Açık hava müzesi Floransa

Açık hava müzesi Floransa

Açık hava müzesi Floransa

Hazırlayan: Ferhat Kaan Şahin

Floransa’nın sunduğu her şeyi görmek haftalar alır. Düzinelerce kilisesinden neredeyse herhangi biri, daha küçük bir şehrin ödüllü turistik cazibe merkezi olacaktır. Görülecek yerlerden bazıları İtalya’nın en tanınmış ikonları arasındadır. Ponte Vecchio, Michelangelo’nun David’i, Brunelleschi’nin Kubbesi – ve tüm şehir, Avrupa’yı Karanlık Çağlardan kurtaran hümanist sanat hareketi olan İtalyan Rönesansının bir vitrinidir.

Ancak saraylar, kiliseler, müzeler ve simge yapılardan oluşan böylesine ünlü bir koleksiyon arasında bile, bazıları diğerlerinden baş ve omuzlar üzerinde duruyor. Floransa’da görülecek ve yapılacak her şeyi düşünürken ve gezi günlerinizi planlarken, Floransa’yı Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri yapan önemli noktaları kaçırmak istemeyeceksiniz.

Santa Maria del Fiore Katedrali ve Piazza Duomo

Piazza Duomo ve katedral kompleksini oluşturan bina grubu, İtalya’nın en büyük sanatsal hazinelerinden bazılarını nispeten küçük bir alanda toplar. Vaftizhaneyi, çan kulesini, katedrali ve müzesini gezerken, İtalyan Rönesansının en büyük sanatçıları olan Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto’nun en tanınmış sanat ve mimari şaheserlerinden bazılarını göreceksiniz. ve Michelangelo’yu…

Karmaşık işlemeli mermer dış cephelere hayranlıkla bakmak için meydanda dolaşarak başlayın, ardından baktığınız her yerde sizi karşılayan vitray sanat eserlerine daha yakından bakmak için her birinin içine adım atın.

San Giovanni Vaftizhanesi (Aziz Yuhanna Vaftizhanesi)

San Giovanni Vaftizhanesi (Aziz Yuhanna Vaftizhanesi)

3.yüzyıldan kalma sekizgen vaftizhane, içeriden veya dışarıdan herhangi bir açıdan kusursuz bir sanat eseridir. Mermer cephesi, iç kısmındaki karmaşık mozaikler ve barındırdığı sanat eserleri, listenizde üst sıralarda yer almayı hak ediyor.

Ancak Ghiberti’nin katedrale bakan kapılar için yarattığı muhteşem bronz paneller hepsini gölgede bırakıyor. Bronz hiçbir yerde bu Cennet Kapıları’ndaki kadar zarif bir ifadeyle işlenmemiştir. Daha yakından bakmak ve vaftizhane için yapılmış bazı hazineleri görmek için katedralin müzesi olan Museo dell’Opera del Duomo’yu ziyaret edin.

San Giovanni Vaftizhanesi (Aziz Yuhanna Vaftizhanesi)

Piazzale Michelangiolo’dan Floransa’yı görün

Piazzale Michelangelo tur otobüsleri için zorunlu bir durak yeri ve kartpostal fotoğraflarının çekildiği nokta. Yoğun turizm mevsimlerinde, görece huzur içinde tadını çıkarmak için en iyi zaman öğleden sonra veya akşamın erken saatleridir; özellikle gün batımında çok güzel.

Katedralin kubbesinden 360 derecelik bir Floransa panoraması elde edebilmenize rağmen, sadece bu terastan Brunelleschi’nin kubbesinin şehir merkezine nasıl hakim olduğunu tam olarak anlayabilirsiniz. Ponte Vecchio , Palazzo Vecchio, Santa Croce ve diğer önemli yerleri kapsayan bu geniş şehir manzarasını başka hiçbir yükseklik size veremez. Burada yürüyebilir, nehir kıyısından bahçelere tırmanabilirsiniz.

Floransa

Uffizi Sarayı ve Galerisi

Uffizi’nin dünyanın en iyi birkaç sanat müzesi arasındaki yerini çok az kişi tartışabilir. Koleksiyonları çeşitlilik ve kalite açısından şaşırtıcı ve sanat ana ilgi alanınız olmasa bile, burada tabloların öne çıkanlarını görmelisiniz.

