Pause ile “10 Soruda”nın konuğu  Egemen İskender

Pause ile “10 Soruda”nın konuğu  Egemen İskender

Pause ile “10 Soruda”nın konuğu  Egemen İskender

Pause Dergi ile “10 Soruda”nın konuğu gece hayatına yön veren başarılı işletmeci ve şimdilerde boelbodrum operasyon müdürü olan Egemen İskender oldu.

1-İşletmede olamasa olmaz kural nedir?

Çalışma arkadaşlarımızın her birinde öncelikle kendine, işine ve çalışma arkadaşlarına saygılı olmasını bekleriz. İşletme prensiplerine uyumlu ve takım çalışmasına katkı sağlaması ise her zaman önemlidir.

2-İyi işletmeciyi tarif eder misin?

Öncelikle yaptığımız işin matematik kısmını bir tarafa bırakırsak bu iş bir insan ilişkileri yönetimi. Her şeyden çok misafirlerinizi iyi tanımanız, trendleri takip edip güncel kalmanız, kendinizi ve işletmenizi geliştirip yenilemelisiniz. Bununla beraber arka planda olan maliyet stok kontrol, menü – reçete planlama, yemek, içki, şarap bilgisi ve kullanılan sistemlerin yetkinliği vb. işleri de iyi yapıyor olmalısınız.

3-Eğlence veya yemek sektöründe şimdi ki trendi nedir?

Eğlence sektörü covid-19 salgınından beri aktif değil maalesef. Pandemiden dolayı şuanda sadece oteller misafirlerine tam anlamıyla hizmet verebiliyor. Önümüzdeki dönemde normalleşme ile de daha çok otel ve tatil beldeleri eğlence sektöründe ön planda olacak.

Yemekte ise günümüzde sağlıklı gıdaya olan talep her zamankinden daha fazla hem organik beslenmenin vücudumuzda yarattığı olumlu etkileri hem de sağlığımız için önümüzdeki dönemde de menülerde bir çok organik içerikli yemek görmeye devam edeceğiz. Hatta sadece organik ürünler kullanarak günlük menüler ile misafirlerine hizmet veren restoranlar görmemiz çok yakında olacaktır.

4-En iyi yemek en iyi eğlence hangi ülkede?

En iyi yemek çok bireysel bir kavram olmasına karşın benim için Türkiye’de demek hiçte abartı olmayacak. Kullandığımız malzemelerin kalitesi, şeflerimizin eğitimi ve bir hazine gibi ülkemizin yedi bölgesinin kendine has lezzetleri ile elimizdeki bir hazine adeta. Bizim ve bizden sonra da sektörde olacak arkadaşlarımızın bu hazineden daha çok faydalanıp dünyaya bu yemek kültürünü daha iyi tanıtması gerekli.

5- En popüler mutfak?

Zaman zaman Asya mutfağı sektörde daha revaçta olsa da halen Akdeniz mutfağı yani İtalyan, Fransız ve İspanyol mutfağı sektörde en popüler mutfaklar.

6- En popüler içki?

Gerek düşük kalorisi gerekse birbirinden güzel kokteyller ile beraber Gin halen daha in popüler içki.

7 – Trendleri kim belirliyor?

Trendlere yön veren markalar, kişiler, kurumlar olduğunu hepimiz biliyoruz ama bu dönemde de gördük ki içinde bulunduğumuz şartlar ve misafirlerimizin talepleri bu trendleri şekillendiriyor. Arzın çok olduğu yerde talebin yön belirleyici olması kaçınılmaz.

 8- Hayalindeki mekandan bahseder misin?

İnsanların mutlu olduğu ve paylaşımlar yapabildiği bir mekan… Konsept olarak İngiliz Pub tarzı bir mekan…

9- Müşteriyi bir görüşte analiz edebilir misin?

Hizmet sektöründekiler zaman içinde insan analizi yapma yeteneğine sahip oluyor.  Çok nadiren de yanılır. Müşteriyi tanımak isteklerini bilmek işinizde başarı getirir. Hizmet sektörü müşteri memnuniyeti odaklı olduğu için kişiyi tanımak çok önemli.

10 –Kariyerinden bahseder misin?

Gece hayatının birçok bölümünde görev aldım. Hizmet sektörünün her kademesinde ve bir çok mekanda çalıştım.  Şimdi Boel Bodrum’da operasyon müdürü olarak  eğlence sektöründe hizmet vermeye devam ediyorum.