İzmir’i “basketbol şehri” oluyor

İzmir’i “basketbol şehri” oluyor

İzmir’i “basketbol şehri” oluyor

Basketbolun İstanbul’dan çıkıp Anadolu’da yaygınlaşması için 55 yıldır emek harcayan, Türkiye’de ve Avrupa’daki istikrarlı başarıları ile İzmir’in basketbol ile özdeşleşmesini sağlayan Karşıyaka Spor Kulübü, Bornova Belediyespor ile örnek bir iş birliğine imza atıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de futboldan sonra en büyük kitle sporu basketbol. Türkiye, dünyanın en iyi 20 basketbol ülkesi arasında yedinci sırada. İlk üçte ABD, İspanya ve Arjantin var. Bu ülkeleri Litvanya, Yunanistan ve Rusya takip ediyor. Oysa 85 milyonluk Türkiye, en azından 11 milyonluk Yunanistan ve sadece 2,9 milyonluk Litvanya’dan çok daha iyi takımlar çıkaracak potansiyele sahip.

Türkiye’nin en köklü kulüplerinden olan Karşıyaka Spor Kulübü (KSK), bu anlamda önemli bir iş birliğine imza attı. Profesyonel liglere daha fazla sporcu yetiştirmek ve İzmir’i gerçek anlamda bir basketbol şehri yapmak üzere Basketbol Süper Ligi’nin bir alt kategorisi olan Türkiye Basketbol Ligi’nin önemli takımlarından Bornova Belediyespor ile güç birliğine giden Karşıyaka SK, hem bünyesindeki gençlerin daha fazla maç yaparak deneyim kazanmalarını sağlayacak hem de üst liglere basketbolcu yetiştirecek. Bornova Belediyesi ile üç + üç yıl olmak üzere toplam 6 yıllık bir işbirliği anlaşması imzalayan Karşıyaka Spor Kulübü’nün yeni takımı bu sezon Türkiye Basketbol Ligi’nde Bornova Belediyespor Karşıyaka adıyla mücadele edecek.

İki takım arasında imzalanan iş birliği anlaşması için İzmir’de düzenlenen törene Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı, Altay Spor Kulübü Başkanı Özgür Ekmekçioğlu ve İzmirli iş insanları katıldı.