Floransa’nın 14. ve 16. yüzyıl ressamlarının batı sanatının çehresini nasıl değiştirdiğini çok daha fazla anlamaya başlayacaksınız.

Nehir boyunca uzanan devasa bina, Medici saraylarından bir tanesiydi, ancak bir konut olarak değil, devlet dairelerini, bilimsel araştırmaları ve büyüyen sanat koleksiyonlarının bir kısmını barındırmak için tasarlandı. En güzel mekanlarından biri olan sekizgen Tribuna, özellikle Francesco I de’ Medici’nin en değerli tablolarını ve mücevherlerini sergilemek için görevlendirildi.

Floransa

Piazza della Signoria ve Loggia dei Lanzi

Bu geniş meydan, 14. yüzyıldan bu yana ve belki de daha önce, Etrüsk ve Roma kalıntılarının kaldırımının altında bulunmasından bu yana Floransa’da güç merkezi olmuştur. Bugün aynı zamanda sosyal merkez, turistler ve yerlilerle dolu favori bir buluşma yeri. Merkezinde Neptün Çeşmesi, bir yanında Palazzo Vecchio, hala şehrin hükümetini barındırıyor.

Meydanın bir ucunu oluşturan Uffizi’nin duvarına karşı, birkaç önemli parçaya sahip bir açık hava heykel galerisi olan Loggia dei Lanzi var. Bunlardan en çok tanınanı Benvenuto Cellini’nin en iyi bilinen eseri Perseus with the Head of Medusa’dır . Palazzo Vecchio’nun önünde Michelangelo’nun David’inin bir kopyası var.

Floransa

Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi)

Michelangelo’nun en tanınmış eseri David, Floransa’nın her yerine kopyalandı, ancak bu sanat müzesinin içinde orijinalini bulacaksınız. Ne yazık ki heykele yapılan bir saldırı sonucunda, artık camın arkasında, ama yine de ilham vermekten geri kalmıyor.

David, buradaki tek Michelangelo değil tek önemli şaheser de değil. Aynı galeride gösterilen heykellerde, Roma’da bir mezar için yapılmış, mermerden serbest bırakılma sürecinde olan, bitmemiş dört köleyi gördüğünüzde, Michelangelo’yu iş başında neredeyse izleyebilirsiniz.

Burada ayrıca, Floransa katedrali için yaptığı Aziz Matta da tamamlanmamış. Özellikle Uffizi Galerisi koleksiyonlarını görmeyi planlamıyorsanız, 13. ila 16. yüzyıl Floransalı sanatçılarının öne çıkan eserlerini görmek için diğer galerilere bakmak isteyeceksiniz. Sandro Botticelli’nin Madonna’sı öne çıkıyor.

Floransa

San Lorenzo ve Michelangelo’nun Medici Mezarları

Medici, aile kilisesi ve mezar şapelleri için en iyi yetenekleri görevlendirdi: kilise için Brunelleschi ve en ünlü prenslerini anma amaçlı şapel için Michelangelo. Her iki sanatçı da işi bitirmeden öldü, ancak Brunelleschi’nin kilisesi planlarına göre tamamlandı.

Michelangelo’nun Yeni Sacristy olarak adlandırılan şapeli değildi; aslında, hiçbir zaman tamamlanmadı. Ancak bitirdiği şey, mermer heykelde dünyanın en büyük başarılarından biri olarak kabul ediliyor. Kiliseyi, Eski Sacristy’yi , Yeni Sacristy’yi , Prens Şapeli’ni ve Laurenziana Kütüphanesini gezerken , Donatello ve Lippi dahil olmak üzere diğer Rönesans ustalarının eserlerini bulacaksınız.

Floransa

Palazzo Vecchio (Palazzo della Signoria)

Floransa’nın merkezindeki bu kale benzeri sarayın gösterişli odalarında ve büyük galerilerinde tarih, sanat ve güç yankılanır. Buradan şehir/cumhuriyet yönetildi ve güçlü Medici ailesi, ofislerini ve dairelerini tasarlamak ve dekore etmek için günün önde gelen sanatçılarını ve mimarlarını görevlendirdi.

Ücretsiz turlardan birine erken kayıt yaptırdığınızdan emin olun. Böylece Medici’nin odalar arasında dolaşmak için kullandığı bazı gizli geçitleri göreceksiniz; şehrin gün batımı manzarası için çatıya çıkmak için akşam dönün.

