İBB’den engellilere özel spor tesisi

İBB’den engellilere özel spor tesisi

İBB’den engellilere özel spor tesisi

İstanbullunun spor tesislerine erişimini kolaylaştırmak isteyen İBB, Yeşilvadi Spor Tesisi’ni engelli bireylerin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacak şekilde hizmete açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ümraniye’de bulunan Yeşilvadi Spor Tesisi’ni, engelli bireyler için spor merkezine dönüştürdü. 1,4 metre derinliğinde 20 metre uzunluğunda 3 kulvarlı bir eğitim havuzu, iki adet stüdyo salonu ve bir adet squash salonu bulunan İBB Yeşilvadi Spor Tesisi, engelli bireylere hizmet verecek şekilde tadilata alındı.

Yeşilvadi Spor Tesisi, ilk aşamada stüdyo bölümü ile engelli bireylerin kullanımına açıldı. Günlük olarak 6 seansın yapıldığı stüdyolar, engel derecelerine göre, her seansa, 1 ile 5 kişi katılacak şekilde planlandı.

Tesisteki seanslar, engelli bireylerin gelişimine katkı sunmak için uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleştiriliyor. Cuma dışında haftanın her günü açık olan Yeşilvadi Spor Tesisi’ne, ilk etapta zihinsel engelli tanısı bulunan, öz bakım eğitimi almış üyeler kayıt yapabiliyor.

Önleyici sağlık hizmeti (ÖSH) kapsamında ileri seviyede Skolyoz, Kifoz, Lordoz, Ankilozan Spondolit ve Perthes gibi tıbbi tanıları olan ancak engelli heyet raporu olmayan üyelerin de tesisi kullanmalarına imkan sağlanıyor. Belirtilen grupların başvuruları sonrasında kontenjanların müsait olması durumunda da tesis, herkesin kullanımına açılıyor.