CUMHURİYETİMİZİN YÜZÜNCÜ YILI HEPİMİZE KUTLU OLSUN ….

Değerli okurlarımız sizleri bu ay tüm dergi ekibimiz ve yazarlarımız adına çok özel duygularla selamlıyorum.  “Cumhuriyetimizin 100. Yılı” hepimize kutlu olsun…

Sizlere bugün bir belgesele konu olan “Dilek Kutusu”ndan bahsetmek istiyorum.  Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘kısa belgesel’ kategorisinde finale kalan bu hikâyenin kahramanı bir kadın.  Diyarbakır ilimizin tek kadın muhtarı Dilek DemirBağlar ilçesi Muradiye Mahallesi’nin iki dönemdir seçilerek görevini yürütüyor. Kendisi; 14 yaşındayken okuldan alınarak zorla evlendirilen 4 çocuk annesi Dilek muhtarımız, 16 yıllık evliliğinin ardından boşanır. Ardından muhtar olarak göreve başlar…  İlk işi ise muhtarlığın duvarına bir dilek-şikâyet kutusu asmak olur. Dilek Hanımın bu iletişim kutusuna; kendisi gibi küçük yaşta evliliğe zorlanan ya da başka sorunu olup dile getirmeye çekinenlerden ihbar mektupları gelmeye başlar. Bunlardan 2021’e kadar 41 kız çocuğunu erken yaşta gelin olmaktan, 25’ini de aileleri tarafından, çevreleri tarafından istismar edilen çocukların notları ulaşmış.  15 tane de madde bağımlısı gencin ihbarı da bu dilek kutusuna erişen yaşanmış sıkıntılı hikayeleri olur. Dilek hanım bu mesajların hepsini başarıyla sonuçlandırılmasına vesile olur. Konun kitabı yazılır ve belgesel filmi de kısa belgesel kategorisinde finale kalır. Kendisine buradan da yazmak ve başarılar dilemek istiyorum. Diyarbakır ilimizdeki tek kadın muhtarımız ve sosyal projesi ile kendisinin duyarlılığı ve sorumluluk bilinci ile gurur duydum.  

Gelelim Pause derginin bu ayki kapak konuğuna… İdealist bir isim…İşinde çok titiz… Kurallarından geri adım atmayan doğru olduğu kararlarının sonuna kadar savunucusu… Mesleğine karşı önyargıları yıkma konusunda anlatmak ve anlaşılmaktan bıkmayan, meslektaş yetiştiren, burslu öğrencileri olan, eğlence dünyasının dünyaca tanınan iş insanlarından ünlü Türk DJ Doğuş Çabakçor konuğumuz.

Dergide başka neler var? Sevgili Pause dergi ekibi ve kıymetli yazarlarımızla birlikte, bizler de her ay yeni meraklarımızın üzerine giderek, öngörülerimizin peşine düşüyor, konfor alanımızdan uzaklaşıyoruz. Sizlere renkli, tempolu, dolu dolu bir yayın içeriği hazırlamaya gayret ediyoruz.  Her okuduğunuzda yeni bir bilgi kazandırmak için bu uğraşlarımız.  Seyahatten, Festivale, Yeni Açılan Mekânlardan yenilenenlere, Otellere, Alışverişten, İş Dünyasına, Şef Şefe ’den, Teknolojiye, Sağlıklı Yaşamdan, Ekonomiye, Modadan, Astrolojiye ve daha neler neler diyebileceğim zengin güncel bir içerik bekliyor.  Mutlu bir yeni ay olması dileğimle, bizimle kaldığınız için teşekkürler.

Ebru Arzu Çağdaş

Ebru Arzu Çağdaş

Editör / ebruarzucagdas@gmail.com

DİĞER YAZILARI