Rahat ve telaşsız şehir Lizbon

Rahat ve telaşsız şehir Lizbon

Rahat ve telaşsız şehir Lizbon

Lizbon, Avrupa’nın en güzel ve kozmopolit şehirlerinden biridir. Sıcak ve güneşli konumuyla tanınan şehir, çok sayıda tarihi anıt, birinci sınıf müzeler ve tek veya çok günlük bir seyahat programına kolaylıkla dahil edilebilecek diğer muhteşem turistik mekanlarla kutsanmıştır.

Eski mahallenin dar sokaklarını keşfedebilir, nehir kıyısındaki gezinti yolunda gezinebilir veya yemyeşil park ve bahçelerde dolaşabilirsiniz. Aslında, Lizbon’un yerel halkın yaptığı gibi rahat ve telaşsız bir tempoda tadını çıkardığınızda, onun konuksever karakterine ve baştan çıkarıcı cazibesine hemen aşık olacaksınız.

Hazırlayan; Ferhat Kaan Şahin

Castelo de São JorgeCastelo de São Jorge

Lizbon’un en önemli turistik mekanlarından biri olan St. George Kalesi, Alfama’nın yakınında, Portekiz başkentine bakan bir tepenin tepesinde muhteşem bir konuma sahiptir.

Burası Lizbon’un en popüler turistik yerlerinden biridir. Etkileyici siperleri, ilgi çekici müzesi ve büyüleyici arkeolojik alanı, kaleyi tüm aile için ödüllendirici bir deneyim haline getiriyor ve özellikle çocuklar, araziyi çevreleyen sağlam duvarlara ve kulelere tırmanmayı sevecekler.

Mosteiro dos Jerónimos

Mosteiro dos Jerónimos

16. yüzyıldan kalma Jerónimos manastırı, Portekiz’in en önemli simge yapılarından biridir ve UNESCO Dünya Mirası Alanı ödülünü hak eden muazzam tarihi ve kültürel öneme sahip çarpıcı bir anıttır.

Lizbon’un çekici Belém mahallesinde, nehir kıyısına yakın bir yerde, Hieronymite manastırı olarak da bilinen manastır, 1501 yılında Kral I. Manuel tarafından yaptırılmıştır. Vasco da Gama’nın 1498’de Hindistan’a yaptığı destansı yolculuğu onurlandırmak için inşa edilen Jerónimos, aynı zamanda ülkenin zenginliğinin de bir sembolüdür.

Oceanário de Lisboa

  Oceanário de Lisboa

Lizbon Okyanus Akvaryumu, Avrupa’nın en iyi akvaryumlarından biri ve dünyanın en büyüklerinden biridir. Aynı zamanda şehrin tüm turistik mekanları arasında tartışmasız en aile odaklı olanıdır.

Peter Chermayeff tarafından tasarlanan ve Expo 98 Dünya Fuarı için şu anda Parque das Nações olarak bilinen bir bölgede inşa edilen okyanus akvaryumu, düzinelerce farklı kuş türü de dahil olmak üzere akıllara durgunluk veren bir dizi balık ve deniz hayvanına ev sahipliği yapıyor.

Ustaca tasarlanmış düzen, dört ayrı deniz ve manzarayı, yani Atlantik, Pasifik, Hint ve Antarktika okyanuslarının yaşam alanlarını temsil ediyor. Bunlar, zarif ışınlar, soğanlı güneş balığı ve çocukların en sevdiği derin deniz sakinleri olan gösterişli köpekbalıkları da dahil olmak üzere her şekil ve boyuttaki balıklarla dolu devasa bir merkezi tankı çevreliyor.

Torre de Belém

Torre de Belém

Belém Kulesi, Portekiz’in 16. yüzyıldaki olağanüstü Keşif Çağı’nın bir sembolü olarak Tagus Nehri’nin ağzının yakınında sığ bir yerde yer almaktadır.

Kale olarak inşa edilen ve başlangıçta nehrin ortasında yer alan (su yolu yıllar içinde değişmiştir) kule, dekoratif Manuelin mimarisinin en yüksek noktasını temsil eder. Süslü cephesi hayali denizcilik motifleriyle süslenmiştir; tamamı bükülmüş halat ve taştan oyulmuş silahlı küreler.

Gerçekten de bu anıt o kadar değerli ve ikonik ki, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde korunuyor. Çeşitli katlarda yer alan en ilginç iç mekan özelliği, odanın bir Rönesans sundurmasına açıldığı ikinci kattaki Kral Odasıdır. I. Manuel’in kraliyet arması zarif kemerlerin üzerinde yer almaktadır.

İnanılmaz derecede dik sarmal merdivenleri en üst kattaki kule terasına tırmanın ve sahil şeridinin ve nehrin güzel bir panoramasıyla ödüllendirileceksiniz.

