Dallas’da gezilecek yerler

Dallas’da gezilecek yerler

Dallas’da gezilecek yerler

Dallas şehri, 1873’te demiryolunun hizmete girmesinden sonra bir ticaret merkezi olarak hızla büyüyen, çiftçilik, çiftçilik ve petrol üretimine dayanan zengin bir tarihe sahiptir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra şehir çok sayıda sigorta şirketine ve bankaya ev sahipliği yaparak onu önemli iş ve finans merkezi – güç, para ve entrika hakkında en ünlü pembe diziler için mükemmel bir yem: Dallas.

Dallas’ın büyüleyici tarihi, insanların ziyaret etmesinin sadece bir nedenidir, ancak daha birçok ilgi çekici yer ve yapılacak şey vardır. Perot Doğa ve Bilim Müzesi ve Gotik yeniden canlanan Kirby Binası gibi binaların mimarisinden müzelere, konser salonlarına ve şehir parklarına kadar bir güzergâhı doldurmak kolaydır.

Şehir merkezi, bir ziyarete başlamak için en iyi yerdir. Burada birçok mükemmel müze, restoran ve otel ile yapılacak sayısız eğlenceli şey bulacaksınız. West End, Arts District ve eklektik restoran ve mağazaların yer aldığı yeniden ortaya çıkan Deep Vellum District gibi diğer Dallas bölgelerine ayrılabilirsiniz.

Dealey Plaza'daki Altıncı Kat Müzesi

Dealey Plaza’daki Altıncı Kat Müzesi

Dallas’ta Houston ve Elm Streets’in kesiştiği noktada yer alan eski Texas School Book Depository, şu anda ülkenin en trajik ve belirleyici anlarından birini hatırlamaya adanmış bir müzeye ev sahipliği yapıyor: Başkan John F. Kennedy’nin suikastı.

Müzeye gelen ziyaretçiler, ilk olarak 1960’ların başlarındaki siyasi iklimi anlatan multimedya sergileriyle tarihi bağlamla tanışıyor ve ardından Başkan Kennedy’nin 1963 Kasım’ında Teksas’a yaptığı geziyi ve yaşamının son günlerini vurgulamaya devam ediyor. Burayı biraz geçtikten sonra, Oswald’ın ölümcül atışlar yaptığı köşe penceresindeki keskin nişancı levrekini göreceksiniz, olay mahallindeki orijinal fotoğraflara uyacak şekilde yeniden yaratıldı.

Dealey Plaza’da dışarıda dolaşarak biraz zaman geçirin. The Grassy Knoll ve hatta ölümcül atışların John F. Kennedy’ye çarptığı yeri gösteren yol üzerindeki işaretçiler gibi tarihi öneme sahip yerleri tam olarak görmek güçlü bir deneyim.

Dallas Arboretumu ve Botanik Bahçesi

Dallas Arboretumu ve Botanik Bahçesi

Dallas şehir merkezinden sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunan Dallas Arboretumu ve Botanik Bahçesi, White Rock Gölü’nün güneydoğu kıyısında 66 dönümlük bir arazide yer almaktadır. Tesisin dünyaca ünlü on dört sergisinde mevsimlik çiçekler, süs çalıları, ağaçlar ve bitki koleksiyonları sergilenmektedir. Bahçeler ayrıca mevsimlik açık hava festivallerine, konserlere, sanat gösterilerine ve eğitim programlarına ev sahipliği yapar ve mülkün rehberli turları mevcuttur.

1930’ların başında tasarlanmış olmasına rağmen, bu muhteşem turistik mekan, parkın 1939’da inşa edilen bir malikanenin arazisine yerleştirildiği 1984 yılına kadar gerçek olmadı. Toad’s Corner, Texas Town ve Pecan Grove gibi.

Dallas Dünya Akvaryumu

Dallas Dünya Akvaryumu

Şehrin tarihi şehir merkezine yürüme mesafesinde elverişli bir konuma sahip olan Dallas World Aquarium, hem genç hem de yaşlılar için eğlenceli ve eğitici bir gezidir. Yaklaşık 87.000 galon tuzlu suda, hepsi doğal resif ortamlarında yaşayan, bonehead köpekbalıkları, vatozlar, denizanaları, deniz kaplumbağaları, dev orfozlar ve nadir yapraklı deniz ejderhaları dahil olmak üzere çok çeşitli deniz yaşamı bulunur.

