Genç şefler İtalya’da sürdürülebilirlik eğitimi aldı

Genç şefler İtalya’da sürdürülebilirlik eğitimi aldı

Genç şefler İtalya’da sürdürülebilirlik eğitimi aldı

Genç şefler İtalya’nın Bolonya şehrinde Sürdürülebilir Mutfak üzerine eğitim aldı. Sıfır atık, mutfakta sürdürülebilirlik, fermantasyon gibi konularda eğitim alan genç şefler, Bolonya’da Michelin yıldızlı restoran ziyareti ve ünlü şef buluşmaları ile uluslararası tecrübe de kazanmış oldu.

Metro Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleşen ve Dude Table tarafından organize edilen 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması mutfakta gıda atığını azaltma, sürdürülebilir malzemeler kullanma ve daha çevreci mutfak uygulamalarını geliştirme yönünde genç şefleri teşvik etmeyi hedefliyor.

Bu sene ikincisi düzenlenen 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” temasıyla 7 Aralık’ta Gastronometro’da gerçekleşmişti. Yarışmanın kazanan genç şefleri ödül olarak Metro Türkiye’nin desteği ile İtalya Bolonya’da bulunan ve ülkemizdeki tek iş ortağı olarak Dude Table’ın stratejik partnerlik yaptığı Future Food Institute’ta sürdürülebilir mutfak eğitimi aldı. Bolonya’daki bu eğitim programı, şeflere sadece gıda bilimi ve sürdürülebilirlik hakkında bilgi vermekle kalmadı, aynı zamanda farklı kültürlerin mutfaklarını keşfetme ve yeni lezzetler yaratmak için birlikte çalışma fırsatı da tanıdı.

 

Gezide aynı zamanda İtalya’nın en ünlü pastacı şeflerinden Gino Fabbri ile bir araya gelen genç şefler, Michelin yıldızlı Ristorante I Portici’yi ziyaret ettiler. Ardından Bolonya’nın lezzet duraklarını keşfederek İtalya’ya özgü ürünlerin üretim süreçlerini gözlemleme şansı buldular.