Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Delhi ve Yeni Delhi’nin en popüler turistik yerleri

Delhi ve Yeni Delhi’nin en popüler turistik yerleri

Hazırlayan Ferhat Kaan Şahin

Delhi hem Hindistan içinde bir birlik bölgesi hem de bir şehirdir ve çok farklı iki dünyaya sahiptir. Yeni Delhi ve Eski Delhi. 1931’de İngilizler tarafından imparatorluk başkenti olarak hizmete açılan eski şehir, ülkenin modern başkenti ve yönetim merkezi iken, Eski Delhi birçok kişi tarafından daha büyük metropol bölgesinin sembolik kalbi olarak kabul ediliyor.

Dünyanın en kalabalık bölgelerinden biri… Yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusa sahip  Delhi, gelenek ve modernliğin baş döndürücü bir karışımıdır ve hem dini bir merkez hem de Hindistan’ın en işlek uluslararası geçidi olarak önemlidir. Tarihi, Hinduizm’deki en kutsal nehirlerden biri olan ve batıda Yeni Delhi ile doğuda Eski Delhi arasında doğal bir ayrım çizgisi olan antik Yamuna Nehri kadar eskidir.

Delhi ve Yeni Delhi’de görülecek ve yapılacak şeyler çoktur ve çeşitli sanat ve el sanatları endüstrisini, birçok muhteşem anıtını ve sayısız sahne sanatları mekanını deneyimlemeyi içerir. Bölge aynı zamanda Hindistan’ın her köşesinden lezzetler içeren mükemmel mutfağıyla da ünlüdür. Delhi, ülkenin en ünlü ticaret bölgesi Chandni Chowk da dahil olmak üzere çok sayıda çarşı ve pazarın bulunduğu bir alışveriş cennetidir.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Kızıl Kale

Güzel Kızıl Kale (Lal Qila), Şah Cihan tarafından 1648’de inşa edilmiş ve 1857’ye kadar Babür iktidarının merkezi olarak hizmet vermiştir. Uzun, kırmızı kumtaşı duvarlarıyla bu çarpıcı yapı, iki kilometrekareden fazla bir alanı kaplamaktadır. Hilal şeklinde olup etrafı hendekle çevrilidir.

Etkileyici ana giriş olan Lahor Kapısı, Pakistan’daki Lahor’a baktığı için bu şekilde adlandırılırken, daha da görkemli Delhi Kapısı imparator tarafından tören alayları için kullanıldı. Lahor Kapısı’ndan giren ziyaretçiler, hediyelik eşya ve gıda ürünlerinin yanı sıra ipek, mücevher, mücevher ve gümüş eşya gibi eşyaların da satın alınabileceği 17. yüzyıldan kalma bir kapalı çarşı olan Chhatta Chowk’a ulaşıyor.

Kızıl Kale içindeki Naubat Khana bir zamanlar imparator için çalan müzisyenleri barındırıyordu ve güzel galerileri hala kettledrums, gonglar ve ziller gibi birçok ilginç müzik aleti içeriyor. İmparatorun tebaasını kabul edeceği Halk Seyirciler Salonu olan Diwan-i-Am, çarpıcı beyaz mermeriyle de görülmeye değer.

Kızıl Kale’yi ve Delhi’nin diğer popüler turistik yerlerini görmenin harika bir yolu, Eski ve Yeni Delhi’de tam günlük özel bir tur rezervasyonu yapmaktır. Bu dokuz saatlik kentsel maceranın öne çıkan özellikleri arasında sizi Hümayun’un Mezarı, Kutub Minar’ın yanı sıra Jama Mescidi, Hindistan Kapısı ve ünlü Lotus Tapınağı gibi ilgi çekici noktalara götürecek kişisel bir profesyonel rehber ve şoför yer alıyor. Turunuza otelden alma ve çekçek gezintisi dahildir.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Kutub Minarı

3.yüzyılda tamamlanan güzel Kutub Minar, Hindistan’ın en uzun minaresi. Aynı zamanda, çevredeki bölgenin nefes kesici manzaraları için zirveye tırmanmaya istekli birçok uluslararası ziyaretçiyi çeken bir UNESCO Dünya Mirası Alanıdır.

Bu süslü beş katlı kule 70 metreden fazla yükselir ve Kutub tarihini ve Kuran’dan yazıtları içeren karmaşık oymalarla kaplıdır. Aynı zamanda farklı taş türlerinden yapılmış olması da dikkat çekicidir (ilk üç kat kırmızı kumtaşından, dördüncü ve beşinci katlar ise mermer ve kumtaşından yapılmıştır).

