Göz ardı edilen tarih “San Gervasio”

Göz ardı edilen tarih “San Gervasio”

Göz ardı edilen tarih “San Gervasio”

San Gervasio, Yucatán Yarımadası’nın kuzeydoğu kıyısında, Cozumel adasının kuzey üçüncü bölgesinde, şimdi Meksika’nın Quintana Roo eyaletinde bulunan Kolomb öncesi Maya uygarlığının arkeolojik bir alanıdır.

San Gervasio’nun (Cozumel adasında) ve Tulum’un (Quintana Roo’daki Meksika anakarasındaki) Maya bölgeleri, iç kısımlardaki diğer muhteşem kalıntılar olan ve daha iyi bilinen Chichen Itza’dan dolayı göz ardı edilir, ancak her iki bölgenin de kendi canlı hikayeleri vardır ve her biri uzun, rahat bir ziyareti ödüllendirecek güzellikler barındırırlar.

Bu yazıda sizlere Cozumel’deki San Gervasio’dan bahsedeceğiz. Bu Tulum antik kenti kesinlikle ziyaret edilmesi gereken kadim bir antik yerleşim.

Geçmişte, şehre Tantun Cuzamil (Kırlangıçlar Bölgesindeki Yassı Kaya) olarak adlandırılmıştı ve dini önemi büyüktü. Hıristiyan İspanyolların gelip, şehrin ismini dinlerine göre değiştirip, tanrıça Ix Chel’i de Meryem Ana ile değiştirmelerinden yüzyıllarca sonrasında bile, tanrıça Ix Chel’e (“gökkuşağı tanrıçası” ve ee-şel olarak telaffuz edilir) ibadet etmeye gelen kadınlar için önemli bir hac yeri olarak kalacaktı.

Binlerce yıl boyunca, kadınlar, sert rüzgârların azdırdığı dalgalarda kürek çekebilen uzman kürekçiler tarafından bölgeye getirilerek, denizden 48 km uzaklıktaki Playa del Carmen plajlarında toplandılar. Yolculuk on iki saat sürüyordu ve vardıklarında hacılar denizden kutsal şehre dua etmek ve ilahi öğüte ulaşmak için yürüyorlardı.

Ix Chel, doğurganlık, doğum, kadınlar, dokuma, sağlık, tıp ve ay tanrıçasıydı. Kadınların hayatında en az bir kez onu onurlandırmak ve diğer zamanlarda bağış göndererek bir hac yapmaları bekleniyordu. Tantun Cuzamil’e yapılan bir hac, bir Hıristiyanın Kudüs veya Roma’ya ya da bir Müslüman’ın Mekke’ye yaptığı gibi aynı önemi taşıyordu.

San Gervasio’yu ziyaret eden ilk Avrupalı, 1518’de İspanyollar için adayı keşfeden Juan de Grijalva idi. İkinci Avrupalı ziyaretçi grubu, 1519’da Veracruz’a yaptığı yolculuk sırasında adada mola veren Hernan Cortes’in keşif gezisi ile geldi. Her iki grup da Cozumel Mayaları tarafından iyi karşılandı ve Cortez, gelecekte adaya gelen herhangi bir İspanyol’a sunmaları için bir mektup bile yazdı, “burada altın yok ve buradakiler barışçıl insanlar.” Bununla birlikte, Panfilo de Narvaez’in 1520’de düzenlediği sefer sırasında, mektup çok da yardımcı olmadı. Keşif ekibinin mürettebatının birçoğu çiçek hastalığına yakalandı. Hastalık adanın her tarafında çok yaygındı. San Gervasio’da bu çiçek kurbanlarının gömüldüğü üç toplu mezar bulundu.