Pause Food, Pause Dergi

Alaçatı’da Fransız esintisi

Alaçatı’da Fransız esintisi

Kalabalıktan uzak, geniş ve huzurlu bir bahçenin koynunda yerini alan Cherie, Fransız ve Akdeniz mutfağından özel lezzetler sunuyor.

Neni Brasserie’nin kurucuları Ayhan Güneş, Mustafa Taşan, Ozan ve Başak Balaban’ın Alaçatı’nın en özel noktasında hayat verdikleri Cherie, geniş ve iyi tasarlanmış bahçesiyle de konuklarına özledikleri sükuneti sunuyor.

Mekanın ilgi odağı ise hiç kuşkusuz, leziz kokteylleriyle üne kavuşan barı

Asırlık ve bilge bir zeytin ağacının gölgesine yaslanan Cherie, haftanın yedi günü 10:00 – 01:00 saatleri arasında azami 140 konuk ağırlayabiliyor.

Mekanda hafta içi ve hafta sonu farklı konseptlerde organize edilen DJ performansları ise konuklara yemekler kadar leziz bir müzik ziyafeti de sunuyor.

Restoranın, günlük olarak temin edilen yerel malzemelerin ağırlıkta olduğu lezzetli menüsünde, şef Aydın Demir’in imzası bulunuyor. Zengin seçenekleriyle dikkat çeken mönüde neredeyse yok yok.

Kahvaltıda Cherie Benedict, Egg Benedict, Belçika Waffle, Pancake, Crepe ve Omlet çeşitleri, Taze Kruvasanlar, Kahvaltı Bowl’ları.. Başlangıçlarda Somon Tartar, Keçi Peynirli Karamelize Soğanlı Tart, Provençal usulü Izgara Enginar… Ana yemeklerde Izgara Somon, Odun Ateşinde Kaburga, Dana Madalyon, Cordon Bleu, Dijon Chicken Tenders ilk göze çarpan lezzetler arasında bulunuyor.. Tatlılar ise mekanın ismine yaraşır lezzet ve sunumlarla karşınıza geliyor. Fransız mutfağının klasik tatlısı Creme Brulee şef Aydın Demir’in dokunuşlarıyla lezzetin zirvesine ulaşırken,  Sorbe Satsuma, Sakızlı Riz au Lait aynı sihirli dokunuşlardan nasibini alıyor. Cherie’nin “damak çatlatan” mönüsü,  zengin bir şarap kavı ve nefis kokteyllerle konuklarına unutulmaz anlar yaşatıyor.

Adres: 12500 Sokak No:46 Alaçatı / Çeşme