Yıldız Sarayı Vakfı “Yeni Normalde Kriz Fırsata Dönüştürülebilir mi”

Yıldız Sarayı Vakfı “Yeni Normalde Kriz Fırsata Dönüştürülebilir mi”

Yıldız Sarayı Vakfı “Yeni Normalde Kriz Fırsata Dönüştürülebilir mi”

Yıldız Sarayı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla “Yeni Normalde Kriz Fırsata Dönüştürülebilir mi: Kültür Sanat STK’ları Çalıştayı” düzenledi.

YSV Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu da çalıştayda; “Toplumların ve bireylerin kendilerini iyi hissetmeleri, bir ülkede sanat ve kültürün geniş toplum kesimleri ile buluşma düzeyine bağlıdır. Sanat ve kültür, bize yalnız olmadığımızı fark ettirir, bizi dirençli kılıp ruhumuza umut aşılar” şeklinde konuştu.

Yıldız Sarayı Vakfı, Mart ayından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının, ülkemizde kültür – sanat faaliyetlerini derinden etkilemesiyle birlikte pandemi sonrasındaki sürecin yeni ve yaratıcı çözümlerle aşılabilmesi amacıyla “Yeni Normalde Kriz Fırsata Dönüştürülebilir mi: Kültür Sanat STK’ları Çalıştayı” gerçekleştirdi.

“2020’yi sanatla dolu dolu olarak 2021’e ulaştıracağız”

Sözlerine; “Koronavirüs salgını, hem çalışma hem de sosyal hayatımızı olumsuz etkiledi. Bakanlık olarak tüm alanlarda olduğu gibi kültür ve sanat hayatımızda da normalleşme adımlarını atmaya başladık. Yaşanan durgunluğu farklı perspektiflerden değerlendirmekle bir fırsata dönüştürmek için kamunun ve özel kurumların her alanda işbirliği içinde olması da çok önemli” diyerek başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şu hususlara değindi:

“Kurumsal işleyişteki sıkıntıları çözmek, seyirciye yönelik farklı yaklaşımlar düşünebilmek, kültür ve sanatı, bu alanlara hizmet eden kurumlarla birlikte, olabildiğince farklı yönleriyle ön plana çıkararak, her kesim için cazibe noktaları oluşturmak gibi gerekliliği hissedilen fikri ve fiziki değişimi gerçekleştirmek gerekiyor. İlk olarak insanımızın bu süreçte kültür ve sanat aktivitelerinden kopmaması için harekete geçtik. Sosyal medyayı sahnemiz yaptık, 19 Mart’ta başlayan pandemi süreci boyunca konserler, tiyatro oyunları, opera ve bale etkinlikleri gibi çeşitli dallarda 65 etkinlik videosu yükledik. Aynı şekilde Sanat Cepte uygulamamıza ait sosyal medya hesaplarını da aktif olarak kullandık; 78 sanatçımız, 20 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında 67 Instagram canlı yayını gerçekleştirdi. Kültür noktasında da büyük bir memnuniyetle ifade etmeliyim ki Sanal Müze çalışmamız hem ülkemizde he yurt dışında büyük ilgi gördü, 6 milyonu aşan bir ziyaret sayısına ulaştık. Normalleşme süreciyle birlikte Bakanlığımızın kültür – sanat birimleri yoğun bir takvimin içine girdiler. Dünya çapındaki bu olumsuzluklara rağmen inanıyorum ki 2020 yılını geride bıraktığımızda kimse kültür ve sanat alanında çok durağan bir yıldı diye düşünmeyecek. Biz tüm imkânlarımızla üzerimize düşeni yaparak 2020’yi sanatla dolu dolu olarak 2021’e ulaştıracağız”dedi.