Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik: “e-Ticarette doğrudan tüketiciye satış modeli, zirveye yürüyor”

Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik: “e-Ticarette doğrudan tüketiciye satış modeli, zirveye yürüyor”

Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik: “e-Ticarette doğrudan tüketiciye satış modeli, zirveye yürüyor”

Türkiye’nin önde gelen online alışveriş platformu PınarOnline’ın Dijital Dönüşüm ve E-ticaret Direktörü Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik, e-ticaret faaliyetleri ve son dönemde tüketicilerin tercihlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

PınarOnline, Pınar’ın et, süt, su ve içecek ürün gruplarının yanı sıra yalnızca platforma özel olarak üretilen ürünleri tüketicileri ile buluşturabiliyor. Böylelikle PınarOnline, D2C ile alışılagelmiş olarak marketten alışveriş yapanlarla online alışverişi tercih edenlerin tercih edebileceği bir platform olarak öne çıkıyor.

Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik; “Ülkemizde 2023 e-ticaret hacmi bir önceki yıla göre yaklaşık %115 artarak 1,85 trilyon TL’ye ulaştı. İşlem sayısı ise bir önceki yıla göre %22 artarak 5,9 milyar adet olarak gerçekleşti. Bunun da yaklaşık %15’ini D2C satışları oluşturuyor. Bu sene sonunda e-ticaret hacminin 3,4 trilyon TL olması hedeflenirken doğrudan tüketiciye satışların toplam pazardaki payının gelecek sene %25 olması bekleniyor” dedi.

Doğrudan Tüketicilerimize Ulaşıyoruz

Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik, bu avantajları şöyle detaylandırdı: “Müşteri tercihlerini teknolojik yenilikler doğrultusunda anında görüp müşteriyle hızla iletişime geçebiliyoruz. Müşterilimizin ihtiyaçları doğrultusunda doğru ürünleri, uygun saklama koşullarına sadık kalarak güvenle teslim ediyoruz. Tüketicilerimizin tüketim miktarlarını, sepete attıkları ürünleri ve kullanım alışkanlıklarını anliz edebildiğimiz bir veri envanterimiz var. Yaptığımız iletişim çalışmaları da alışveriş sepet analizlerine, tüketicilerin alışkanlıklarına, alışveriş sıklığına göre şekilleniyor. Tüketicileri anladığımız, onların tüketim ihtiyaçlarına doğru ve hızlı bir şekilde cevap verdiğimiz için tüketici sadakatimiz de artıyor.  Artık müşteriler, ihtiyaç duydukları ürüne webden, mobilden ulaşarak alışverişlerini hızlı ve pratik bir şekilde yapıyorlar.