Birleşme Kulesi

Birleşme Kulesi

Dallas’taki en yüksek bina olmasa da, Reunion Tower şüphesiz en seçkin ve en tanınanıdır. 1978’de tamamlanan ve beş silindirik beton direğin üzerine tünemiş jeodezik bir top olarak görünen 560 fitlik uzunluğu, benzersiz dış hatlarını vurgulayarak geceleri olağanüstü bir şekilde aydınlatılıyor.

Kulenin öne çıkan özelliği, havada 470 feet’ten panoramik Dallas manzarasına sahip GeO-Deck gözlem izleme platformudur. Bu 360 derecelik manzaralarla yogadan resim derslerine kadar her zaman özel etkinlikler oluyor.

George W. Bush Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi

George W. Bush Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi

George W. Bush Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi, Amerika’nın 43. başkanına ve Bush ailesinin kamu hizmeti tarihine derinlemesine bir bakış sunuyor. Müze, Güney Metodist Üniversitesi kampüsünde 23 dönümlük bir alanda yer almaktadır. George W. Bush’un başkanlığı sırasında toplanan 43.000’den fazla eseri içeren galerileri ve arşivleri gezin.

Kalıcı koleksiyonda yer alan öğelerden bazıları arasında diplomatik hediyeler ve 11 Eylül terör saldırılarından öğeler ile Bush Whitehouse’da popüler hale gelen İlk Evcil Hayvanlar Bayan Beazley ve Barney’nin hayatlarını gösteren eğlenceli bir sergi yer alıyor.

Perot Doğa ve Bilim Müzesi

Perot Doğa ve Bilim Müzesi

Thom Mayne tarafından tasarlanan devasa bir mimari şaheserde yer alan Perot Doğa ve Bilim Müzesi, aileler ve meraklı turistler için Dallas’ın en gözde cazibe merkezidir.

Binanın kendisi, en önemli hedef olarak sürdürülebilirlik ile tasarlandı. Yenilikçi çevre dostu tasarım özellikleri arasında klimalardan ve damla sulamadan toplanan yoğunlaşmanın kullanımıyla yaz suyunun korunması, geri dönüştürülmüş ve yerel kaynaklı yapı malzemelerinin kullanımı ve güneş enerjili su ısıtıcıları yer alıyor.

Müze, etkileşimli eğitim istasyonları, oyunlar ve yüksek teknoloji sergileriyle tematik alanlara ayrılmıştır. Bu temalar mühendislik ve yenilik, enerji, evrim, yer bilimleri ve daha fazlasını içerir. Ayrıca bir 3D tiyatro, Moody Family Çocuk Müzesi ve oyun alanı ve cam bir muhafazanın içinden mülke bakan 54 metrelik bir yürüyen merdiven bulunmaktadır.

Dallas Sanat Müzesi

Dallas Sanat Müzesi

Dallas Sanat Müzesi, 1903’te açıldığından beri şehirde uzun süredir devam eden bir kurumdur. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük 10 müzeden biridir, Amerika ve dünyanın dört bir yanından 24.000’den fazla eserden oluşan bir koleksiyona sahiptir. antik eserlerden çağdaş sanata kadar her şey.

Koleksiyondan öne çıkanlar arasında antik Mısır, Yunanistan ve Roma’dan Klasik sanat ve eserler, Avrupa sanat galerisinde Claude Monet’in tabloları ve Jackson Pollock’un birkaç çağdaş eseri yer alıyor. Kalıcı koleksiyonlara ek olarak, geçici sergiler önde gelen sanatçıların çalışmalarını öne çıkarır, tematik konuları araştırır ve tarihi koleksiyonları sergiler.