Komplekste ayrıca kulenin dibinde bir cami olan Quwwat-ul-Islam Mescidi; 1310’da inşa edilmiş bir ağ geçidi ve Altamish, Alauddin Khalji ve İmam Zamin’in mezarları. Ayrıca 2000 yıllık Demir Sütun Alai Minar da görülmeye değer.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Lodi Bahçeleri

Yerliler arasında en popüler Yeni Delhi parklarından biri olan 90 dönümlük Lodi Bahçeleri, Delhi seyahat programınıza dahil edilmeye değer. Park, yemyeşil bahçelerine ek olarak, çeşitli önemli mezarlar ve harabeler de dahil olmak üzere 1600’ler öncesi Lodi döneminden çok sayıda kalıntı içerir.

Mimari açıdan öne çıkan özellikler arasında Lodi Sultanlarının kalıntılarını içeren 15. yüzyıldan kalma türbelerin yanı sıra pitoresk üç kubbeli bir cami, mavi çinileriyle bilinen Sırlı Kubbe ve yaklaşık 1490’dan kalma büyük bir kubbenin kalıntıları yer alır. Ayrıca, parkın gölünü kaplayan çekici sütunları ve kemerleri ile 16. yüzyıldan kalma sekiz ayaklı bir köprü olan Athpula’yı da arayın.

Lodi Bahçeleri ayrıca 100’den fazla yerli ağaç türü, 50 kelebek türü ve bol miktarda kuş yaşamı dahil olmak üzere flora ve faunasıyla tanınır. Aynı zamanda ülkenin Ulusal Bonsai Parkı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Civardayken, popüler Khan Market’e beş dakikalık kısa bir yürüyüş yapın. Bu hareketli (ve çok güvenli) bölge, lüks markaların yerel lezzetler satan sokak satıcılarıyla omuz omuza olduğu, dünyanın en prestijli alışveriş bölgeleri arasında yer alıyor.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Gurudwara Bangla Sahib

Delhi’nin en önemli Sih ibadet yeri olan 18. yüzyıldan kalma Gurdwara Bangla Sahib, Connaught Place’in yakınında yer alır ve görülmeye değerdir. Göze çarpan özellikler arasında, bu büyük kompleksin kalbinde yer alan muhteşem havuzu Sarovar ile ünlü altın kubbesi ve bayrak direği bulunmaktadır.

Ayrıca, sanat galerisi ve Sih dininin tarihine adanmış küçük bir müze ile birlikte büyük tapınak binasının kendisi de dikkat çekicidir. Ziyaretçiler burada her zaman memnuniyetle karşılanır ve büyük Gurdwara Kitchen’da ücretsiz olarak mükemmel bir yemek sunulur. Karşılığında sizden istenen tek şey saçlarınızın örtülmesi ve ayakkabılarınızın çıkarılmasıdır. (ücretsiz başörtüsü ve ayakkabı saklama hizmeti verilmektedir)

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Lotus Tapınağı

Dokuz kenarı ve çarpıcı merkezi kubbesi nedeniyle Lotus Tapınağı olarak da bilinen muhteşem Bahai Mabedi, bir mimari şaheserdir. Beyaz beton ve mermerden inşa edilen yapının tamamı, andırdığı çiçek kadar narin görünüyor. Çevredeki dokuz su birikintisinden yükselen, sanki her an çiçek açabilecekmiş gibi görünüyor.

1986 yılında inşa edilen tapınak, o zamandan beri 70 milyondan fazla ziyaretçiyi çekerek dünyanın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri haline getirdi. İlginçtir ki, bu olağanüstü ibadethanede putlar, dini resimler veya dinin dış sembolleri yoktur.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Hindistan Kapısı

Paris’teki ünlü Zafer Takı’na biraz benzeyen, aynı derecede etkileyici Hindistan Kapısı, Birinci Dünya Savaşı’nda öldürülen Hintli askerlerin anıtı olarak inşa edilmiş muhteşem bir taş kemerdir. Muazzam yapının altında sonsuz bir alev yanıyor ve duvarlarında çatışmada ölen 90.000’den fazla askerin isimleri yazılı.

Kırmızı taştan bir kaide üzerinde duran ve tepesinde ara sıra yanan yağla doldurulmuş sığ kubbeli bir kaseye sahip olan yapı (genellikle sadece önemli yıldönümlerinde), çevresindeki park alanına hakimdir, hem turistlerin hem de yerlilerin kalabalık olduğu her zaman meşgul bir alan. piknik yapmak veya sadece dinlenmek.

Gerçek bir muamele için, Yeni Delhi’de yapılacak en iyi ücretsiz şeylerden biri olarak kabul edilen geceleri Hindistan Kapısı’nı görmeye çalışın. O ve yakındaki çeşmeler aydınlatıldığında muhteşem bir manzara.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Jama Mescidi

Jama Mescidi, Hindistan’ın en büyük camilerinden biridir ve Şah Cihan’ın son mimari eseridir. 1658’de tamamlanan bu güzel yapı, üç geçit, dört açılı kule ve kırmızı kumtaşı ve beyaz mermer kullanılarak inşa edilmiş ve dikey çizgilerle çekici bir şekilde dönüşümlü olarak inşa edilmiş iki 40 metre yüksekliğindeki minareye sahiptir.

