Gastronomi Belgesi toplantısı yapıldı

Gastronomi Belgesi toplantısı yapıldı

Gastronomi Belgesi toplantısı yapıldı

Kültür Turizm Bakanlığı ve Gastronomi Turizmi Derneği işbirliğiyle ‘’Gastronomi Belgesi ’’ toplantısı Swıssotel The Bosphorus’da düzenlendi.

Turizm sektörü temel olarak konaklamayı içeriyor fakat turizm gelirini arttırmak için konaklamanın yanında kaliteli yardımcı ve tamamlayıcı hizmetleri sunmak gerekiyor. Bunların başında Gastronomi geliyor. İmkân ihtiyaç ve gerekleri doğrultusunda yeni turizm tesisi gelişmesine olanak sağlanması mevcut turizm tesislerinin geliştirilmesi turizm tesislerinin asgari niteliklerinin belirlenmesi bu tesisler arasında standart birliğin sağlanması kalitenin korunması sürekliliğinin olması ve yükseltilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlanmıştır.

Kültür Turizm Bakanlığından gelen konuşmacılar Başkontrolör Cengiz Dönmez ve Kontrolör Fatih M. Arslan tarafından katılımcılara aktarılan bilgiler neticesinde Gastronomi Turizmi Derneği katılımcılarına oldukça verimli bir toplantı yaşattı.

Hijyene dikkat eden kurumların katlanarak büyüdüğü hijyen standartlarına daha uygun olan restoranların büyümeye çalıştığı bir süreç içinde bulunmaktayız. Pandemi süreci sonrasında lezzetten sonra aranacak olan kriterlerin başında hijyen gelmektedir. Bu ihtiyaca yönelik çalışmalar Gastronomi Turizmi Derneği öncülüğünde yürütülen projelerle devam etmektedir.