Pause Travel, Pause Dergi

Doğu’nun Efesi “Dara Antik Kenti”

Doğu’nun Efesi “Dara Antik Kenti”

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Dara Antik kenti, Mardin’nin yaklaşık 30 kilometre güneydoğunda yer alan Oğuz Köyü’nde bulunmaktadır.

Pause Travel, Pause Dergi

Geçmişte Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Dara, İmparator Anastasiun tarafından 505 yılında, Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğunun doğu sınırını, Sasanilere karşı korumak acamıyla askeri bir garnizon kenti olarak inşa edilmiştir.

4 kilometrelik bir alana yayılan kent, surları ve iç kalesi ile, kentin kuzeyinde 50 metre yükseklikteki tepenin üst düzlüğüne kurulmuştur. Mezopotamya ovası ile Tur-Abdin Dağları’nın buluştuğu yerde kireçtaşı ana kaya üzerine kurulan kent, kaya içine oyulan yapılardan oluşmuş ve oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Pause Travel, Pause Dergi

Antik çağlardaki adı Anastasiopolis olan kentin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Antik Dara, yüzyıllar boyunca Mezopotamya’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur.

Pers İmparatoru Darius ile Büyük İskender’in savaşına tanıklık ettiğine dair arkeolojik kalıntılar ve arşivler yer almaktadır. Persler 363 yılında Nusaybin’i alınca, Doğu’nun Efesi olarak bilinen Dara Antik kenti Roma İmparatorluğu’nun sınırını oluşturmuştur. Kent, 5. Yüzyılda İmparator Anastasius tarafından ileri sınır kapısı olarak tahkim edilmiş ve 100 yıl sonra da Perslerin eline geçmiştir. Kent, 7. Yüzyılın sonlarına doğru Emeviler, daha sonra Abbasiler ve 15. Yüzyılda da nihayet Osmanlı egemenliğine geçmiştir.

Pause Travel, Pause Dergi

Dara Antik Kenti içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir. Ayrıca köyün etrafında tarhileri Geç Roma Dönemi’ne kadar giden mağara evler yer almaktadır.

Pause Travel, Pause Dergi

Dara Antik kentine en kolay ulaşım, Mardin Havaalanı ile sağlanmaktadır. İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Mardin havaalanına direkt uçuşlar bulunmaktadır. Antik kentin havaalanına uzaklığı yaklaşık 40 kilometredir. Ancak havaalanından Dara’ya herhangi bir toplu ulaşım şansı mevcut değildir. Bunun için öncelikle Mardin Otogarı’na gitmeniz gerekmektedir. Oradan Nusaybin dolmuşları ile Tilkitepe’de inerek Dara Antik kentine ulaşabilirsiniz