Floransa

Kutsal Haç

Tipik Toskana cephesinin geometrik mermer kaplamasının ardındaki Santa Croce, Floransa’nın en büyük isimlerinden bazıları için hem sanat dolu bir kilise hem de mozoledir. Hazineleri arasında Rönesans sanatının birkaç simgesi vardır.

Özellikle Giotto’nun belli başlı fresklerinin bulunduğu Cappella Bardi’yi ve Masaccio ve Michelangelo’ya ilham veren Cappella Peruzzi’de daha fazlasını görmek isteyeceksiniz. Donatello’nun Çarmıha Gerilmiş İsa’sı Floransalı Rönesans hümanizminin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Cappella Baroncelli’deki freskler Taddeo Gaddi’nin en büyük eseridir.

Ancak en ünlüsü, sert Bizans’tan natüralist Rönesans tarzlarına ilk geçiş yapanlardan biri olan ve ardından gelen en büyük sanatçıları etkileyen Cimabue’nin muhteşem Haç’ıdır. Nefte Michelangelo, Galileo, Ghiberti, besteci Gioacchino Rossini ve hatta Machiavelli’nin mezarlarını bulacaksınız

Floransa

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, Floransa’nın en çok tanınan ikonu olabilir ve bir dizi dükkânın tepesindeki zarif kemerleri kesinlikle şehrin en güzel manzaralarından biridir. Köprü geleneksel olarak Floransa’nın yetenekli kuyumcularının dükkânlarına ev sahipliği yapmıştır ve köprünün üzerinden geçildiğinde hala göz kamaştırıcı bir dizi güzel mücevher görülür.

Ancak çoğu turist, başka bir hazine setinin başlarının üzerinde saklandığının farkında değil. Köprünün amacı elbette Arno’nun iki yakasını birbirine bağlamaktı ve Medici’lerin Palazzo Vecchio’daki ofisleri ile Pitti Sarayı’ndaki daireleri arasında sık sık geçiş yapmaları gerekiyordu. Bu yüzden mimar Vasari’yi resmi olarak Percorso del Principe (Prensin Geçidi) olarak adlandırılan ancak şimdi daha çok Corridoio Vasariano, Vasari Koridoru olarak bilinen bir geçit inşa etmesi için görevlendirdiler.

Dükkânların üzerinde birbiriyle uyumlu pencere dizisini görebilirsiniz. Bu sadece bir koridor değil; duvarlarını kaplamak, Rembrandt, Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo ve Velásquez gibi sanatçıların çoğu kendi portrelerinden oluşan paha biçilmez bir portre koleksiyonudur.

Floransa

Palazzo Pitti (Pitti Sarayı)

Pitti Palace kompleksinde bir gün size Floransa’nın sunduğu birçok şeyin tadına bakmanızı sağlar. Olağanüstü bir sanat galerisi, bir Medici sarayı, Floransa işçiliği, müzeler, tarih, kraliyet apartmanları ve İtalya’nın önde gelen bahçelerinden biri.

Kraliyet Dairelerini ve Raphael, Titian, Rubens, Tintoretto ve diğer ustaların tablolarını bulabileceğiniz görkemli odaları görmek için en azından sarayı gezin.

Floransa

Santa Maria Novella

Bu Dominik kilisesi, Floransa’daki diğer birkaç kilise tarafından giyilen işlemeli mermerden tanıdık çizgili cepheye sahip olsa da, burada oldukça farklı yorumlanmış, zarif kıvrımlı tasarımları takip ederek, pencereleri taklit ederek ve alt kattaki kemer sıralarını vurgulayarak.

Masaccio, Giotto, Domenico Ghirlandaio, Lippi, Paolo Uccello gibi ustalar tarafından şehrin en güzel fresklerinden bazılarıyla sanat içeride devam ediyor. Bu yetmezmiş gibi, tüm bir şapel, 14. yüzyıl İtalya’sının en büyük sanat eserlerinden bazıları olan Andrea di Bonaiuto’nun freskleriyle kaplı.

Fresklere ek olarak, Brunelleschi tarafından tasarlanan mermer bir minber, ahşap haçı, Vasari’nin Tesbih Madonna’sı ve Lorenzo Ghiberti tarafından bir bronz bulunmaktadır. Bitkisel balzamlar ve çiçek losyonları sattıkları manastırın tarihi eczanesinde mola verin.

