Afrika'nın doğa harikası plajları

Afrika’nın doğa harikası plajları

Afrika’nın doğa harikası plajları

Belki bu güne kadar adını bile duymadığınız birbirinden güzel ve her biri cennet köşesi sahillerin hepsi Afrika’da…

54 ülkeye yayılmış 18.950 mil kıyı şeridi ile Afrika kıtası, dünyanın en iyi plajlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Madagaskar, 3 bin ile kıtadaki en uzun sahil şeridine sahiptir. Yüzlerce güzel kumsalların yanı sıra, hayatın hızının yavaş hareket ettiği ve manzaranın nefes kesici olduğu Saint-Marie gibi açık deniz adalarına sahiptir.

Güney Afrika ve Mozambik, Afrika kıtasındaki en uzun üçüncü ve dördüncü sahil şeridine sahiptir ve aynı zamanda destansı fonlara sahip çok sayıda rüya gibi kumsallara ev sahipliği yapar.

Mozambik ayrıca, sıcak, berrak turkuaz su bulabileceğiniz Bazaruto Takımadaları da dahil olmak üzere yüzlerce açık deniz adasına ev sahipliği yapmaktadır.

Bazaruto Adası Bazaruto Adası – Mozambik

Hint Okyanusu’ndaki Bazaruto Takımadaları Deniz Parkı’nın sınırları içinde, Mozambik kıyılarında yer alan Bazaruto Adası, gördüğümüz en çarpıcı plajlardan bazılarına ev sahipliği yapıyor. Buradaki su ılık ve turkuaz mavisi ve beyaz kumlu plajlar, sallanan palmiyeler ve yükselen kum tepeleri ile desteklenerek kartpostal mükemmel bir cennet görüntüsü yaratıyor.

Şaşırtıcı dalış deneyimleriyle tanınan daha büyük bir takımadanın parçası olan Bazaruto çevresindeki mercan resifleri de şnorkelli yüzme için mükemmeldir. Adaya tekneyle veya küçük uçakla ulaşılabilir.

Camps Bay Plajı

Camps Bay Plajı – Cape Town – Güney Afrika

Lion’s Head ve Twelve Apostle zirvelerinin manzarasına sahip Camps Bay Beach, Cape Town şehir merkezine arabayla yaklaşık 10 dakika uzaklıkta. Güney Afrika’nın en sevilen plajlarından biri. Buradaki su, ortalama bir yüzücünün üstesinden gelemeyeceği kadar soğuk olsa da, beyaz kumlu plajda güneşlenmek en sevilen yerel eğlencedir.

Tropikal güzel görünüme rağmen soğukluk karşısında şok olduysanız, yalnız değilsiniz. Buradaki akım doğrudan Antarktika’dan geliyor.

Nungwi Plajı

Nungwi Plajı – Zanzibar Adası – Tanzanya

Berrak turkuaz sularda gezinen ahşap dhowlardan Swahili kıyı ticaret merkezi Stone Town’un hareketli pazarlarına kadar Zanzibar, Afrika’da ziyaret edilecek en fotojenik yerlerden biridir.

Nungwi Plajı, adanın kuzey ucundaki güzel bir beyaz kum ve palmiye ağacının zümrüt okyanusuyla buluştuğu bir manzaradır. Basit bir balıkçı köyü olarak başladı ama bugün popüler bir tatil yeri. Açık denizde de mükemmel şnorkelli yüzme ve dalış var.

Anse Source D'Argent

Anse Source D’Argent -La Digue Adası – Seyşeller

Hint Okyanusu’nun ortasında, Madagaskar’ın doğu kıyısında yer alan Seyşeller adaları, uzun zamandır zengin ve ünlüler için popüler bir tatil yeri olmuştur. Bu takımadalara dağılmış yüzlerce muhteşem kumsal var, ancak en güzeli La Digue adasındaki Anse Source d’Argent.

Burada, orman, kar beyazı bir kumsalın ve o kadar parlak turkuaz bir denizin ötesinde devasa granit kayalara dönüşüyor, gerçek dışı görünüyor.

Naama Körfezi

Naama Körfezi – Şarm El Şeyh – Mısır

Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Naama Körfezi, ülkenin en iyi sahil beldesi Şarm El-Şeyh’in merkez üssüdür. Beyaz kumlu plaj burada Akabe Körfezi’nin berrak, sakin, mavi sularıyla buluşuyor ve uzakta Suudi Arabistan’ın sarp sahil şeridini görebilirsiniz.

Kışın, Avrupalılar ülkelerindeki soğuktan kaçmak için buraya geldiklerinde Naama Körfezi kalabalıklaşıyor.

