Tarifler bir sır gibi saklıyor

Tarifler bir sır gibi saklıyor

Tarifler bir sır gibi saklıyor

İşletmeci şef Özlem Mekik, Kozyatağı Hilton Otelin içinde yer alan mekanı Ziyade Fasıl’da alışılagelmiş lezzetlerden sıkılanlar için ezberleri bozuyor.

Pazı sarma

Gastronomi dünyasında yeni bir sayfa açan Mekik, misafirlerine benzersiz bir lezzet deneyimi yaşatıyor. Uluslararası bir platform olan ITQI içerisindeki üç kadın şeften biri olan ve Türkiye’de Antik Çağ dönem yemeklerini araştırarak gastronom dünyasına adını yazdıran Mekik, mezelerinin reçetesini ise sır gibi saklıyor. Misafirlerine yerel pazarlarda bulunan ürünlerle her mevsim değişen bir menü hazırlayan Mekik, kendine has tariflerle hazırladığı mezelerin yapım aşamasında mutfağa kimseyi sokmuyor. Sektörde 20’inci yılını kutlayan Mekik, “Her yaptığım reçete uzun süreçler alabiliyor. Çünkü özel baharatlar, soslar kullanıyorum. Özel formüllerimi evimdeki kasada saklıyorum. Çok değerli bir arşivim var. Mutfağa da önce tek başıma girer bütün sosları hazırlarım” diye konuştu.

Patates Ciblesi

Patates Ciblesi 

Mezeler arasında bulunan ve büyük beğeni kazanan 8 farklı ottan oluşan Ziko’nun içinde hangi otların olduğunu merak edip soranlar olsa da bugüne kadar içeriğini bilen olmadı. Lezzetleri olduğu kadar sunumları ile de iddialı olan Mekik, misafirlerine tam anlamıyla zevk ve damak sahibi bir mekan olduğunu hissettiriyor.

mezeler

mezeler