Klyde Warren Parkı

Klyde Warren Parkı

Dallas şehir merkezinden geçerken durup dinlenmek için harika bir yer Klyde Warren Park. Güzel halka açık park, şehir merkezindeki sokakların ve yüksek binaların ortasında sıkışmış bir mola yeridir. Herhangi bir günde yemek kamyonlarının, açık havada yemek yemenin, yeşil alanın, kamusal sanatın ve sıradan bir sosyal ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

Dallas Hayvanat Bahçesi

Dallas Hayvanat Bahçesi

Dallas Hayvanat Bahçesi, çeşitli farklı habitatlarda 406 türden 2.000’den fazla egzotik hayvanı barındıran 106 dönümlük bir parktır. Aileler arasında her zaman popüler olan bu eğlenceli cazibe merkezi – şehir merkezinden sadece üç mil uzakta – 1888’de kuruldu ve onu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski hayvanat bahçelerinden biri haline getirdi.

Çocuklar için eğlenceli bir deneyim, ZooNorth’ta güne ekstra bir macera katabilecek küçük boyutlu bir elektrikli tren olan T-Rex Express mini trenidir. Birkaç restoran ve çok sayıda atıştırmalık büfesi mevcut olsa da, piknik yapmak ve hayvanat bahçesi arazisinde bulunan piknik masalarından birinde piknik yapmak isteyebilirsiniz.

Amerikan Havayolları Merkezi

Amerikan Havayolları Merkezi

En iyi eğlence gruplarının Dallas’a gelmesi şaşırtıcı değil ve birçoğu American Airlines Center arenasında sahne alıyor. Konserler, canlı eğlence ve spor etkinlikleri için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önde gelen arenalardan biridir. Aynı zamanda Ulusal Basketbol Birliği’nin Dallas Mavericks’i ve Ulusal Hokey Ligi’nin NHL Dallas Yıldızları’nın ana üssüdür.

Mavericks ve Stars için ev oyunlarına ev sahipliği yapmanın yanı sıra, yılın hangi zamanında olursa olsun, neredeyse her gece bir eğlence programı bulacaksınız, böylece mekanda bir geceyi kolayca planlayabilirsiniz. Etkinliğinizden önce veya sonra, arena eğlencesine eşlik eden restoranların ve sosyal ortamın keyfini çıkarmak için PNC Plaza’yı arenada dolaşın.

Nasher Heykel Merkezi

Nasher Heykel Merkezi

2003 yılında açılan Nasher Heykel Merkezi, modern ve çağdaş heykel koleksiyonuna sahiptir ve heykel sanatının tarihini araştıran sergiler içerir. Dallas Sanat Bölgesi’nin kalbinde ve Dallas Sanat Müzesi’ne sadece birkaç adım uzaklıkta yer alan otel, ağaçlarla çevrili arazide sergilenen bir dizi büyük dış mekan heykeline de sahiptir.

John F. Kennedy Anıt Meydanı

John F. Kennedy Anıt Meydanı

Dealey Plaza’dan sadece birkaç blok ötede, şehir adliye binasının karşısında, John F. Kennedy Memorial Plaza yer almaktadır. Başkan Kennedy’nin bu heybetli ancak abartısız anıtı, ünlü mimar Philip Johnson tarafından tasarlandı ve inşaatı, yıllar süren tartışmalar sonrasında 1970 yılında tamamlandı.

Bir anıt mezarı andıran açık mezar konsepti, Johnson tarafından Kennedy’nin özgür ruhu olarak gördüğünü temsil etmek için tasarlandı. Yaklaşık 30 fit yüksekliğinde ve 50 fit genişliğinde ve büyük mermer levhalardan yapılmış olması kesinlikle etkileyici bir yer. Anıtın girişlerinde yer alan iki kitabeyi mutlaka okuyun; Başkan’ın düşündürücü bir hatırasını içeriyorlar.

Pembe Dizi Süperstarı: Southfork Çiftliği

Pembe Dizi Süperstarı: Southfork Çiftliği

1980’lerde buralardaydınız ve bir televizyonunuz varsa, gazete okuduysanız veya bir ofiste çalıştıysanız, Dallas küçük ekrana geldiğinde dünyayı kasıp kavuran ilgi dalgasından kaçma şansınız çok azdı. Dallas dizi ile meşhur olan ve şimdilerde müze olan Southfork Çiftliği hatıralarınızı canlandıracak.