Pause food, Pause Dergi

Mey|Diageo’dan kripto sanata destek

Mey|Diageo’dan kripto sanata destek

Dünyanın ilk rakı NFT’sini satın alarak kripto sanata yatırım yapan Mey| Diageo, Türkiye’de üretilen ilk ve son viski olan Ankara Viskisinin NFT’sini de dijital sanat koleksiyonuna ekledi.

Ankara Viskisinin üretim tarihini ima eden 11.960 TL bedelle Mey Diageo arşivine katılan NFT’yi etiket ve şişe tasarımcısı Erhan Özden tasarladı.

Şişe ve etiket tasarımcısı Erhan Özden’in elinden çıkan NFT, Ankara Viskisi’nin 1963’te piyasaya çıktığı zaman verilen gazete ilanından ve hemen ardından gelen ikinci şişenin etiketindeki kurt simgesinden esinlenerek tasarlanmış.

TEKEL’in  dışa bağımlılığı azaltma ve  yerli üretimi destekleme politikası sonucu Ankara’daki bira fabrikası içinde 1963 yılında üretimine başladığı Ankara Viskisinin pazar payı, 1980’lerde alkol ithalatının serbestleşmesi ile azalmış ve ürün 2004 yılındaki özelleştirme ile piyasadan çekilmişti. Ankara Viskisi bu tarihler arasındaki 41 yıl boyunca Türkiye’de üretilen ilk ve tek viski olarak kaldı. Üretimine arpa ve pirinç kullanılarak başlanan ve daha sonra farklı tahıllar dahil edilerek zenginleştirilen Ankara Viskisi, İskoç usulü ile damıtılıyordu. Ürünün olgunlaşma süresi ise 5 yıldı.  Piyasadan çekilmesinin ardından imalatında kullanılan Antep üretimi el yapımı bakır imbikler, ABD’de Virginia Distillerie Co. isimli bir viski üreticisine satıldı.