Ziyaretçiler, Eski Delhi’nin muhteşem manzarasını görmek için güney minaresinin tepesine tırmanabilir ve ardından, namazlardan önce yıkanmak için kullanılan büyük merkezi havuzu ziyaret edebilir. Lütfen dikkat: Ziyaretçiler girmeden önce ayakkabılarını çıkarmalı ve uygun şekilde giyinmelidir, Müslüman olmayanların namaz kılmaları yasaktır.

Daha sonra, Eski Delhi’nin devasa ana caddesi ve alışveriş ve yemek yemeye adanmış bir pazar alanı olan Chandni Chowk’u ziyaret ettiğinizden emin olun . Anason, zencefil, nar, safran, nilüfer tohumları, turşu ve Hint turşusu gibi yüzlerce ürünün sergilendiğini göreceğiniz ünlü baharat pazarları Naya Bazaar ve Gadodial özellikle ilgi çekicidir.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Hümayun’un Mezarı

Güzel, geniş kare bir bahçe içinde yer alan Hümayun’un Mezarı, beyaz mermer ve kırmızı kumtaşından yapılmış yüksek bir türbedir. Agra’daki Tac Mahal’in bir prototipi olarak tasarlandı ve Babür mimarisinin mükemmel bir örneği.

yüzyılın ortalarında Hacı Begüm tarafından kocasına Hümayun’un kıdemli dul eşi tarafından bir anıt olarak inşa edilen türbe, yemyeşil resmi bahçeler ve Hümayun’un berberi ve İsa Han’ın Mezarı (Tac Mahal’in mimarı) dahil olmak üzere diğer mezarlarla çevrilidir. Lodi mimarisinin güzel bir örneği ve sekizgen şeklinde.

Akşam karanlığı çöktükten sonra aydınlanan bu muhteşem yapıya bir göz atmaya çalışmak eğlenceli bir şey.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Akshardham

Yakın zamanda tamamlanmış olmasına rağmen (2007’de açıldı), görkemli Hindu Akshardham tapınağı asırlık gibi görünüyor. Karmaşık ve özenli oymalarla süslenmiş bu muhteşem bina, görkemli güzelliği için sayısız ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Öne çıkan özellikler arasında tümü pembe kumtaşı ve mermerden yapılmış zengin hayvan, bitki, tanrı, dansçı ve müzisyen oymalarıyla 43 metre yüksekliğindeki çarpıcı ana anıt yer alıyor. Özellikle kayda değer olan, dokuz kubbesini destekleyen 234 süslü sütunun yanı sıra, bu hayvanlardan birinin 3.000 tonluk devasa bir heykeli olan filler için çarpıcı bir taş haraçtır.

Diğer ilgi çekici özellikler arasında binanın inşaatını izleyen bir film gösteren bir tiyatro, Hindistan’ın zengin tarihini ve çeşitli kültürünü tasvir eden 15 dakikalık eğlenceli bir tekne yolculuğu ve geceleri aydınlatıldığında özel bir zevk olan büyük bir müzikal çeşme olan muhteşem Yagnapurush Kund yer alır.

Delhi ve Yeni Delhi'nin en popüler turistik yerleri

Purana Qila (Eski Kale)

Çoğu zaman gözden kaçsa da, çoğu turist doğrudan daha ünlü Kızıl Kale’ye yöneldiğinden, Purana Qila (Eski Kale), Delhi seyahat programınıza girmeye değer. Yaklaşık 2.500 yıl geriye uzanan bir geçmişe sahip olan mevcut etkileyici yapının çoğu, 3. yüzyıla kadar uzanan daha eski yapıların kanıtları keşfedilmiş olmasına rağmen, 1500’lere kadar uzanmaktadır.

Mevcut yapı, yüzyıllar boyunca bölgenin meselelerinde önemli bir rol oynamıştır ve 1541’de inşa edilen tek kubbeli bir ibadet yeri olan Qila-i-Kuna Camii gibi binaların kanıtladığı gibi, özellikle Müslüman dininden etkilenmiştir. iki kilometrekarelik bir alana sahip ve özellikle gece aydınlatmaları sırasında etkileyici bir manzara olan kalın surlarını ve üç büyük kapısını keşfetmenin keyfine varacaksınız.

200 dönümlük Mehrauli Arkeoloji Parkı da görülmeye değer ve bazıları 1.000 yıldan daha eski olan çok sayıda önemli yapıya sahip. Öne çıkan özellikler arasında Lal Kot’un eski kalıntıları ve Kraliçe Victoria döneminde İngilizler tarafından işgal edildiğine dair daha yeni kanıtlar yer alıyor.