Pause Dergi, Pause Food

House of Ekria’dan yazlık menü

House of Ekria’dan yazlık menü

Ortadoğu ve Akdeniz tatlarını yansıtan House of Ekria, yazlık menüsü ile karşınızda.

Yaza Özel Lezzetler…

House of Ekria lezzetlerinin hepsi, mevsimine göre tedarik edilen taptaze sebzelerden ve meyvelerden oluşuyor.  Mekanda servis edilen menüye eklenen yeni yaz lezzetleri sadece bu menüyle sınırlı değil.

Yeni tatlar arasında, ekşi lezzetini ve güzel rengini vişneden alan humus,  mevsimi olan domates, biber ve patlıcan ile hazırlanmış yaza uygun sosu ile sofrada boy gösteren bulgur köftesi gibi lezzetler yer alıyor.

Pause dergi, Pause food

Confit tekniği kullanılarak özenle pişirilen dana yanağı, yanında ızgara havuç, aspirli ve limonlu patates püresi ile servis ediliyor. Taze baharatlar, limon, badem ve dana tandır etiyle hazırlanan, benzerlerinden ayrılarak farklı ve özgün bir deneyim yaşatan tandır etli içli köfte ise fümelenmiş yoğurt sos, acı biber sos eşliğinde sunuluyor.  Mevsiminde tedarik edilerek özenle saklanan enginar ise House of Ekria’nın vazgeçilmez tatlarından biri olarak yaz boyunca keyifli lezzetini yaşatmaya devam ediyor.

Cumartesiye özel menü

Cumartesi günleri saat 11.00 – 15.00 boyunca servis edilen brunch menüsü… Bu menüde Çılbır Tartine, Mantarlı Porridge, House Granola, pancake gibi birçok çeşit bulunuyor.

Adres: 13. Sokak No: 450-452, 34398, Maslak – Sarıyer / İSTANBUL

Telefon: 0212 230 91 10