Sidney'de ne yapmalı? Nereleri gezmeli?

Sidney’de ne yapmalı? Nereleri gezmeli?

Sidney’de ne yapmalı? Nereleri gezmeli?

Tüm Avustralya şehirlerinin en eskisi, en büyüğü ve en güzeli olan Sidney, kara ve denizin baştan çıkarıcı bir karışımının ortasında yer alır. Parıldayan limanda bir vapurla süzülün, gün ışığında parıldayan Opera Binası’nın beyaz yelkenlerini görün, Liman Köprüsü’nün zarif kemerine hayran kalın ve buranın neden dünyanın en iyi şehirlerinden biri olduğunu anlayacaksınız.

New South Wales’in bu canlı eyalet başkentinin bir zamanlar bir mahkum kolonisi olduğunu hayal etmek zor. 1788’de, Birinci Filo komutanı Kaptan Arthur Phillip’in Avustralya’daki ilk İngiliz kolonisini kurduğu Sidney Koyu’ndaydı. Bugün, Rocks’ın dar, Arnavut kaldırımlı sokaklarında ve tarihi binalarında Sidney’in efsanevi tarihini keşfedebilir ve bu toprakların geleneksel koruyucuları olan Gadigal Aborijin halkı hakkında rehberli turlarda ve şehrin mükemmel müzelerinde bilgi edinebilirsiniz.

Sydney, yerleşimcilerinin maceracı ruhuyla hâlâ köpürüyor. Liman köprüsüne tırmanın, Sidney’in altın kumsallarında yeşil fıçı molalarında sörf yapın ya da manzaralı bir turla şehrin üzerinde uçun. Ve maceralar şehirde bitmiyor. Şehri çevreleyen vahşi yaşam açısından zengin vahşi alanlar, çekici günlük gezi olanakları sunar.

Sidney Opera Binası’nı görün

Dünyanın en büyük simgelerinden biri olan Sidney Opera Binası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir ve ışıltılı limandaki yıldızların cazibe merkezidir. Deniz kabukları veya dalgalanan yelkenler şeklindeki bu zarif bina, suyla çevrili bir kara parçasına tünemiş.

Sidney Opera Binası’nı ziyaret etmek için birkaç seçeneğiniz var. Liman gezisinde süzülürken bir fotoğraf çekin, restoranlardan birinde rahatlayın, dışarıda dolaşın ya da bu muhteşem yapıyı organize bir şekilde gezin. İçeride tiyatrolar, stüdyolar, sergi salonları, konser salonu ve sinema bulacaksınız.

Tarih hakkında bilgi edinmek ve bu ünlü binanın perde arkasına bakmak için Sidney Opera Evi Rehberli Yürüyüş Turu için rezervasyon yapın. Bu, sabah 9’dan akşam 5’e kadar her yarım saatte bir kalkan, gün boyunca turlardan herhangi birine katılmanıza izin veren esnek bir bilettir.

Sidney Liman Köprüsü’ne tırmanın

“Coathanger” lakaplı Sidney Liman Köprüsü, başka bir Sidney simgesidir. Her iki ucunda da devasa çift payandalarla desteklenen bu köprü 1932’de inşa edildi ve dünyanın en büyük çelik kemer köprüsü olmaya devam ediyor. Üzerinden geçebilir, altından geçebilir, trende üstünden geçebilir veya uzaktan fotoğraflayabilirsiniz. Ancak bu mühendislik harikasını takdir etmenin ve Sidney Limanı’nın muhteşem manzarasını içinize çekmenin en iyi yollarından biri, 135 metre yüksekliğindeki zirvesine tırmanmaktır.

köprüyü ölçeklemek, Avustralya’nın en iyi açık hava maceralarından biridir ve bir dizi farklı tur arasından seçim yapabilirsiniz. Sydney BridgeClimb , grupları dış kemerin tepesine yaklaşık 3,5 saatlik bir tırmanışla alır. Turlar gün boyu devam eder, şafak tırmanışı ile başlar ve gece tırmanışı ile biter.

The Rocks’ta dolaşın

Biraz Sidney tarihi içinize çekmek ister misiniz? The Rocks’ta bir gezintiye çıkın. Sidney Limanı’na uzanan bir dil üzerinde, Rocks tarihi bölgesi bir zamanlar Gadigal aborjin halkına ev sahipliği yapıyordu. Daha sonra, ülkenin ilk Avrupa yerleşim yeri oldu.

Kayalar, mahkumların çadırlarını kurdukları Sidney Koyu’nun batı tarafındaki kayalık sahil için seçildi. Bugün, Sidney’in ayakta kalan en eski evi olan Cadman’ın 1816’da inşa edilen kır evi de dahil olmak üzere, 100’den fazla miras alanı ve bina dar sokaklarda itişip kakışmaktadır.

