Markalar ve Duygular… 

Lüks algısı ve kuşaklar…

Lüks algısı ve kuşaklar…

Hangi kuşak bandındasınız. Y mi Z mi? Değişim ve dönüşüm içerisinde lüks pazarı son yıllarda çok hızlı büyümekte olduğunu izliyorum. Üstelik hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde bile şaşırtıcı bir ivme ile ilerliyor. Bu büyümelere baktığımız zaman kuşakların önemi daha bir ortaya çıkıyor. Y kuşağı, Z kuşağı artık pazarlama teknikleri bu kuşakların arayış, arz ve taleplerine göre planlanıyor. Yıllar öncesinden bu kuşaklara göre sunulan global stratejiler şimdi ki süreçlerde kalıbına rahat rahat yerleşiyor.  Y kuşağının lüks tanımlamalarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılan bir çalışmada 155 katılımcıyla yüz yüze anket çalışması yapılıyor. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş. Araştırma neticesinde Y kuşağının lüks tanımlarının içerik, sosyal ve kişisel yönelimli olduğu ortaya çıkmış.  Bununla birlikte literatürde yer alan lüks ile ilgili sıfatların ne ölçüde lüks ile ilişkilendirildiği de merak edilmiş ve ona da bakılmış. Sonuç olarak tüm sıfatların büyük ölçüde lüks ile ilişkilendirildiği, özellikle yeni lüks anlayışı çerçevesinde öne çıkan kişisel etkilerin özellikle Y kuşağının lüks algıları açısından da önemli olduğu belirlenmiş. Bu anlamda ben de sizlere bulunduğum önerilerde kuşakların beklentilerini de önemseyerek seçiyorum. Bu arada ayın önemi ile şimdiden dünya kadınlar gününüzü; bir dahaki sene ye kadar daha fazla adalet, daha fazla özgürlük ve daha fazla eşitlik olması temennimle kutlarım. Top 5 by Dilek listesinde ilk sırada Z kuşağından genç ve sporcu bir bayan girişimcinin bulunduğu öneri listeme geçiyorum…

M&M tennis koleksiyonu ile tanıştınız mı?

Melis Mert tekstilci bir ailenin kızı… Sporu hayatında benimsemiş ve iş hayatını da bu çerçevede sürdürmek için girişimde bulunmuş başarılı bir isim. Kortlarda istikrarlı bir şekilde emin adımlarla ilerleyen bayan sporcu M&M Tennis markasını kurarak ihtiyaca yönelik ürünleri kaliteden ödün vermeden ailesinin desteği ile hazırlattı. Genç girişimci Türkiye ve Amerika da eş zamanlı olarak piyasaya çıkardığı tenis koleksiyonunun Avrupa satışı için de geri sayıma başladı.

Mavi Tren

Güney Afrika’da Johannesburg-Cape Town arasında çalışan bu trenin esas ismi Union Ekspres. Bu tren 1946’dan beri hizmet veriyor. 1600 kilometrelik mesafeyi toplamda 27 saatte kat ediyor. 19 vagonu bulunuyor. Bu trenin adı “Mavi” çünkü trenin tüm vagonları gece mavisi renginde… Gece mavisi ve lüks seyahat tutkunları için tasarlanan Mavi tren; dünyanın en lüks ve sallantısız treni seçilerek ayrıca bir tercih edilirliğe sahip. Yolculuk ederken ses yok, gürültü yok. Huzurlu bir seyahat aradığınız bir seçenek ise işte o aradığınızı bu trende bulabiliyorsunuz. İçerisinde lüks olan her şey var. Özel müzik setleri, küvetli banyolar, büyük televizyonlar, club barları, ünlü şefler ve tabii ki güzel yemekler ile çok daha da fazlası. Bir nevi tren hattında tam olarak 5 yıldızlı otel tadını yaşıyorsunuz. Bu kadar lüks olunca oda seçenekleri olması da güzel; suit, lüx ve delüx şeklinde. Pandemide böyle bir yolculuğa gidilemese de gidebilenler önermek yada hayalini kurmak bile güzel…

Düşten gerçeğe: Simurg’un yolculuğu…

Ayvacık’ın Ahmetçe Köyü’nde, kartal yuvasını andıran, masalsı bir hikâyede başkahraman… Dilara Karabay, Haziran 1990’da gördüğü kanatlanmış devasa kuş ve doğum rüyasını yıllar sonra Simurg Inn gerçeği olarak yaşam yolculuğuna katmış bir maceraperest. Gezgin ve daima yenilikler keşfetmeyi seven kişiliği ile Karabay; kafa dinlemek için kaçtığı Ahmetçe’deki evinde 5 yıldır da doğa aşıklarına, dört yanı bereketli zeytin ağaçları ve yüzlerce bitki çeşidi eşliğinde ev sıcaklığı hissi veren tatil deneyimi sunuyor. Zaman içinde ünü kulaktan kulağa yayılan büyüleyici bu mekanın adı efsanelere konu olmuş ‘Simurg’ nam-ı diğer zümrüd-ü ankadan geliyor. Otel, hizmet anlayışı ve incelikli bir zevkle misafir ağırlamakla farkındalık oluşturuyor. ta hassas olduğu rafine detaylar ile şekilleniyor. Butik otel; 3 katlı, 5 odalı ana taş binaya zaman içinde, bahçede havuz, bar, sauna ve farklı köşelere konumlanan Midilli manzaralı 3 adet sedir kulübe ilave oluyor. Otele 10 dakika uzaklıkta bulunan Simurg Sea plajı var. Sezonun 10 ay devam ettiği Kuzey Ege’de Karabay, misafirlerine safari turları, doğa yürüyüşleri, piknik ve organik tarımı sevdirecek aktiviteler sunmayı da ihmal etmiyor. Otelin mutfağına sadece yörede çıkan organik tarım ürünleri girebiliyor ve misafirlere Le Cordon Bleu mezunu şeflerin elinden çıkma damakta unutulmaz lezzetler bırakan menüler hazırlanıyor.

 

Emsculp
EMSCULPT kas yapımında çok başarılı bir cihaz. EMSCULPT kullanıcılarına yarım saat gibi kısa bir sürede; karin ve popoda 60 bin squat veya mekik çekme etkisi sağlayabilecek imkân sunuyor. Dünyada ilk defa kas kuvvetli kas çalıştırma işlemi seanslarla planlanıyor.. Karın kaslarını çalıştırmak, popo dikleştirmek ve şekillendirmek, fit bir vücuda sahip olmak için EMSCULPT cihazı büyük bir kolaylık beraberinde zamandan kazandırdığı için tavsiye ediliyor. Dikkat etmeniz gereken her klinikte orijinali yok. Şahsen kendim Alpaslan Topçu Klinikte denedim sonuçları çok iyi buldum. Denemenizi tavsiye ederim.

Eda Taşpınar Güneşsiz Bronzlaştırıcılar

Çoğu insan her mevsim bronz olmak isteyebiliyor. Eda Taşpınar bu talebin yoğunluğunu görmezden gelmeyip, eşsiz bronzluğu yakalamak isteyenlere özel bir ürün çalıştı. Yüzde yüz yerli üretim olan Self Tan kış güneşinde bronz görünmek isteyenleri memnun bırakıyor. Yurt dışında ve körfez ülkelerinde de satışta olan markanın “Self-Tan Medium ve Self Tan Dark”  olmak üzere iki seçeneği bulunuyor.