlıca okul Müdürüme, Müdür yardımcıma ve 7- F sınıfı öğretmenlerime buradan da teşekkür etmek istiyorum. Arkadaşlarıma ve öğretmenlerime iyi tatiller diliyorum. Umarım aşı uygulamaları işe yarar ve bizler çok sevdiğimiz okullarımıza sağlıkla geri döneriz. Mutlu tatiller…

Yesem Mi, Yemesem Mi?

Pandemi dönemi dışarda yeme içme kısıtlandığından dolayı, ben de ara ara güveli bulduğumuz yerlerden sipariş veriyorum. Meşhur Saray Muhallebicisini bilmeyen yoktur. İki kez sipariş verdim. Her ikisinde de gelen köfteler o kadar yağlı ki tarif etmek zor. Ağzımın içini kaplayan o itici yağdan dolayı yiyemedim. İkinci siparişimde farklı olabileceğini düşündüm ve yine aynı kalitesiz durumla karşılaştım. Köftemden bir tanesini evdeki kedime verdim ama yemedi.  Bir iki tanesini de sokak kedisine ikram ettim ılık ılıkken ama o kadar kötü ki onlar bile yemedi.  Merak ettim. Bu durumu sipariş verdiğim Saray restoran müdürüne telefonla bildirdim. Paketleme kusursuz… Servis ılık güzel bir sıcaklık seviyesinde teslim edildi. Ancak o tadı hatırlayınca köftenin adını bile duymak istemiyorum desem durumu anlarsınız. Benim önerim kaliteyi düşürmek yerine porsiyonu küçültebilirler ve ya çocuk menüsü ekleyebilirler.

 Paket Serviste Talep Arttı Ama Kalite düştü…

Kurtuluş da meşhur bir yer ”Göreme”…  Sütlü tatlıları, dondurma, kaymak ve çorbaları, yemekleri çok meşhurdur. Pandemi öncesi uğramayı çok sevdiğim yerlerden biriydi. Turistler bile rehberleri ile mekanı ziyaret eder, lezzet testi yapar büyük keyifle ayrılırlardı. Ben denk gelmiştim.  Ancak; pandemi de buradan gelen paket servis de beni şoke etti. O kadar lezzetli yemeklerin yapıldığı mekanda, en iddialı oldukları yemeklerin lezzetleri değişmiş… Mercimek çorbası lezzetini yitirmiş su tadı geliyor… Pilav üstü tavuk porsiyonunda tavuk çok tatsız, pilav ise hem lezzetsiz hem de içinde pişmemiş çiğ pirinç taneleri ile doluydu…  Yiyemedim… Ne yazık ki; güzel yemekler sunan bu iki markanın ikisi de paket servislerin arttığı son dönemde kalitesinin düşürmüş. Kendilerine geri bilgi verdik. Bazı durumların telafisi bence, sunulan lezzetlerin tadını muhafaza etmek ve bunda süreklilik sağlamakla mümkün olur!!!

 Çevrimiçi atölyelerde çocuklar, yaratıcı süreçleri deneyimliyor…

Arter’in her Cumartesi saat 11:00’de düzenlediği çevrimiçi çocuk atölyeleri Şubat ayı boyunca devam ediyor.

  • 6 Şubat’ta “Müziği Görebilir Miyiz?”,
  • 13 Şubat’ta “Siyah Beyaz Heykeller”,
  • 20 Şubat’ta “Yağmur Ormanında Bir Gezinti”,
  • 27 Şubat’ta ise “Kavanozdaki Galaksi: Ekle, Karıştır!”

başlığıyla düzenlenecek atölyeler, farklı yaş gruplarından katılımcıları çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve yaratıcı süreçleri deneyimlemeye davet ediyor. Sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen ücretsiz atölyelere katılmak için ogrenme@arter.org.tr adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmak yeterli olacak.

Ahu Ayşenaz Çağdaş

Ahu Ayşenaz Çağdaş

Children’s Menu / ahuaysenazcagdas@gmail.com

DİĞER YAZILARI