Sainte-Marie

Sainte-Marie – Madagaskar

Hala keşfedilmemiş olan Madagaskar, Afrika’nın en eşsiz ülkelerinden biridir. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan hayvanlara ve bitkilere ev sahipliği yapar ve buradaki manzara gerçekten harika. Doğu Madagaskar kıyılarının hemen dışında, en iyi plaj tatil noktalarından biridir: Île Sainte-Marie.

Temmuz ve Eylül ayları arasında kıyı şeridinde kambur balinaları görebilir ve el değmemiş mercan bahçeleri arasında mükemmel dalışlar yapabilirsiniz.

Shela Plajı

Shela Plajı – Lamu Adası – Kenya

Kristal berraklığında akuamarin ve turkuaz sular, beyaz kumlu plajlar, palmiye ağaçları ve Kenya’da mükemmel şnorkelle yüzme ve dalış alanı. Bu sözlerden sonra liman kasabası Mombasa’nın kuzeyindeki sahil açıklarındaki Lamu Adası’na gitmek isteyeceksiniz. Shela Plajı, sakin Shela Köyü kasabasının yanında bulunan muhteşem bir plajdır. Burada zaman yavaş akıyor ve önünüzde Hint Okyanusu’ndan geçen beyaz yelkenli dhow’ları izleyerek saatler geçirebilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Kenya’nın 700 yıl öncesine dayanan en eski yerleşim yerlerinden biri olan Lamu Kasabasına gidin. Dar sokaklarında dolaşarak biraz zaman geçirin.

Agadir

Agadir – Fas

Fas’ın güney Atlantik kıyısındaki Agadir’deki altın kumlu plaj, ülkenin en ünlüsüdür. Aile dostu plaj ve onun ötesindeki tatil beldesi, özellikle kış aylarında ülkelerindeki soğuktan kaçmak için buraya gelen Avrupalı ​​gezginler arasında popülerdir.

Plaj, yalnızca üzerlerinde bulunan tatil köylerinin konuklarına açık olan Palm Beach ve Sunset Beach adlı iki özel bölüm de dahil olmak üzere bir dizi farklı alana bölünmüştür.

Coffe Körfezi

Coffe Körfezi – Güney Afrika

Doğu Cape eyaletinde ülkenin Hint Okyanusu kıyı şeridi boyunca uzanan engebeli vahşi sahilde yer alan Coffee Bay, Güney Afrika’daki bir başka muhteşem plajdır. Burada, yeşil tepeler ve uçurumlar, geniş bir altın kum şeridi ve Hint Okyanusu’nun masmavi sularıyla buluşuyor.

Buradaki deniz karamsar ve dalgalı olabilir ve buralarda iyi sörf molaları var ama yüzmek için ideal değil.

Bom Bom Plajı

Bom Bom Plajı – Principe

Batı Afrika kıyılarındaki Gine Körfezi’nde ve São Tomé ve Príncipe ada ulusunun bir parçası olan Bom Bom plajı, iki adadan daha küçük olan Príncipe’dedir. Kuzey kıyısında yer alan buradaki plaj, anakaraya uzun bir geçitle bağlı küçük bir adacık.

Bu güzel plaj, özellikle kuş gözlemcileri olmak üzere doğa tutkunları için mükemmel bir seçimdir. Bu uzak destinasyonu Haziran ve Ekim ayları arasındaki kurak mevsimde ziyaret etmek en iyisidir.

Trou-aux-Biches

Trou-aux-Biches – Mauritius

Mauritius, Seyşeller ile aynı genel çevrede Madagaskar’ın doğu kıyısındaki bir başka Hint Okyanusu ada grubudur. Bütçe açısından Seyşeller’den biraz daha erişilebilir olan Mauritius, güzel bir mavi denize karşı kurulmuş çok sayıda beyaz kumlu plaja da ev sahipliği yapmaktadır.

Trou-aux-Biches, ülkenin en iyi plajlarından biridir ve ana adada, aynı adı taşıyan küçük kasabanın yakınında yer almaktadır.

Mauritius’u ziyaret etmek için en iyi zamanlar kurak mevsim, Eylül ve Aralık ayları ve Nisan ve Mayıs aylarıdır.

İskelet Sahili

İskelet Sahili – Namibya

Suyn donduğu ve gökyüzü genellikle sisle kaplandığı için burada yüzmek, hatta güneşlenmek istemeyeceksiniz. Ancak dünyadaki çok az yer Namibya’nın İskelet Sahili boyunca uzanan plajlar kadar akıldan çıkmayacak kadar güzeldir.

Adı, yüzyıllar boyunca sığ ve dalgalı sularda karaya oturmuş bu sahil boyunca bulunan tüm batık gemilerden geliyor.