Türkiye’de Kasım ayında yapılacak renkli festivaller

Türkiye’de Kasım ayında yapılacak renkli festivaller

Türkiye’de Kasım ayında yapılacak renkli festivaller

—-Koçarlı Deve Güreşi Festivali

Yer: Koçarlı – Tarih: 28 Kasım 2021

Deve güreşleri tek hörgüçlü dişi ‘yoz’ develer ile ‘buhur’ adı verilen çift hörgüçlü erkek develerin çiftleşmesinden meydana gelen ve ‘Tülü’ adı verilen erkek develer arasında yapılır. Bu develer güreş devesidir. Güreş develeri soydan gelir; yani güreş yapan develerin ataları da güreşçi develerdendir. Güreş develeri özel bir biçimde itinayla yetiştirilir ve güreşe hazırlanır. Güreşler tülülerin kızmaya başladığı kış aylarında yani Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yapılır.

Güreşen her devenin mutlaka bir adı vardır. Bu adlar sahipleri tarafından verildiği gibi, güreş anında yaptığı hareketlerden ve oyunlarından dolayı seyirciler tarafından da verilir. Güreş develerinin ismi Havut denilen semerin arkasına konulan süslü bir beze yazılır. Bu beze Peş denir. Bu yazıların altına mutlaka Maşallah yazısı yazılır.

Bir deve bir günde bir kez güreşir. Bir güreşin süresi 10 ile 15 dakikadır. Bu kurallar, güreş develerinin nesillerinin azalmaması, develerin fazla yıpranmamaları ve korunmaları için konulmuştur.

Genellikle Ege Bölgesi’nde kışın yapılan deve güreşleri, Ege’nin kış şöleni haline gelmiştir.

—–Lakerda Festivali

Yer: Sinop – Tarih: 12-14 Kasım 2021

Sinop’un balıkçılık kültürü çok eskilere dayanıyor. Arkeolojik buluntulara göre M.Ö 1000 yıllarına kadar giden tuzlu balık ve kurutulmuş balık kalıntıları bulunmuştur. Sinop’un deniz kıyısında bulunması konusunda ve tuzlu balık yapımında ciddi bir merkez olduğu biliniyor. Dolayısıyla Sinop olarak deniz kültürümüzü geliştirmek, bunu tekrar canlandırabilmek ve bunu turizme kazandırmak amacıyla bu tür etkinlikler devam etmektedir.

—–Gönen Alışveriş Festivali

Yer: Gönen – Tarih: 18-20 Kasım 2021

Gönen Ticaret Odası, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Gönen Kaymakamlığı’nın desteğiyle 2019 yılında ilk defa alışveriş festivali düzenlendi. Dünya çapında yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle iki yıldır ara verilen festival Kasım ayı itibari ile tekrarlanıyor. Yöresel ve handmade ürünlerin sergilendiği ve satıldığı alışveriş odaklı bir festival. Festival konusunda pek yaratıcı olmasa da şehre bir renk getirdiği doğrudur.