Essalihine Hamamı zamana direniyor

Essalihine Hamamı zamana direniyor

Essalihine Hamamı zamana direniyor

Geçmişte, günümüze kadar dayanacak çok fazla şey inşa edilmedi ve dünya, kırık dökük ama hala ayakta, geçmişten kalan eserlerin kalıntılarıyla kaplı. Ancak Cezayir’de bu eski binalardan biri hala ayakta duruyor ve kullanılıyor.

Essalihine Hamamı veya Erdemliler Hamamı, Roma İmparatoru Titus Flavius’un saltanatı sırasında MS 79-81 yılları arasında inşa edilmiş, yani hamam yaklaşık iki bin yaşındadır. Zamanın, savaşların ve hatta depremlerin tahribatına rağmen, antik kaplıca hala Roma dönemi mühendisliğinin bir anıtı olarak durmaktadır.

Essalihine Hamamı

Modern çağın günlük kaplıcalarından farklı olarak, eski çağlarda doğal kaplıcalarda banyo yapmanın, katılanlar için hem rahatlama hem de sağlık yararları sağladığına inanılıyordu. Bir thermae’de (antik Roma Hamamı) mineral bakımından zengin sıcak suda yıkanmak, Roma toplumunun orta ve yüksek seviyelerinde olanlar için önemli bir ritüeldi. Hamam Roma toplumunda sadece banyo yapmak, kendilerini yağlarla ovmak, duş almak ve daha sonra strigil adı verilen bir aletle kiri kazımakla için değil, aynı zamanda yemek salonu, spor salonu, kütüphane ve toplum merkezi olarak da hizmet ederdi.

Bütün bunların Roma halkının sağlığı ve esenliği için kritik olduğu düşünüldüğünden, hamam bunların hepsini sağlıyordu. Politikada bile kullanılıyorlardı – eğer bir aday seçmenlerinin (elektörler) gözüne girmek isterse, yerel thermae’de ücretsiz bir güne sponsor olurlardı, böylece herkes, en azından o gün için, onu daha yakından tanıma fırsatı edinirlerdi..

Essalihine Hamamı birkaç havuza sahiptir, ancak ana iki havuzundan erkekler için olanı, yaklaşık 15 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 1 buçuk metre derinliğinde büyük bir diktörtgen şeklindedir. Kadınlar için olanı ise 8×8 metre çapında dairesel bir havuzdur ve diğeriyle aynı derinliktedir. Bugün bile, site hem Romalıların yaptıklarına benzer bir şey deneyimlemek isteyen turistlerin hem de rahatlatıcı bir ortamda sulara girip güncel olayları tartışan yerlilerin ilgisini çekmektedir. About Algeria’ya göre, hamama dönüşen modern-spa’nın suyu saftır ve ortalama olarak 70°C veya 158°F sıcaklığa sahiptir. Daha az şanslı yerlerde, su kemerleri ve hypocaus adı verilen ısıtma sistemleri, bir ocaktan sıcak hava ile doldurulmuş tüneller vasıtasıyla su çeken borular gibi altyapılarla, banyo yapanlar için suyu sağlamaktadır.

Essalihine Hamamı

Hamam, başkent Cezayir’den yaklaşık 10 km uzaklıkta, El Hamma semtinde yer almaktadır.

BBC Magazine’e göre bölge, bir amfitiyatro, bir Roma ordusu garnizonu olan Kemissa ve eskiden balık ezmesiyle tanınan bir sahil kasabası olan Tipasa dahil olmak üzere birçok Roma dönemi kalıntı ve anıtını barındırmaktadır.

Cezayir’e Türkiye’den ulaşım oldukça kolaydır ve İstanbul Havalimanından çeşitli havayollarının tarifeli seferleri ile direkt uçuş imkanı bulunmaktadır.

Hazırlayan: Ferhat Kaan Şahin