THY ve Anadolujet iki ayrı şirket olacak

THY ve Anadolujet iki ayrı şirket olacak

THY ve Anadolujet iki ayrı şirket olacak

Türk Hava Yolları alt markası AnadoluJet’i markasını bağımsız bir şirkete dönüştürmeyi planlıyor.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat  Bloomberg’e verdiği röportajda, Anadolujet’in şu anda yüzde 90’a yaklaşan doluluk seviyeleriyle uçtuğunu ve genişleme için olgunlaştığını söyledi.

Bolat, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) konferansında İstanbul’da yaptığı konuşmada, ”Mevcut pazar-talep dinamikleri altında Anadolujet’in büyümesini artırmak için ayrı bir birim olarak ayrılması çok daha kolay” dedi.

Yeni şirketin başlangıçta yüzde 100’ü, Türk Hava Yolları’na ait olacak, ancak bu işlem sonrası gelecekte bir hisse satışı, listeleme veya diğer fon toplama gibi işlemler için de önü açılmış olacak.

AnadoluJet 2008 yılında kurulmuş olup, 50’den fazlası Boeing olmak üzere 63 dar gövdeli uçaktan oluşan bir filo gökyüzü serüvenini sürdürüyor.

Ayrıca Anadolujet filosunda Airbus üretimi uçak da bulunuyor

Bolat söz konusu işlemlerin tamamlanmasından sonra Anadolujet’in Avrupa şehirlerine daha fazla rota ekleyeceğini söyledi.

Kuzey Amerika’da hedef büyütecek

IATA’nın Wings of Change Europe etkinliğinde konuşan Bolat’a göre, Türk Hava Yolları genel işin en hızlı büyüyen kısmı olan Kuzey Amerika’ya düzenlenen seferleri artıracak. Söz konusu pazarda, pandemi öncesi yüzde 15’e olan gelirler üçüncü çeyrekte gelirin yüzde 22’sine katkıda bulundu.

Bolat, şirketin diğer havalimanlarından daha fazla varış noktası sunan bir İstanbul merkezi aracılığıyla dünyanın geri kalanıyla bağlantı kurduğu Asya trafiğinin henüz toparlanmadığını, ancak özellikle Çin ve Japonya’da toparlanma belirtileri olduğunu söyledi.