Floransa

San Miniato al Monte

San Miniato al Monte’nin işlemeli yeşil-beyaz mermer cephesinin manzarası, Floransa’nın en sevilen bakış açısı olan Piazzale Michelangiolo’nun ötesine kısa bir tırmanışa değer.

Bu dramatik etki, kısa sürede en popüler cephe dekorasyonu haline geldiği Floransa’da ilk kez kullanıldı. Ancak sonraki cephelerden farklı olarak, bu büyük bir altın mozaiğe yükselir. Portiko etkisi, Klasik Roma mimarisine geri döner ve mozaikler, her ikisi de yeni Toskana Romanesk mimari stiline karışan etkilerle, belirgin bir şekilde Bizans’tan ilham alır.

İçeride, mozaik zeminli ve boyalı ahşap tavanlı, camlı mavi-beyaz pişmiş toprak tavanın altında muhteşem bir Rönesans şapeli ile biten geniş bir açık nef var.

Floransa

Bargello Sarayı Ulusal Müzesi

Dört Michelangelo şaheseri bile, Bargello Sarayı’nı Floransa’da yapılacaklar listenize koymanız için yeterli sebep. Donatello, della Robbias, Cellini, Brunelleschi, Ghiberti ve 14. ila 16. yüzyıl Toskana sanatçılarının eserleri, fildişi oymalı bir oda ve bir mayolika koleksiyonu ile birlikte sarayı dolduruyor.

Floransa

Boboli Bahçeleri’nde dolaşın

Pitti Sarayı’nın arkasında, Medicis’in Boboli Bahçeleri , 111 dönümlük yeşil teraslarda yamaçta yükselir. Grandük Cosimo I, 1550 ile 1560 yılları arasında binalarında hiçbir masraftan kaçınmadım ve sonuç, tüm Avrupa’daki ( Versailles dahil ) kraliyet bahçeleri için bir model haline geldi. Hala güzelce bakımlı olan bahçeler, şehrin giderek daha genişleyen manzaralarını ortaya çıkaran tepelere tırmanıyor.

Boyunca çeşmeler, heykeller ve yamaca oyulmuş sarkıt ve dikitlerle tamamlanmış sahte bir mağara, Grotta del Buontalenti,

Floransa

Oltrarno’yu Keşfedin ve Piazza Santo Spirito’da mola verin

Oltrarno, atmosferik şeritleri ve Floransa’nın ünlü ahşap, gümüş ve altın işçiliği sanatçılarının atölyeleri ve stüdyoları ile keşfedilmeye değerdir. Yaldızlı minyatür mozaikler, dekoratif kağıtlar ve deri ciltleme.

Küçük dükkanlarda satılan eserler sizi cezbedecek ve güzelce ciltlenmiş bir dergi veya yaldızlı bir tahta kutudan daha iyi bir hatıra veya hediye olamaz.

Nehrin karşısındaki daha büyük daha yoğun olanlardan daha samimi canlı bir meydan olan Piazza Santo Spirito’ya doğru yol alın. Bir kafede veya restoranda açık havada bir masa bulun ve sabah pazarında alışveriş yapanları veya okuldan sonra top oynayan çocukları izleyin.

Floransa

Medici-Riccardi Sarayı

Mobilya ve dekorunda Medici ailesinin sonraki üyelerinin gösterişli saraylarından daha ölçülü olan Palazzo Medici-Riccardi, daha demokratik bir toplumu yöneten önceki düklerle daha uyumludur. 1464 yılında tamamlanan bina I. Cosimo Palazzo Vecchio’ya taşınana kadar yaklaşık bir yüzyıl boyunca Medicilerin eviydi.

Avludan bir merdiven, Benozzo Gozzoli tarafından 15. yüzyıl Floransa’sında iyi bir saray hayatı hissi veren iyi korunmuş fresklerle dekore edilmiş Saray Şapeli’ne çıkar.

Floransa

Merkez Pazar. Floransa’nın Gıda Pazarı

Floransa’nın sadece dev bir açık hava müzesi olduğu konusunda endişelenmeye başladıysanız günlük rutinlerini sürdüren bazı Floransalılarla tanışmanın zamanı geldi. Onları bulmak için muazzam gıda pazarı Mercato Centrale’den daha iyi bir yer yok.

