Amerika'nın en küçük kasabaları

Amerika’nın en küçük kasabaları

Amerika’nın en küçük kasabaları

Amerika Birleşik Devletleri denilince akla devasa binalar, devasa arabalar, nerdeyse her şeyin büyük olduğu gelir. Amerika’nın içlerinde bir birinden sevimli minik kasabaları olduğunu bilmeyiz bile. Şimdi ABD’nin bu minik kasabalarını kaleme aldım. ABD’ye yolunuz düşerse bu güzel minik kasabaları da ziyaret edin.

Hazırlayan: Ferhat Kaan Şahin

Bisbee, Arizona

Bisbee, Arizona

Eğlenceli ve korkak, küçük Bisbee kasabasını tanımlayan iki kelimedir. Arizona’nın uzak güneydoğu köşesinde yer alan bu eski bakır madenciliği patlaması, madenler kapandıktan sonra insanların unuttuğu bir yerdi. Bu, hippiler terk edilmiş madenci barakalarına taşınana ve ikamet edene kadardı. Hippilerin varlıkları siteye benzersiz bir hava kattı ve bu bugün de devam ediyor.

Eklektik mağazalar, sıra dışı galeriler ve kafeler sokaklarda sıralanmıştır. Bir kahve tadımının keyfini çıkarın veya kasabayı çevreleyen Mule Dağları’nda yürüyüş yaparak zaman geçirin. Tepelerden manzaralar Meksika’ya kadar uzanıyor. Ayrıca bir yeraltı madeni turuna katılabilir ve yerel tarih hakkında biraz bilgi edinebilirsiniz.

Beyaz Balık, Montana

Beyaz Balık, Montana

Whitefish, bir rekreasyon yeri ve Kuzeybatı Montana’nın en önemli özelliğidir. Eskiden Big Mountain olarak bilinen, şehrin arka planını oluşturan heybetli Whitefish Dağı, kış boyunca Montana’da önemli bir kayak ve snowboard destinasyonudur. Ve bu ünlü dağ kasabasının arka kapısındaki tüm manzaraları keşfetmek için yeterli yaz günü yok.

Glacier Ulusal Parkı ve çevresindeki Flathead Ulusal Ormanı, yaz aylarında Whitefish için önemli bir cazibe merkezidir. Whitefish’ten Apgar Köyü’ne, McDonald Gölü’nün milli park ziyaretçilerini karşıladığı yer olan otuz milden daha kısa bir sürüş mesafesindedir. Depot Park, yerel lokantalar ve mağazalarla dolu büyüleyici bir şehir merkezi mevcut.

Pismo Plajı, Kaliforniya

Pismo Plajı, Kaliforniya

Pismo Beach, Kaliforniya’nın Merkez Sahili’ndeki San Luis Obispo County’de, Los Angeles ve San Francisco’nun yaklaşık olarak ortasında yer alan ikonik bir plaj destinasyonudur. Buradaki odak noktası, büyüleyici bir şehir merkezinin yanında, Pismo Beach İskelesi ve Gezinti Yeri’nden güneye uzanan 27 kilometrelik Pismo eyalet plajıdır.

Geniş plaj, her türlü plaj aktivitesi için bolca alan sunar. Güneşlenmek, gezinmek ve kumdan kale yapmak, Pismo Beach tatilinin sadece birkaç etkinliğidir. Bölge ayrıca, balıkçılık ruhsatı olan herkesin günün belirli saatlerinde balık tutabileceği, daha çok Pismo Clams olarak bilinen Tivela Stultorum ile ünlüdür.

Pismo Beach İskelesi ve Gezinti Yeri’nin yakınındaki 101’de çok sayıda otel, motel ve motorlu misafirhane sıralanır ve geniş bir konaklama yelpazesi sunar. Bu konaklama yerleri, gün batımında, kalabalığın her akşam etkileyici bir renk gösterisi için bir araya geldiği plaja hızlı erişim sağlar.

Eureka Springs, Arkansas

Eureka Springs, Arkansas

Ozark Dağları’nda gizlenmiş olan Eureka Springs, Viktorya dönemi mimarisi, tarihi ve açık hava maceralarının hazinesidir. Spring Street’te bir gezintiye çıkın, iyi korunmuş binalara hayran kalın ve pek çok sıra dışı mağaza ve galeriden birine uğramak, sıra dışı bir kafede bir kahve ile enerji toplamak veya restoranlardan birinde bir şeyler yemek için cazip olun. Kasabayı meşhur eden suyundan bir yudum almak için kaynaklara uğramayı da unutmayın tabii ki.