Circular Quay’de bir Liman Gezisine atlayın

Sidney, deniz kıyısındaki ışıltılı ortamıyla ünlüdür ve Sidney Limanı’nda yapılacak en popüler şeylerden biri gezi turudur. Çoğu liman gezileri, şehrin ana feribot terminaline de ev sahipliği yapan Sydney Cove’daki Circular Quay’den kalkar.

Feribotlar Circular Quay’den Manly , Watsons Bay ve Taronga Park Hayvanat Bahçesi gibi başlıca noktalara hareket eder.

Circular Quay’den Sidney’in diğer en iyi turistik mekanlarına kolayca yürüyebilirsiniz. Sidney Opera Binası ve Kraliyet Botanik Bahçeleri’ne giden sahil şeridi boyunca güneye doğru ilerleyin ve kuzeye doğru kısa bir yürüyüşle Sidney Liman Köprüsü ve tarihi Rocks bölgesine ulaşabilirsiniz. Batıda, bir Art Deco binasında yer alan ücretsiz Çağdaş Sanat Müzesi, son teknoloji ve genellikle tartışmalı sergiler.

Darling Harbour’da bir gün geçirin

Darling Harbour’da herkes için bir şeyler var. Sidney’in CBD’sinin batı tarafında yer alan, turistik mekanlarla dolu bu sahil bölgesi, hem turistler hem de yerliler için bir merkezdir. Mağazalar, restoranlar ve eğlence mekanlarından müzelere, hayvanat bahçesine, akvaryuma ve IMAX tiyatrosuna kadar her şeyi burada bulacaksınız. Aileler Madame Tussaud’s’u çok sevecek. Darling Harbour Street Art Trail boyunca renkli sanat eserlerine dikkat edin .

Royal Botanic Garden Sydney’de gülleri koklayın

Şehrin koşuşturmacasından bir molaya mı ihtiyacınız var? Farm Cove’daki Royal Botanic Garden Sydney’de rahatlayın. Bu sakin vahayı ziyaret etmek, şehirde ücretsiz olarak yapabileceğiniz birçok rahatlatıcı şeylerden biridir.

1816 yılında kurulan bahçeler, Avustralya’nın en eski botanik bahçesidir . Yüksek ağaçlar, palmiyeler, orkideler, eğrelti otları, sulu meyveler, tropik bahçeler, yağmur ormanı bitkileri, şifalı bitkiler ve Doğu bahçeleri ile 30 hektarlık temalı bahçeleri kapsar.

Bush tucker sabah çayları ve piknikler gibi etkinliklerin yanı sıra Aborjin kültür turları ve rehberli yürüyüşler sunulmaktadır.

Kraliçe Victoria Binasında alışveriş yapın

Alışveriş mi yapmak istiyorsunuz? Romanesk tarzı Queen Victoria Building’e (“QVB”) gidin. Bir şey satın almayı düşünmüyorsanız bile, güzel bir şekilde restore edilmiş bu binaya, renkli vitray pencerelerine ve mozaik zeminlere hayran olmak için görülmeye değer.

20 küçük kubbeyle çevrili yüksek bir merkezi kubbe, 1893 ve 1898 yılları arasında bir pazar salonu olarak inşa edilmiş olan bu zarif binayı taçlandırıyor. Onlarca yıllık ihmal ve hatta yıkım planlarının ardından, bu büyük kumtaşı bina, erken dönemde orijinal durumuna restore edildi.

Sydney Tower Eye’ı yakınlaştırın

Şehir silüetinin üzerinde yükselen 309 metre yüksekliğindeki Sydney Tower Eye, şehrin en yüksek binası ve en önemli simge yapılarından biridir. Bu altın kuleli kule, yoğun Centrepoint alışveriş merkezinden yükseliyor.

Sydney Tower Eye’ı yakınlaştırmak, turistler için Sydney CBD’de yapılacak popüler şeylerden biridir. Ekspres asansörler, ziyaretçileri en üstteki gözlem güvertesine veya gezi için mükemmel bir nokta olan açık havada cam zemin izleme platformu SKYWALK’a götürür.

Bilgola Plajı

Sidney güzel plajları ile ünlüdür. Limanın etrafına gizlenmiş, sakin suları ve şekerli kumları olan birçok korunaklı koy vardır.

Davetkar bir kum ve deniz şeridi bulmak için CBD’den uzaklaşmanıza gerek yok. Harika sörfü, hareketli kafe ortamı ve kozmopolit bir havası olan İkonik Bondi Plajı, şehre arabayla 15 dakikadan daha kısa mesafededir. Muhteşem okyanus manzarası için, Bondi’den Coogee Plajı’na kadar uçurumlar boyunca kıyı yürüyüşü yapın.

