Torunlar GYO otel yapacak

Torunlar GYO otel yapacak

Torunlar GYO otel yapacak

Torunlar GYO, İstanbul Boğazında yer alan 2 milyar lira değerindeki Eski Tekel Fabrikası arazisinde otel, rezidans ve yalı inşaatına başladı.

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 2012 yılında özelleştirmeyle aldığı Beykoz’un Paşabahçe Mahallesindeki, İstanbul Boğazı’nın en kıymetli bölgeleri arasında sayılan eski Tekel Fabrikası arazisine milyonlarca lira değerinde otel, rezidans ve yalılar inşa edecek.

Torunlar GYO’nun hazırlattığı rapora göre güncel değeri yaklaşık 2 milyar TL olan araziye en çok üç katlı yapılar inşa edilecek. Torunlar’ın yakın zamanda inşaat çalışmalarına başlayacağı arazi ise toplam 70 bin metrekare büyüklüğünde. Araziye yaklaşık 45 bin metrekare alanlı bir otel inşa edilecek.

2025 yılında hizmete girecek

Proje inşaatının 2 buçuk yıl süreceği, bu yıl yüzde 30’unun, 2024 yılında yüzde 40’ının, 2025 yılında ise geri kalan yüzde 30’unun yapılacağı, otelin 2025 yılı ortasında hizmete gireceği ifade edildi. Boğaz’ı betona boğacak bu projenin inşaat ruhsatlarının ise İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) AKP döneminde alındığı öğrenildi.

Bin 46 metrekarelik alan artışı

Torunlar GYO, 2019 yılında da söz konusu arazinin deniz kıyısına kazık çakmak için de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından onay almıştı. Şirket, İstanbul Boğazı’nda yer alan arazisinin önüne 170 adet çelik borudan oluşan kazık çakılacağı belirtmişti. Eski Tekel Fabrikasına ait mevcutta 2 bin 888 metrekare büyüklüğünde alana sahip iskele ve rıhtım alanı olduğu belirtilerek ilave kazıklar ile bin 46 metrekarelik alan artışı yapılacağı, bu şekilde iskele ve rıhtım alanının toplam 3 bin 935 metrekareye çıkarılacağı açıklanmıştı.