Sımsıcak bir İzmir gününden selamlar size…

Sımsıcak bir İzmir gününden selamlar size…

Değişik neler yazayım diye düşündüm. Uzun zamandır evimdeyim ve de evde oturmak alışkanlık yaptığı için inanın eve girmeyen ben kapı dışarı çıkmak istemiyorum. Çıkınca da anında dönmek için savaş veriyorum. Yazımı belki son köşe yazarı olarak yollayabildim. Fuat kardeşimden süre de istedim. Çünkü bu gece Nükhetim (Nüket Duru) İzmir’de olacaktı ve de konser sonrası küçük bir söyleşi yapar onu aktarırım diye düşündüm. Öyle de oldu.

İzmir Kültür Park Açıkhava tiyatrosunda muhteşem bir konser verdi. İzmir Filarmoni Orkestrası ile canım Nükhet’im.

Sayısız konserinde bulundum canım dostumun. Dostluğu kadar sahnesi de mükemmeldir. Bu gece de öyle oldu. Hele Filarmoni Orkestrası ile oluşu…

Yıllarca içimize kazınan Duru şarkılarını üst üste dinlemek beni bir tarafa at İzmirli müzikseverleri mest etti. Konser sonrası sizin için minik bir sohbet ettik.

‘Duru Olmak’ …

Nükhet Duru’nun belgesel filmi… Nükhet Duru’nun Sıla, Kenan Doğulu, Teoman, Funda Arar, Mabel Matiz, Ata Demirer, Zeynep Bastık, Rubato, Evrencan Gündüz, Sena Sener, Ceylan Ertam… gibi sanatçılarla yapılan görüşmeleri ile hayatının bir çok bölümünün yer aldığı bir belgesel.

İlk kez bir Türk belgesel filmi için İstanbul Film festivalinde galası yapılan film olacak ‘Duru Olmak.’  Bu arada yaratım süreci 2 yıl süren Duru’nun yeni albümü bu yapıtta bulunuyor. Orijinal film müziğini Orkun Tunç hazırladı, yönetmenliğini Mi Tunç, yapımcılığını Evren Ercan üstlenmiş. Her zaman yeniliğe her zaman yeni ufuklara her zaman güzelliklere koşan Nükhetim şimdi de yine harika ses getirecek ve tahmin ediyorum çok ta taklit edilecek bir yeniliğe imza atıyor.

Tebrikler, başarılar Nünük.

2.5 ay gibi bir süreçte kapandığım evimde beni hep söylediğim gibi arkadaşlarım yalnız bırakmadı. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Bir de Krep’in İzmir’deki şahı ‘monamie creperie’ ye de özel bir teşekkür etmek isterim. Evde bir başınıza oturuyorsunuz. Akşamüstü… Kapı çalıyor… Elinde kafenin poşeti ile sahibesi kapıda. Muhteşem bir ‘monseiur croque’… Baygınlık geçirtti abinize… İzmir bu bakımdan da çok güzel bir şehir…

Bu arada yazın sıcağı ile coşmaya çalışan tatil yerlerinden değişik haberler gelmeğe devam ediyor. Çeşme, Bodrum özellikle… Yasaklar kalktıkça oralardan gelen haberler hep ve sadece insanların yaptığı hatalar. Belki yeri değil ama bilirsiniz eğlence dünyasında olmama rağmen toplum kurallarına pek saygılıyımdır. Kimseyi rahatsız edemem. Hele üzmek asla! Halkımızdan biraz daha duyarlı, daha dikkatli ve sakin olmalarını her yaşlı gibi ben de rica ediyorum. Bir ricamda mekânlardan. Başta hijyen kuralları tabii. Ama bunların yanısıra, oralardan, bilhassa beachlerin fiyat politikaları çok ilginç. İnsanları eğlence sektörüne küstürmeyelim. Neyse tüm bunları göze alarak hem hijyen, hem fiyat, hem eğlencenin iyi şartlarda yerine getirilen mekanlar revaçta olacak bu yaz.

Bu mevzulardan bahis ederken her zaman her şeyin mükemmelini sunan Çapa tesislerinden (geçen yazın imparatorlarından) CAHİDE ALAÇATI aybaşından itibaren kapılarını dostlarına açıyor.

Besim Kazado

Besim Kazado

Famous / besimkazado@gmail.com

DİĞER YAZILARI