The Steeve kapılarını tekrar  açtı

The Steeve kapılarını tekrar  açtı

The Steeve kapılarını tekrar  açtı

Şef İsmet Saz imzası taşıyan The Steeve, pandemi boyunca al götür ve paket servis olarak hizmet vermişti, kısıtlamaların kalkması ile tekrar misafirlerini ağırlamaya başladı.

Şık dekorasyonu, terası, manzarası ve iddialı lezzetlerin yer aldığı yeni menüsü ile Kuruçeşme’de! The Steeve; tapasları, ana yemekleri, tatlıları ve deniz mahsullerinde Raw Bar’ı ile eşsiz deneyimler yaşatıyor. Taze taze deniz mahsullerini satın alabilme olanağı da sunan The Steeve’in açık mutfak konseptinde menüden seçimleriniz hazırlanırken yakından izleyebilme imkânı da bulabilirsiniz. The Steeve’in nefis kokteyllerini de çok özel bir müzik seçkisi eşliğinde keyifle yudumlayabilirsiniz.

The Steeve Raw Bar ile yerel coğrafyamızın deniz ürünleri en lezzetli biçimde servis ediliyor. Istakoz, İskenderun karidesi, Çeşme ahtapotu, mavi yengeç, göl ve deniz kerevitleri ile istiridyeler, bu ürünlere göre özel pişirme teknikleri ile hazırlandıktan sonra çok şık bir sunumla masanıza geliyor ve gününüzde fark yaratıyor.

The Steeve’in menüsünde yer alan ve Latin mutfağının baş tacı olan Tapas’lar Şef İsmet Saz’ın geleneksel Türk mutfağı yorumlarıyla çok farklı lezzetlere bürünüyor. Her biri kendi yöresinden taze taze kullanılan ürünlerle hazırlanan Tapaslar, The Steeve’in gerçek anlamda denemeye değer lezzetleri arasında yer alıyor.

Türkiye’yi Beef Wellington ile tanıştıran İsmet Saz, bu lezzetteki ustalığını The Steeve’de konuşturmaya devam ediyor. Ek olarak, tercihe göre kırmızı veya beyaz et, ev yapımı makarnalar da özgün yorumlarla öğlen ve akşam yemekleri için ideal ana yemek seçenekleri olarak sunuluyor.