Elevador de Santa Justa

Elevador de Santa Justa

Lizbon’un Baixa bölgesinin çatılarının üzerinde garip görünümlü Santa Justa Asansörü, neo-Gotik bir asansör ve şehirdeki en eksantrik ve yeni toplu taşıma aracı yer alıyor.

İlk bakışta, perçinli dövme demir çerçevesi ve savaş gemisi grisi boyası, Paris’teki Eyfel Kulesi’nin görüntülerini çağrıştırıyor ve bir bağlantı var: Gustave Eiffel’in çırağı olan Fransız mimar Raoul Mésnier du Ponsard , asansörü tasarladı. 1901 yılında açıldı. Şehrin pahalı mağazalar, Fado evleri ve küçük restoranlarla dolu popüler bir bölgesi olan Bairro Alto semtindeki Baixa’yı Largo do Carmo’ya bağlamanın bir yolu olarak inşa edildi.

Bugün, 32 metrelik zirveye çıkıp, hala orijinal cilalı pirinç enstrümanların bulunduğu ahşap panelli kabinlerde yolculuk yapanlar, işe gidip gelen halktan ziyade meraklı turistlerdir. Kabinler gıcırdayarak üst terasın hemen altındaki platforma doğru ilerliyor. Yolcular buradan çıkıp bir köprüden geçerek Bairro Alto’ya gidebilir veya üst terasa çıkan sarmal merdiveni tırmanmayı tercih edebilir.

Üstten manzaralar muhteşemdir ve trafiğe kapalı sokaklardan, pitoresk meydanlardan ve her yerde bulunan kale ve Tagus Nehri’nden oluşan yoğun bir kentsel tuvali içine alır.

Sé: Lizbon'un Heybetli Katedrali

Sé: Lizbon’un Heybetli Katedrali

Kentin antik Alfama mahallesi yakınındaki Castelo bölgesinde, Lizbon’un müstahkem Romanesk katedrali- Sé – orijinal yapının 1150 yılında kutsanmasından bu yana birçok tasarım değişikliğinden geçmiştir. 1755’teki yıkıcı sarsıntıyla sonuçlanan bir dizi deprem, 12. yüzyılda ayakta kalanları tamamen yok etti.

Bugün gördüğünüz şey, mimari tarzların bir karışımıdır; göze çarpan özellikler, şehir merkezinin siluetini süsleyen ikiz mazgallı çan kuleleridir; özellikle batan güneşin tuğlaları altın bir kaplamayla parlattığı öğleden sonra geç saatlerde çağrıştırıcıdır.

İçeride, göz kamaştırıcı bir gül penceresi oldukça kasvetli bir iç mekanı aydınlatmaya yardımcı oluyor ve muhtemelen katedralin en değerli eserlerinin, kadehler ve kutsal emanetlerden oluşan gümüş eşyaların, karmaşık işlemeli cüppelerin, heykellerin sergilendiği hazineye yöneleceksiniz. ve bir dizi nadir resimli el yazması.

Padrão dos Descobrimentos

Padrão dos Descobrimentos

Belém sahiline hakim olan köşeli Keşifler Anıtı, Tagus Nehri üzerinde bir karavela pruvasını andıracak şekilde eğilen muazzam bir yekpare anıttır. 15. yüzyılda Portekizli denizciler tarafından keşfedilmemiş okyanusların haritasını çıkarmak ve yeni topraklar keşfetmek için komuta edilen gemi türü.

Anıtın her iki yanında yer alan, Vasco da Gama, Fernão de Magalhaes gibi en önde gelen şahsiyetlerin heykellerinden oluşan muhteşem bir friz aracılığıyla, Altın Keşif Çağı’nın geliştirilmesinde aktif olarak yer alan herkese uygun bir saygı duruşunda bulunuluyor. Pedro Alves Cabral. Henry elinde karavella en önde duruyor.

Sintra'ya günlük gezi

Sintra’ya günlük gezi

Muhtemelen Lizbon’daki en ödüllendirici günlük gezi deneyimlerinden biri, şehir merkezinden trenle doğrudan 40 dakika uzaklıktaki harika romantik kasaba Sintra’yı ziyaret etmektir. Granit çıkıntılarıyla kaplı yemyeşil bir ormanlık alan olan engebeli Serra de Sintra’nın eteklerinde yer alan bu büyüleyici destinasyon, muhteşem kraliyet sarayları, gizemli konaklar ve 8. yüzyıldan kalma muazzam bir Mağribi kalesinden oluşan manzaralı bir resimli kitap olarak gözler önüne seriliyor.

