Pause Dergi, Pause Travel

Argos in Cappadocia’da  lezzetler “Bahçeden Mutfağa” taşınıyor

Argos in Cappadocia’da  lezzetler “Bahçeden Mutfağa” taşınıyor

Argos in Cappadocia’da “Bahçeden Mutfağa” konseptiyle geliştirdiği ve yenilediği “Sürdürülebilir Menü” ile misafirlerini ağırlıyor.

Bölgenin yemek kültüründen esinlenen benzersiz tatlar sunan Argos in Cappadocia’da gastronomik lezzetler, unutulmaz bir deneyim eşliğinde, otelin lezzet durağı Seki Restaurant’ta misafirlerini bekliyor.

Pause dergi, Pause Travel

Mevsimsel değişimlerle birlikte misafirlerin bölgeye has lezzetleri tatması için yenilenen, geleneksel tariflerin modernize edilerek hazırlandığı menü ile yemeklerin sürdürülebilirliği sağlanarak Anadolu mutfağını dünyaya tanıtmak ve tattırmak hedefleniyor.

Paus Dergi, Pause Food

Yöresel ürünlerin güncel sunumlara uyarlandığı menü, Argos bahçelerinden mevsiminde toplanan sebze ve meyvelerle damaklarda benzersiz bir tat bırakıyor.

Bölgeye has en kaliteli ürün ve rekolte alımlarıyla hazırlanan menüde, Taze Baharat Salatası, Antep Fıstıklı Rafık, Kış Gömeci, Kâğıtta Pastırma, Tandırdan Asado, Soya Sos ile Güveçte Pişmiş Dana Yanağı ve Çıtır Kabak Tatlısı gibi lezzetler, şefin tavsiyeleri olarak öne çıkıyor. Sağlıklı alternatifler ile zenginleştirilen menüde glutensiz, vejetaryan ve vegan beslenenler için de alternatifler yer alıyor.

Pause Dergi, Pause Food

Argos in Cappadocia, yörenin mutfak mirasını korumak ve yaşatmak amacıyla geliştirdiği “Bahçeden Mutfağa” konsepti ile menüsündeki lezzetlerde kendi yetiştirdiği ürünleri kullanıyor.

Argos in Cappadocia, misafirlerini de bu deneyime dahil etmek için Argos bahçelerine davet ediyor. Misafirler, yemek atölyelerine katılarak bahçeden sofraya yolculuk deneyimini de yaşama fırsatı buluyor.