2020’de Aklını kullanıp ölçüyü bul

2020’de “Aklını kullanıp ölçüyü bul”.  

 William Shakespeare, hamlet, perde 5, sahne 2

Shakespeare’in yaşadığı dönem oldukça kaotik, eski düzenlerin yıkıldığı yeni bir dünya sisteminin ortaya çıktığı zamanlar… Yıl 2020 ama benzer  dönemlerin ve büyük değişimlerin içindeyiz.  Hal böyle olunca ve çoğumuzun deyimiyle hayat bir tiyatro sahnesi ise; ünlü yapıt Hamlet’ten  çok sevdiğim bir alıntıyı paylaşmak isterim.

Fazla durgun da olma; aklını kullanıp ölçüyü bul. Yaptığın söylediğini tutsun, söylediğin yaptığını. En başta gözeteceğimiz şey, yaradılışa, tabiata aykırı olmamak. Çünkü bunda sapıttık mı tiyatronun ( hayatın) amacından ayrılmış oluruz. Doğduğu gün de, bugün de tiyatronun asıl amacı nedir? Dünyaya bir ayna tutmak, iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini göstermek, çağımızın ne olup ne olmadığını ortaya koymak. Gerçeği büyütmek ya da küçültmekle bilgisizleri güldürebilirsiniz, ama bu bilenleri üzer; oysa bir tek bilgili dost, bilgisiz bütün bir kalabalıktan daha önemli olmalı sizin için. Az çok değil, iyice yenmeli bunu. Sakın söyleyeceklerinden fazlasını söyletmeyin soytarılarınıza. Öylelerini gördüm ki, kendi başlarına gülmeye ve seyircilerin en anlayışsızlarını güldürmeye kalkıyorlar. Hem de oyunun anlayış isteyen en can alıcı yerinde. Kötü bir şey bu; acıklı bir budalalık bu yoldan tutunmaya çalışmak. Haydi, gidin hazırlanın”…

Gelelim Pause Dergi 2020 kapak konuğuna… Genç ve yakışıklı bir girişimci…  Kıvrak zekasıyla başarıya ulaşan, sadece ülkemizde değil yurttdışında da popülarite ve güveni yakalayan  Emir Bahadır. Zamana ihtiyacına yönelik ön görülü yatırımlarnı konu ettiğimiz  keyifli söyleşide başarınınb sırrından, BMoji’ye kadar sizler için konuştuk.

Dergimizde en çok övündüğümüz tarafımız; bir ay boyunca elinize her aldığınızda farklı bir bilgiyi haber dosyası detayında işleyip  ve soft bir anlatımla sunduğumuz  içeriğimizde bakın neler var?

Kış tatili sevenler için farklı bir deneyim;  İskoçya’da kayak… Zengin sahil Kostarika soğuk havaların sıcacık sahilinde kendinizi bulmak istiyorsanız gezi sayfalarımız sizin için…

Çokca ihtiyaç duduğumuz dönemde enteresan bir araştırm tabiki dünyanın önde gelen lideri  Ipsos’tan “Akıl sağlığımız yerinde mi? … 28 Ülkede yapılan araştırmada bakın ülkemiz insanı ne düşünüyor.  Diğer bir global araştırma da ise;  “ İş Mutluk Getiri mi?… Sizler ne dersiniz?

Tolga Şefin köşesi  Chef and Chef’e konuğu Uzakdoğu mutfağının otoritesi Şef Fatih Tutak. Moda güzellik syafasında Verda Penso;sıradışı alyansları sizler için sayafasına taşıdı. Alışveriş sayfamızda son trendi ürünleri bulurken sanat sayfamızda Miami’de  ART  Basel yıla Muz ile damgasını vurdu.

Sivil toplum Kuruluşu İnsani Gelişme Vakfı  İNGEV kurucu ve başkanı sevgili üstadım Vural Çakır’ın İngev adına yayınladığı  yılbaşı mesajında dediği gibi; ben de “farkındayım ! daha fazla sorumluluk almalıyım! Neden mi? Dikkatle okumanız için bir kez daha farkındalık sağlayabilmek için UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma program) 2019 İnsani gelişme Raporunu köşesine taşıdı.  Bu köşeyi her zaman iki kere okumak gerek. Benden söylemesi.

İntermedya Haber Grubu kardeş ekibin hazırladığı Hanedancitys sayfalarında açılışlar, tanıtımlar, toplantılar gündemde olan buluşmalardan haberdar olacaksınız.  Dergilikte 3800 adet indirlmiş okunmuş raporu var. Farklı dijital platformlarda da olmaya devam edeceğiz. Bizimle kalmaya devam ettiğiniz, yanımızda olduğunuz için teşekkür etmeyi bir borç biliriz. ​M​utlu ve gönlünüzce geçirebileceğiniz bir yıl diliyoruz.

Ebru Arzu Çağdaş

Ebru Arzu Çağdaş

Editör / ebruarzucagdas@gmail.com

DİĞER YAZILARI