Barangaroo Koruma Alanı’nda Bisiklete binin veya Yürüyüş yapın

Barangaroo Reserve, başarılı bir kentsel yenileme projesinin mükemmel bir örneğidir. Adını Avrupa kolonizasyonu sırasındaki etkili kadın yerli liderinden alan bölge, çirkin bir konteyner terminalinden dönüştürülmüş ve sürdürülebilirlik ve toplum refahını artırma taahhüdü ile 2015 yılında halka açılmıştır.

75.000’den fazla yerli ağaç ve çalının yanı sıra yürüyüş ve bisiklet parkurları ile bu 22 hektarlık sahil bölgesi, liman boyunca yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek için güzel bir mekandır.

Taronga Hayvanat Bahçesinde vahşi olun

Taronga Hayvanat Bahçesi’nde tüm favori hayvanlarınızı ve muhteşem şehir manzaralarını görebilirsiniz. Burada, ikonik Aussie vahşi yaşamı ve dünyanın dört bir yanından diğer hayvanlarla yakın çekim karşılaşmaların keyfini çıkarabilirsiniz. Öne çıkanlar arasında Afrika Savannah sergisi, Tiger Trek, şempanzeler ve goriller yer alıyor. Zürafaları besleyin, Asya filleriyle tanışın, sevimli bir koalaya yaklaşın veya bir çöl faresi ile arkadaş olun.

George Caddesi boyunca dolaşın

Şehrin kalbindeki hareketli George Street, Avustralya’nın en eski caddesidir. Bir zamanlar hükümlülerin su getirdikleri isimsiz bir yol, şimdi şehrin ana trafik arterlerinden biri. Bu hareketli şehrin nabzını tutmak ve mağazaları gezmek için keşfetmeye değer.

Burada mimari tarzların bir karışımını göreceksiniz. Parıldayan yüksek ofis blokları tarihi binalarla omuz omuza. Bir vurgu, zarif kubbeler, vitray pencereler ve üst düzey mağazalarla dolu zarif Romanesk tarzı Kraliçe Victoria binasıdır.

Hyde Park’ta pikniğin keyfini çıkarın

Adını Londra’daki Hyde Park’tan alan Sydney’deki Hyde Park, Avustralya’nın en eski parkıdır. Şehrin göbeğinde huzurlu bir sığınak ve piknik yapmak için güzel bir yer. Geniş çimenler, gölgeli piknik yerleri, çiçekler, çeşmeler ve incir ağaçları hoş bir kaçış sağlar ve park, özellikle şehir çalışanları ayakkabılarını tekmelemek için buraya geldiklerinde öğle yemeğinde birinci sınıf insanları izleme imkanı sunar. Çeşitli anıtlar ve anıtlar, bu popüler 16 hektarlık yeşil alanı noktalıyor.

Yeni Güney Galler Sanat Galerisinde başyapıtlara hayran kalın

Güzel park alanlarıyla çevrili New South Wales Sanat Galerisi, ülkenin en seçkin sanat müzelerinden biridir. Bina 1885’ten kalmadır ve Avrupalı ​​ustaların ve Asyalı sanatçıların eserlerinden dünyanın dört bir yanından çağrıştıran çağdaş sanat eserlerine kadar uzanan koleksiyonlarla geniş, aydınlık galerilere ve Büyük Mahkemelere ev sahipliği yapar. Galeri ayrıca Avustralya’daki en büyük Aborijin sanatı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

St. Mary Katedrali’ni ziyaret edin

Hyde Park’a bakan St. Mary Katedrali (1868-82), Avustralya’daki Katolik Kilisesi’nin ruhsal başlangıçlarının bir simgesidir. Neo-Gotik tarzda bu çarpıcı dönüm noktası, Sidney Başpiskoposunun koltuğudur.

Çin Mahallesi’nde Yum Cha’nın tadını çıkarın

Cızırtılı Szechuan baharatlarının kokusunu içinize çekin, Çin spesiyalleri için alışveriş yapın ya da Sidney’in Çin Mahallesi’nde otantik Asya mutfağından ziyafet çekin. Her iki ucunda aslan kapılarla çevrili bu küçük bölge, Darling Limanı ile Merkez İstasyon arasındaki Dixon Caddesi’nin yaya bölgesinde yer almaktadır.

Kings Cross’a bakın

CBD’nin yaklaşık iki kilometre doğusunda yer alan Kings Cross, Sidney’in çok yönlü kırmızı ışık bölgesi ve şehrin gece hayatı merkezidir. Şehrin daha keskin bir bölümünü deneyimlemekle ilgileniyorsanız, burası ziyaret etmek için harika bir yerdir. Ayrıca tiyatrolardan birinde bir oyun yakalayabilirsiniz.

Hazırlayan: Ferhat Kaan Şahin