Woodstock, New York

Woodstock, New York

New York Eyaleti’nin Hudson Vadisi’nin ortasında yer alan ve yemyeşil Catskills dağlarıyla çevrili Woodstock, Amerika’nın en pastoral küçük kasabalarından biridir. New York City’den sadece iki saat uzaklıkta ve yine başka bir dünya uzakta olan köy, ilk yerli kabileler ve Hollandalı yerleşimcilerden 20. yüzyıl hippilerine ve günümüzün buji bohemlerine kadar New York Eyaleti tarihiyle dolu.

Ana cadde, üzerinde sanat galerileri, butikler, vintage giyim mağazaları ve antikalar, keyifli restoranlar ve kafeler bulacağınız Tinker Caddesidir. Her haftasonu şehir merkezinde canlı bir bitpazarı kurulurken, sokaklar taşra hayatından bir parça arayan şehirli züppelerle dolup taşıyor.

Breckenridge, Kolorado

Breckenridge, Kolorado

Uzun zamandır Colorado’nun en iyi kayak merkezlerinden biri olarak bilinen Breck, yerel olarak bilindiği şekliyle, yaklaşık 200 piste ve yaklaşık 3.000 dönümlük karlı eğlenceye sahiptir.

Ama burada her şey kayak yapmakla ilgili değil; Breckenridge, ünlü Hoosier Pass Loop ve daha zor olan Quandry Peak gibi muhteşem yürüyüş parkurları ile yıl boyu açık bir destinasyondur.

Breckenridge’in 1859’dan kalma tarihi ana caddesi hareketli restoranlar, kafeler, kayak mağazaları, moda butikleri ve galerilerle doludur.

Leavenworth, Washington

Leavenworth, Washington

Leavenworth, Washington Eyaleti’nin Cascade Dağları’nda büyüleyici bir dağ kasabasıdır. Kasaba 70’lerde otantik bir Bavyera köyüne dönüştü. Bugün tüm kasaba, bir Avrupa dağ köyünü anımsatan renkli binalar ve vitrinlerden oluşuyor. Neredeyse her sokak köşesinden görülebilen yükselen Cascade Dağları bu etkiye katkıda bulunuyor.

Güneş Vadisi, Idaho

Güneş Vadisi, Idaho

Sun Valley, Central Idaho’da bir Rocky Mountain tatil beldesidir. 1930’lardan beri ünlüleri ve şehir dışından gelenleri kendine çeken Amerika’nın ilk varış noktası kayak merkezi olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Belki de en önemlisi, Ernest Hemingway’in mirası, çevredeki Wood River Vadisi boyunca bulunur.

Sun Valley’de kayak ve snowboard hala efsanedir ve burası Amerika’nın en iyi kayak destinasyonlarından biridir. Dağ, Vahşi Batı çekiciliğini Alplerden ilham alan bir Avrupa tatiliyle birleştirerek engebeli ama erişilebilir yokuş aşağı maceralar sunar. Sun Valley yaz aylarında da bir o kadar popülerdir. Dağda sıcak mevsim boyunca kayak ve snowboardların yerini yürüyüş botları ve dağ bisikletleri alır ve tüm bölge macerayla doludur.

Moab, Utah

Moab, Utah

Colorado Nehri boyunca mükemmel bir konuma sahip olan Moab, benzeri olmayan bir gezi ve macera yeridir. ABD’deki en iyi yürüyüş, dağ bisikleti ve turlardan bazıları birkaç dakika uzaklıktadır.

Civarda, eyaletteki en iyi manzaralardan bazılarına sahip olan Canyonlands Ulusal Parkı bulunmaktadır.

Moab, bir dağ bisikleti destinasyonu olarak dünyaca ünlüdür. Yakındaki Slick Rock Bisiklet Yolu, heyecan verici ancak teknik teklifleri nedeniyle bisikletçiler için bir kedi otu gibidir. Daha az meşgul ama aynı derecede muhteşem olan diğer dağ bisikleti parkurları arasında geniş açık Bartlett Wash ve Bar M parkur ağı yer alır.

Kasabanın içinde eğlenceli restoranlar ve birçok konaklama seçeneği vardır. Geziyle geçen gününüzün sonunda dinlenmek için harika yerler bulmakta sorun yaşamayacaksınız.

Astoria, Oregon

Astoria, Oregon

Oregon’un kuzeybatısındaki bu sahil kasabası, tarihi bir mirasa sahiptir. Columbia Nehri’nin ağzına yakın konumu, Lewis ve Clark da dahil olmak üzere ilk kaşifler için bir mıknatıstı. Daha sonra Astoria, Batı kıyısında büyük bir liman kenti olmaya adaydı ve bu planlandığı gibi gitmese de, kasaba hala ” Küçük San Francisco ” unvanını taşıyor.