Buraya gelmek için, ucuz plastiklerden, çoğunlukla Asya’da seri üretilen “otantik İtalyan el sanatlarına” kadar her şeyi satan sokak tezgahlarından oluşan bir eldiveni işletmeniz gerekebilir. Ama bir kez içeri girip taze otlar, çiçekler ve bahçe ürünlerinin kokusuna daldığınızda, bugünün akşam yemeği için malzeme alışverişi yapan kadınlarla dirsek teması kuracaksınız.

Bunu, kaliteli Toskana zeytinyağları, zeytinler, şekerlenmiş meyveler ve tatlı nuga da dahil olmak üzere eve götürmek için bir hoş geldin hediyesi kaynağı olarak göz ardı etmeyin. Üst katta, hızlı bir öğle yemeği için ziyaret etmek için iyi bir yer olan yemek alanları bulacaksınız.

Floransa

Bardini Müzesi ve bahçeleri

20 yüzyılın sonlarında, sanatçı ve koleksiyoncu Stefano Bardini, Oltrarno’da Floransa’ya bakan bir yamaçta bir grup bina satın aldı. 14. yüzyıldan kalma bir şapel ve eski bir palazzo da dahil olmak üzere bunlardan sanat koleksiyonları ve paha biçilmez antikalar için bir ortam yarattı.

Bu müzeyi oluşturmak için yıkılmış ortaçağ ve Rönesans binalarından kurtarılan mimari özellikleri kullandı. Anıtsal şömineler, kapılar ve pencereler, sütunlar, oymalı taş işçiliği, tüm merdivenler, paneller, oymalı Venedik ahşap işleri, hatta tüm tavanlar, eşit derecede eksantrik koleksiyonları için oldukça eksantrik bir eve dönüştürülmüştür.

Bardini Bahçeleri, kalabalıktan uzaklaşmak ve yeşillikler ve çiçekler arasında gözlerinizi dinlendirmek için güzel bir yer olan Floransa’ya bakmaktadır. En iyi zaman, parlak mor salkımların çardakları kapladığı ve havayı güzel kokularla doldurduğu Nisan ayıdır.

Floransa

Brancacci Şapeli

İçinde 15. yüzyılın en büyük şaheserlerinden birini barındıran Santa Maria del Carmine kilisesinin sade cephesine bakarak tahmin edemezsiniz. Şapelin duvarlarında ve tavanlarında bulunan freskler, Brunelleschi ve Donatello’nun dostları olan 1400’lü yılların başında tanınmış sanatçılar olan Masaccio ve Masolino’nun Aziz Petrus’un hayatını ve Eski Ahit sahnelerini betimler.

Masaccio, İtalyan Rönesansının Quattrocento döneminin (15. yüzyıl) ilk büyük İtalyan ressamı ve Erken İtalyan Rönesansının kurucusu olarak kabul edilir. Şapel iki ressam tarafından yarım bırakılmış ve daha sonra 1400’lerde Filippino Lippi tarafından tamamlanmıştır.

Floransa

Museo Galileo

Floransa’daki Rönesans resim, heykel, mimari ve diğer şaheserlerin bolluğu ile Rönesans’ın sanattan daha fazlası olduğunu unutmak kolaydır.

Museo Galileo, paha biçilmez sanat eserleri olan astronomi, navigasyon, ölçme ve keşif araçlarıyla bunu kanıtlıyor. Pergeller, aletler ve muhteşem dünya küreleri koleksiyonlarında Galileo’nun kendi enstrümanlarını ve metal, ahşap, altın ve diğer sanatlarda Floransa’nın önde gelen sanatçılarından bazılarının çalışmalarını göreceksiniz.

Floransa

Piazza Santa Croce’de deri alışverişi

İnce deri işçiliği, Floransa’da en azından deri işçilerinin atölyelerini nehir kıyısındaki tabakhanelere yakın Santa Croce civarında yaptıkları Rönesans döneminden beri bir gelenek olmuştur. O mahalle hala Floransalı deri ürünleri için alışveriş yapmak için en iyi yer. En iyi kaliteyi ve uygun fiyatlarla bulmak için dericilik okulunda veya bir zanaatkar atölyesinde alışveriş yapın.