Kasım Hindistan’da festival ayı

Kasım Hindistan’da festival ayı

Kasım Hindistan’da festival ayı

Kasım, Hindistan’da bir tatil planlamak için harika bir aydır. Hava serin ve kuru ve ruh hali şenlikli. Ekim ayında şenliklerin coşkusu devam ederken, Kasım ayında da birçok kültürel ve dini şenlik olduğu için moraller yüksek.

Hindistan, sayısız din ve kültürün üreme alanıdır. Bunların her biri, yıl boyunca yayılan kültürel etkinlikler ve dini bayramlar şeklinde sayısız kutlamayı beraberinde getiriyor. Ve Kasım ayındaki bazı festivallerin büyük kutlamaları kaçırılmamalıdır.

İşte Hindistan’da Kasım ayında büyük bir ihtişamla kutlanan ünlü festivallerden bazıları.

Kasım Hindistan’da festival ayı

Hindistan’da Kasım 2021 Festivalleri

——-Bhai Dooj – Abi-kardeş bağını kutlamak

Yer: Hindistan genelinde Tarih: 6 Kasım 2021

Hindistan’daki Bhai Dooj kutlamaları sırasında kız kardeşi alına tilak koyar ve festival başlar. Bhai Dooj, Hindistan’ın en eski festivallerinden biridir ve ülkenin farklı yerlerinde farklı isimlerle kutlanır. Goa’da Bhau Beej, Maharashtra ve Karnataka, Bengal’de Bhai Phota ve Manipur’da Ningol Chakuba olarak bilinir.

Kutlama, kız kardeşler tarafından yapılan puja ve tika töreninin ardından hediye alışverişi ve ziyafetten oluşuyor. Kız kardeşler, kardeşleri için müreffeh ve sağlıklı bir yaşam diler.

Kasım Hindistan’da festival ayı

——Chhath Puja – Güneş Tanrısına dualar

Yer:  Doğu Hindistan – Doğu UP, Bihar, Jharkhand ve Batı Bengal Tarihi: 10 Kasım 2021

Güneş Tanrısına adanan Chhath Puja, Diwali’den sonraki 6. günde Bihar, Jharkhand ve UP’nin yerel halkı tarafından kutlanır. Hindistan’da Kasım ayında düzenlenen festivallerden biri, Ganj’a kutsal dalış, güneş doğmadan önce Güneş Tanrısı’na dualar sunma ve prasad – tatlı thekua, liiti ve chokha’nın hazırlanmasından oluşan 4 günlük bir olaydır.

Kasım Hindistan’da festival ayı

——–Ganga Mahotsav ve Dev Deepavali – Uğur festivali

Nerede: Varanasi, Uttar Pradesh Tarih: 18 Kasım 2021

Tapanlar, Ganga Mahotsav’ı kutlamak için Varanasi’deki Ganj nehrinin ghatlarında toplanıyor.

Varanasi halkı, Ganga’yı anmak için Hindistan’da Kasım ayında en popüler festivallerden biri olan Ganga Mahotsav’ı kutlar. Ganga Mahotsav sırasında seçkin şahsiyetler tarafından zenginleştirici müzik performansları düzenlenir ve festivalin son günü, enfes ışık festivali Dev Deepawali’ye denk gelir.

Dev Deepawali, Kartik Purnima’da Ganesh Vandana ile kutlanır ve tapılan idole kil lambalar, mumlar ve ışıklar sunar. Bu, tüm şehirle birlikte ghatların fevkalade ışıklarla süslendiği Hindistan’da Kasım ayındaki uğurlu dini festivallerden biridir.