Duracell'den esnek çalışma modeline destek

Duracell’den esnek çalışma modeline destek

Duracell’den esnek çalışma modeline destek

COVID-19 sürecinden dersler çıkaran Duracell, “Future of Work” projesiyle tüm çalışanlarını kapsayan yeni bir sürdürülebilir ve esnek çalışma modeline öncülük ediyor.

Bu yeni esnek çalışma kültürüyle çalışanlar, daha bireysel olan gündelik işleri uzaktan yürütürken, iş birliği, beyin fırtınası, sosyalleşme ve yüz yüze görüşme gerektiren diğer tüm etkileşimler için ofiste bir araya gelecek. Bu amaçla Ataşehir’deki yeni merkez ofisine taşınan Duracell, aynı zamanda İstanbul genelinde 10 farklı konumda bulunan Smart Ofis’lerden de faydalanabilecek. Yeni normalin gereklerine uygun olarak tasarlanan bu model, verimliliği ve motivasyonu artırıyor.

Covid 19’un Türkiye’de tespit edilmesinin ardından Duracell, çalışanlarının sağlığını korumak üzere, 16 Mart 2020 itibariyle uzaktan çalışma sistemine geçti. Şirketteki tüm operasyon çevrim içine taşındı.

Çalışanlarla nabız yoklama araştırmaları

Evden çalışılan süre içerisinde tüm çalışanlar, global düzeyde düzenli aralıklarla nabız yoklama anketlerine katıldı. Ankete katılan çalışanların %95’i, uzaktan çalıştıklarında eşit derecede veya daha verimli olduklarını söylerken, haftada bir veya iki kez yüz yüze görüşmenin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, bu yeni modelin, çalışanların üretkenliğini olumlu etkilerken, onların aileleriyle daha fazla zaman geçirmesini sağladığı ve çalışanların performansını artırdığı tespit edildi.

Fiziksel katılımın uzaktan etkileşime kıyasla daha fazla değer yarattığı durumlarda çalışanların toplantılara katılması için özel dizayn edilmiş, kişiye özel masaların olmadığı Ataşehir’deki genel merkezde fiziksel toplantılara katılmak mümkün olabilecek. Bunun yanında hazır ofis çözümü sunan bir şirketle yapılan anlaşma kapsamında da çalışanlar İstanbul genelinde 10 farklı konumda bulunan ortak çalışma ofislerinden faydalanabilecek.

Duracell, tüm çalışanlarının ofis konforunu ve üretkenliğini evlerinde de yaşayabilmeleri ve sürekli bağlantıda kalabilmeleri için, zaten mevcut olan laptop ve şirket cep telefonunun yanında, ergonomik masa, sandalye, kilitli dolap, ayaklık, monitör, internet, fanlı laptop stand’ı, kulaklık gibi ihtiyaçları da temin etti. Yeni çalışma modelinde, ekip çalışması ve etkileşim sağlamak için ortak çalışma saatleri belirlenirken, çalışanlara, iş yoğunluklarına göre zaman yönetimi özgürlüğü tanındı.