Manchester, Vermont

Manchester, Vermont

Vermont’un Yeşil Dağları ile çevrili Manchester, ilkbahar ve yaz aylarında çiçekler ve yeşilliklerle dolup taşan, sonbaharda ateşli sonbahar renkleriyle parıldayan veya kış harikalar diyarı gibi dönen karla dolup taşan tüm yıl boyunca cazibesini sergiliyor.

Köy 18. yüzyılda kuruldu ve beyaz kilise kuleleri, tuğla binaları ve kasaba meydanıyla bu tarihi estetiği hala koruyor. Yine de Manchester, lüks konaklama birimleri, spa tesisleri, golf sahaları, yemek yeme, alışveriş ve sağlıklı yaşam aktiviteleri ile 21. yüzyılda kendini evinde gibi hissediyor.

Stockbridge, Massachusetts

Stockbridge, Massachusetts

Massachusetts’in Berkshires bölgesi, eyaletin en sevilen bölgelerinden biridir. Batı Massachusetts’in bu köşesi, göller, yürüyüş parkurları ve dağ sırtlarıyla birbirine bağlanan tarihi, büyüleyici kasabalardan oluşur. Stockbridge, Berkshires’ın en iyi şehirlerinden biridir.

Stockbridge, 19. yüzyılda zenginler için popüler bir yaz tatiliydi. Boston ve New York’tan seçkinler, temiz hava ve güzel manzara için dağlara giderdi. Bugün hala bir kaçış arayan şehir sakinleri için popüler bir sıcak nokta. Şehirdeyken tarihi Gilded Age mimarisinin güzel örneklerini kaçırmayın.

Stockbridge için belki de en ikonik, en ünlü sakini olan sanatçı Norman Rockwell’dir. Norman Rockwell Müzesi’ne dönüştürülen eski evine ve stüdyosuna uğrayabilirsiniz.

Beaufort, Güney Karolina

Beaufort, Güney Karolina

Güney Karolina’daki en güzel kasabalardan biri olan Beaufort, İspanyol yosunuyla kaplı kalın meşe ağaçları, savaş öncesi mimarisi, Arnavut kaldırımlı sokakları ve kuşlar ve diğer vahşi yaşamla dolu sonsuz bataklıkları ile tanınan Port Royal Adası’ndaki bir liman kasabasıdır.

Beaufort’un şehir merkezinin tamamı tarihi bir bölge olarak belirlenmiştir, bu nedenle mimariye hayranlıkla bakmak için yemyeşil sokaklarda dolaşmaya değer. Yürürken, bataklık alanları yosun kaplı ağaç koruları arasından ören patikalarla birleştiren 10 millik bir yeşil yol olan İspanyol Moss Patikası’nda dolanmak isteyebilirsiniz.

Beaufort’ta yaşam, balık tutmak, kanoyla gezmek, kürek sörfü yapmak veya yerleşik yunusları görmek için tekne gezisi yapmak gibi su etrafında şekillenir.

Destin, Florida

Destin, Florida

Florida’nın en sevilen küçük kasabalarından biri olan Destin, güneş arayanlar için bir cennettir. Florida Körfez Kıyısı boyunca uzanan en iyi plajlardan biri olan Henderson Beach State Park’ın muhteşem sahil şeridi, kasabadan sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Bu mutlaka ziyaret edilmesi gereken cazibe merkezi, kristal berraklığında suyla dolu beyaz kumlara ev sahipliği yapar. Şehre daha yakın, teknik olarak bir ada değil, kilometrelerce öteden gezi teknecilerini çeken batık bir kum havuzu olan Yengeç Adası’ndaki su içi eğlenceleri mutlaka kontrol edin .

Sahilin dışında, kitschy ama eğlenceli Destin Harbour Boardwalk’ta dolaşın . Çeyrek mil uzunluğundaki alan, özellikle doğu ucunda, hafif bir karnaval hissi ile, restoranlar, ilginç dükkanlar ve yapılacak eğlenceli şeylerle doludur.

Petoskey, Michigan

Petoskey, Michigan

Kökleri 19. yüzyılın başlarına kadar uzanan Petoskey, küçük kasaba yaşamının tadına varmak için kaçabileceğiniz güzel bir yerdir.Aslında, Ernest Hemingway’in en sevdiği kaçamak noktalarından biriydi ve sanat, kültür ve açık hava macerası konusundaki itibarı on yıllar boyunca devam etti.

Petoskey’nin restoran ve dükkanlarla dolu, geceleri hala Viktorya döneminden kalma gaz lambalarıyla aydınlatılan tarihi şehir merkezi Gaslight Bölgesi’ni kaçırmayın.