Değişim Ve Dönüşüm…

Son günlerde en fazla duyduğum kelime bu… Değişim ve dönüşüm…  Ancak; ne kadar değişim gerçekleşirse gerçekleşsin sadece teknoloji ile dönüşüm iletişim olmadan tamamlanamaz.. Görüşmeden, buluşmadan, konuşmadan, duyguları devreye sokmadan olmaz… Mümkün değil ki; bu teknolojik devrim şemsiyesi altında tüm hayatı uzaktan sürdürebilmek. İletişim en temel kavramlarından biri ama bana göre ta kendisi duygulardır. Bu gün araştırma şirketleri bir çalışma yaparken insanların duygu düşünce durum ve davranışlarını ölçümlüyor. Dijital ortamda bile olsa markalar satış yaparken yine aynı duygu durum üzerinden ilerlemeye çalışıyor. İnfluencerler, youtuberlar yaptıkları çalışmaların tekniklerini hep duygulara hitap edecek şekilde kurguluyorlar. Demek ki neymiş duygular olmadan teknoloji de yetersiz kalabilirmiş. Değişim olmalı tabi ama asıl konu her yönden hazırlıklı olmak. Hazırlıklı olanlar kazandı ve kazanacak. Bu sıkıntılı dönemlerden hepimizin özellikle de çocuklarımızı olabildiğince güçlendirerek çıkmayı diliyorum. Hepsinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.

Pandemi döneminde değişime uyum sağlayan ve üstelik beraberinde; üretmeye, çalışmaya devam eden kendini baştan aşağı yenileyen sevgili Deniz Seki Pause derginin bu ayki kapak konuğu…  Şarkıları ezbere söylenen,  sevilen besteci ve söz yazarı sevgili Deniz ile son dönemde sosyal medyayı sallayan değişimini, dillere düşen güzelliğini ve tabi ki son çalışması Savaş ve Aşk’ı konuştuk.

Dergimizde bu ay başka neler var?

Nisan ayında yapılacak bir birinden ilginç festivalleri sizler için derledik. Yeni açılan lezzet durakları, turizm, gurme haberlerle çok renkli tempolu bir yeni sayı ile sizleri selamlıyoruz. Gezi sayfalarımızda; Fiyortlar ülkesi Norveç var. Katar’da tarih ve kültürü turu ile gezmeye devam eski görkemini arayan şehir “Harar”, turizmin gözde adası “Bozcaada” için hazırlanan sayfalar hepimize iyi gelecek. Okurken yerinde görmüş gibi bir duyguyu sizlere aktarabilmek önceliği ile hazırlanan sayfaların güzel enerjisi ile buluşmayı diliyorum. Ipsos’un Salgın ve Toplum araştırmasından öyle bir veriyi paylaşıyoruz ki; “ kadına şiddet salgın sonrası çözülmesi gereken en “öncelikli sorun” olarak öne çıkıyor.  Tolga Atalay ile Chef & Chef’e konuğu Karma Restaurantın şefi Doruk Çermik oldu. “10 Soruda” bölümüm konuğu işletmeci Erkan Kara oldu. Dijital sanatın adı Refik Anadol’un sanat hayatı ve sanat haberleri Kaplumbağa Terbiyecisi” Osman Hamdi Bey ve müzesi ile devam ediyor. Sağlıkla, keyifli okumlar…

Ebru Arzu Çağdaş

Ebru Arzu Çağdaş

Editör / ebruarzucagdas@gmail.com

DİĞER YAZILARI