Öğrencilerden ödüllü menü sunumu

Öğrencilerden ödüllü menü sunumu

Öğrencilerden ödüllü menü sunumu

Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı öğrencileri, Gaziantep’in yerel değerleri ile sürdürülebilirliği birleştirdiği, GastroAntep kapsamında düzenlenen Local Chef Üniversiteliler Yarışması’ndaki “atıksız” temalı ödüllü lezzetlerini Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleştirilen özel bir sunumla davetlilerle paylaştı.

Özyeğin Üniversitesi, dünyanın en prestijli mutfak sanatları okulu olarak tanınan Le Cordon Bleu iş birliğinde 10 yıldır Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’nı yürütüyor. Mezunlarının gastronomi sanatını geleceğe taşımaları ve Türk gastronomisini dünyaya tanıtmaları hedefiyle sürdürülen lisans programının öğrencileri pek çok farklı platformda ödüle layık görülüyor.

Son olarak Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı 4. sınıf öğrencileri Berke Sert, Bora Uludemirciler ve Onur Dikbaş’ın oluşturduğu ekip, IV. Uluslararası Gaziantep Festivali (GastroAntep) kapsamında 15-18 Eylül 2022’de düzenlenen “Local Chef Üniversiteliler” yarışmasında birincilik ödülünün sahibi oldular. Bu yıl yarışma, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı 2019 güz dönemi mezunlarından ve 2019 yılında ‘Local Chef Üniversiteler Yarışıyor’da ekip arkadaşları ile birincilik ödülünü alan Emre Özgüler adına ve anısına gerçekleştirildi.