Bu çekici tuvalin karşısında, arnavut kaldırımlı sokaklar ve dar sokaklardan oluşan bir labirent boyunca sıkışmış renkli ve süslü şehir evleri, dekoratif kafeler ve geleneksel restoranlardan oluşan hoş bir konfigürasyon olan tarihi eski şehir (Sintra-Vila) yer alıyor. Bir zamanlar Portekiz Kralları ve Kraliçeleri için yaz tatili olan Sintra, Dünya Mirası Alanı statüsünü hak ediyor ve görkemli bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Arco da Rua Augusta: Zafer Takı

Arco da Rua Augusta: Zafer Takı

Lizbon’un nehir kenarındaki devasa meydanı Praça do Comércio , yerden bakıldığında yeterince etkileyicidir, ancak devasa boyutları ancak Arco da Rua Augusta’dan bakıldığında gerçekten takdir edilebilir.

19. yüzyıldan kalma simgesel kemer , şehrin trafiğe kapalı ana caddesi olan Rua Augusta’nın güney ucunun yakınındaki yolcu salonunun kuzey ucunda yer almaktadır. Portekizli mimar Santos de Carvalho tarafından tasarlanan ve 1755 depreminden sonra başkentin yeniden inşası anısına inşa edilen anıt, 1873 yılında açıldı.

Bir asansör ziyaretçileri tepeye yakın bir yere bırakıyor, ardından terasa ulaşmak için dik bir sarmal merdivenden geçilmesi gerekiyor. Buradan güney manzarası görkemlidir ve meydan boyunca ve nehir boyunca uzanır. Kuzeye döndüğünüzde Rua Augusta ve Lizbon’un tüm Baixa (şehir merkezi) bölgesini göreceksiniz.

Igreja-Museu São Roque

Igreja-Museu São Roque

Bairro Alto’daki São Roque kilisesi ve müzesi, sürükleyici bir kültürel deneyim sunmak için bir araya geliyor; her biri diğerini tamamlıyor.

16. yüzyılın sonlarında Cizvit Tarikatı tarafından kurulan São Roque’un sade ve mütevazı Rönesans cephesi, Lizbon’un tüm dini mekanları arasında en etkileyici olanlarından biri olan görkemli iç mekanı gizlemektedir. Mermer, azulejolar ve yaldızlı ahşap işçiliği ile zengin bir şekilde süslenmiş olan kilise, bir dizi yan şapel ile ünlüdür; bunlardan biri olan Capela de São João Baptista , süslü dekorasyonuyla izleyenleri büyülemektedir.

Palácio dos Marqueses de Fronteira

Palácio dos Marqueses de Fronteira

Şehrin kuzeybatı eteklerinde yer alan bu büyüleyici kır malikanesi, Marquês de Fronteira’nın aile evidir. 1640 yılında ilk Marquês de Fronteira olan João de Mascarenhas için av köşkü olarak inşa edilen bina, daha sonra saray olarak yenilenmiştir ve Lizbon’un en güzel ve sakin özel konutlarından biri olmaya devam etmektedir.

Neyse ki, bu asil sığınaktaki bazı odalar ve muhteşem peyzajlı alanlar halka açık ve tesiste rehberli bir sabah turuna yatırım yapmak, 17. yüzyıl Portekiz’ine tatmin edici bir bakış sunuyor.

Burası bir müze değil ve hiçbir mobilya ya da iç dekorasyon etiketli değil. Ancak turlar öğretici, eğitici ve ihtiyatlıdır ve benzersiz Amsterdam çinilerinin iç mekanı süslediği salon, kütüphane ve yemek odası gibi ek alanlara erişim sağlar. Sanat tarihçileri şüphesiz bazı önemli parçaları gözetleyeceklerdir; Pellegrini portresine dikkat edin.

Tura, subtropikal bitki örtüsüyle süslenmiş yemyeşil bir vaha olan resmi bahçeler dahildir. Burada, Portekiz krallarının büstlerini içeren dekoratif nişlerin yer aldığı bir teras olan “Kral Galerisi”ni bulacaksınız. Sazanlarla dolu büyük bir göletin üzerinde kuruludur.

Basílica da Estrela

Basílica da Estrela

Basílica da Estrela’nın (Yıldız Bazilikası) ışıltılı tebeşir beyazı kubbesi, Lizbon’un her yerinden hayranlık uyandıran bakışları üzerine çekiyor, öyle ki şehrin siluetinde her yerde var oluyor. Kilise başkentin en büyük kiliselerinden biridir ve şehir merkezinin batısındaki bir tepede yer almaktadır.

Kral I. José’nin kızı I. Maria tarafından yaptırılan bazilikanın inşaatına 1779’da başlandı ve 1790’da tamamlandı. Çeşitli heykeller ve alegorik figürlerle süslenmiş kireçtaşı cephesi, ikiz çan kuleleriyle dengeleniyor ve tasarım olarak kiliseye benziyor. Mosteiro Pálacio Nacional de Mafra , daha küçük ölçekte de olsa.