Pause Travel, Pause Dergi

Avrupa’daki kovboylar 

Avrupa’daki kovboylar 

Desierto Tabernas yani ‘Tabernas Çölü’ İspanya’nın Almeria şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer alan ilginç bir yer. Özellikle ‘Spagetti Western’ olarak bilinen kovboy filmlerinin mimarı ünlü İtalyan yönetmen Sergio Leone tarafından keşfedilen ve 1960-1970’li yıllarda 300’den fazla filme ev sahipliği yapan bir çöl burası…

Pause Travel, Pause Dergi

Meksika sandığımız yer İspanyaymış

Sergio Leone’nin 1964 yılında ‘Bir Avuç Dolar’ filmini çekmek için set olarak keşfettiği Tabernas Çölü’nde mevcut durumda turistik amaçlı kullanılan dört tesis bulunurken, bunların en ünlüleri Texas Hollywood/Fort Bravo ve Mini Hollywood/OASYS olarak biliniyor. Bir çocuğumuz bu filmlerin Amerika ve Meksika çöllerinde çekildiği sanmışızdır.

Almeria kentine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Tabernas Çölü adlı bölgedeki eski film setlerini geçtiğimiz yıllara kadar 200 bine yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği belirtiliyordu.

Pause Travel, Pause Dergi

İyi, Kötü Çirkin

Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Brigitte Bardot, Yul Bryner, Anthony Quinn, Sean Connery, David Lean, Orson Welles, Alain Delon, Harrison Ford, Steven Spielberg gibi ünlü sinema oyuncularının ve yönetmenlerin film çekimleri sırasında yürüdükleri yollardan geçen turistler, o dönemin canlandırıldığı şovları izleyip, kovboy filmlerinin vazgeçilmez sahnelerini andıran figürlerin önünde hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Pause Travel, Pause Dergi

‘Vahşi Batı’ dönemine ait şovlar

Avrupa’nın ortasında vahşi batıyı yaşamak hayli ilginç. Bankaya saldırı, düello, şerifin ofisinden adam kaçırma, sokak ya da bar kavgası, salon barlarda müzik ve dansçı kızların gösterilerini seyrettiğinizde sanki bir zaman tüneli içinden geçip o zamanlarda yaşadığınızı sanıyorsunuz.

Pause Travel, Pause Dergi

Doğal plato

Tabernas’ın meşhur olmasında Sergio Leone’nin 1966 yılında çektiği “İyi, Kötü, Çirkin” filminin önemli bir paya sahip… Az bütçe ile film çekmeye müsait çok iyi bir doğal ortam var.

İklim müsait ve güneşi kullanılabilirlik oranı çok uygun, ayrıca endüstriyel faaliyet çok az olduğu için gökyüzü masmavi, temiz. 50 kilometrelik bir çapta, deniz, çöl, dağ, vadi, kurumuş nehir bulma olanağı olan bir yer.

O dönemlerden bu zamana fazla birşey kalmasa da ancak film çekimlerinde önemli olan banka, şerif ofisi, salon bar gibi yapıların ise halen ayakta duruyor.

İspanya’daki Tabernas Çölündeki kovboy kasabaları, eski ihtişamını yitirmiş olsa da barları, ahırları, otelleriyle hala varlıklarını sürdürüyor.

Pause Travel, Pause Dergi

Gösteri Hakkında

Tabernas Çölü’nde çeşitli konaklama alternatifleri bulabilirsiniz. Bunların arasında karavan ve bungalow evlerde konaklama.

Karavan tatili Amerika’da olduğu gibi İspanya’da da çok yaygın tatil konsepti. Karavanız ile gelebilir yada 45 Euro karşılığında yalnızca konaklamak için karavan kiralaya bilirsiniz.

Geceyi West Village’da geçirerek konforlu bir konaklama seçebilirsiniz. Bungalow evler, karavanlardan daha konforlu olduğu için azda olsa fiyat farkı oluyor.  Farklı büyüklükteki bungalow 75 -160 Euro arasında…

Pause Travel, Pause Dergi

Açılış saatleri 09:00 – 19:30

Ücret: At Arabası Gezisi, Tüm Batı Şovlar, Otopark ve Yaz aylarında Havuz

18 yaş üstü 19,40 Euro

Engelli ve 65 yaş üstü 15,90 Euro

11 yaş altı 9,90 Euro