Ali Burak Aygül “En çok ay çekirdeği yiyoruz”

Ali Burak Aygül “En çok ay çekirdeği yiyoruz”

Ali Burak Aygül “En çok ay çekirdeği yiyoruz”

Türkiye kuruyemiş ve kuru meyve üretiminde dünyada ön sıralarda geliyor. Dünya fındığının yüzde 70’inden fazlasını üreterek liderliği kimseye bırakmayan Türkiye, Antep fıstığında da ABD ve İran’la birlikte ilk 3 üretici ülke arasında yer alıyor. Türkiye’nin tüketimde bir numaralı kuruyemişi ise yine tartışmasız ay çekirdeği… Küresel olarak sağlık bilincinin artmasıyla kuruyemiş üretimi ve tüketiminin her yıl arttığını söyleyen Peyman Pazarlama Direktörü Ali Burak Aygül, inovasyonun kuruyemiş tüketim alışkanlıklarını da değiştireceğini belirtiyor.

Yılbaşı öncesinde Türkiye’nin kuruyemiş üretimini ve tüketim alışkanlıklarını değerlendiren Peyman Pazarlama Direktörü Ali Burak Aygül, dünyada hızla tüketimi artan kuruyemişle ilgili önümüzdeki dönem trendlerini de yorumladı.

 

Uluslararası Kabuklu Yemiş ve Kuru Meyve Konseyi’nin (International Nut and Dried Fruit Council-INC) raporuna göre, dünyada kabuklu kuruyemiş üretimi son 10 yılda %24 arttı. Türkiye’nin ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük üreticisi olduğunu söyleyen Ali Burak Aygül, “Türkiye’deki kuruyemiş üretiminin %80’den fazlasını fındık, %10-11’ini ise Antep fıstığı oluşturuyor. Tüketim oranlarına baktığımızda ise ay çekirdeği liderliği kaptırmıyor” dedi.