Pause Dergi

Yeni varyant korkusu

Yeni varyant korkusu

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması’nın 63 dönem verileriyle vatandaşların; kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin düşünceleri, normalleşmeye dair  görüşleri, üçüncü dal​g​a​ya​ ​yönelik endişeleri ve gece 24’ten sonra müzik yasağına ilişkin değerlendirmeleri​ni incelendi…

NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇİLMESİ İLE BİRLİKTE SALGINDA 3. DALAGANIN YAŞANACAĞI ENDİŞESİ YÜKSEK…

Ipsos araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmanın verilerine göre yeni varyantlar toplumu endişelendiriyor. Gerek kısıtlamaların kaldırılmasını gerekse de normalleşme sürecine geçilmesini toplumun yarısı doğru buluyor olsa da bu yeni süreçle birlikte salgında üçüncü dalganın yaşanacağı konusundaki endişe düzeyi oldukça yüksek. Her 10 kişiden 5’i çok endişeli, 3’ü de kısmen endişeli olduğunu ifade etti.

Pause Dergi

NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇİLMESİ KONUSUNDA TOPLUM İKİYE BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

Kısıtlamaların kaldırılması konusundaki görüşe paralel olarak yine toplumun yarısına yakını normalleşme sürecine geçiliyor olmasını doğru buluyor. Ama benzer oranda bir kitle ise tam tersi görüşte. Bir müddet daha kademeli olarak kısıtlamaların kaldırılıp normalleşme sürecine öyle geçilmesi görüşünde.

Pause Dergi

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ KISITLAMALARIN KALDIRILMASINI DOĞRU BULUYOR.

Toplumun %48’İ 1 Temmuz itibarıyla kısıtlamaların kaldırılmasının doğru olduğu düşüncesinde. Ancak yine de toplumun önemli bir çoğunluğu (%39’u) kısıtlamaların tamamının kaldırılmasının doğru olmadığını belirtiyor. Kısıtlamaların kaldırılması konusunda endişeli olan kesim daha ağırlıklı olarak kadınlar ve aşı olmuş kesim.

Pause dergi

SAAT 24’TEN SONRA MÜZİK YASAĞININ DOĞRU OLMADIĞINI DÜŞÜNENLERİN ORANI %44…

1 Temmuz itibarıyla tüm yasakların kaldırılmasına rağmen saat 24:00’ ten sonra müzik yasağının olmasına toplumun %44’ü tepki gösteriyor. Özellikle öğrencilerin tepkileri bu konuda da fazla. Ama diğer taraftan %38’lik bir kesim ise bu kararı destekliyor

Pause Dergi

Ipsos CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; Kısıtlamaların gevşemesini, kaldırılmasını “normalleşme” olarak isimlendiriyoruz. Ancak bu öyle bir dönem ki ruh halimiz alınan kararlar ile aynı hızla normalleşemiyor.  Kısıtlamalar demişken, kamuoyunda en çok tartışılan kararlardan biri saat 24’den sonra müzik yasağı getirilmesi oldu. %38 bu kararı destekliyor, %44’lük bir kesim ise karara karşı. Karara karşı olma oranı öğrenciler arasında çok daha yüksek, her üç öğrenciden ikisi müzik yasağına karşı olduğunu belirtiyor. Tespit edilen yeni virüs varyantları endişeleri yükseltiyor. Her on kişiden sekizi yeni bir dalganın yaşanmasından endişeli, her iki kişiden birinin endişesi ise ciddi seviyede.

Bu ruh hali toplumu iki parçaya ayırmış halde. Araştırmamıza katılanların %46’sı tamamen normalleşme olmalı derken %47’lik bir kesim ise daha yavaş, kademeli bir süreç yürütülmesi taraftarı. Henüz rahatlamadık. Rahatlamış bir ruh hali için aşılamanın daha geniş kitlelere yayılması, yeni virüs varyantlarına karşı da etkili olduğunu görmemiz, 3. doz aşının bu güveni pekiştirmesi ihtiyacımız var. Ancak; vaka ve vefat sayılarının sıfırlanması halinde salgının bittiğine inanacağız.