Ege’den Sosyal Mesafeli Tedbirli Gezmeler…

Ege’den Sosyal Mesafeli Tedbirli Gezmeler…

Bu yıl herkesin şahit olduğu pandemi sonrası tabi ki tedbirler her yerde alınmış durumda.  Sizlere Ege sahillerinden yazmaya devam ediyorum.  Bu sefer Alaçatı’dan da haberlerim var.

 

Kuum Hotel  ve Bodrum Otlu Pidesi…

Çok sevdiğim, rahat ettiğim konforu yüksek yerlerden biri de Kuum Hotel…  Denize girmekten ayrılıp da SPA keyfine geçemedim ama söz onu da yazacağım. Gün boyu sıkılmadan kaldım. Acıktığımda menüden seçenekleri incelerken; ban teklif edilen yiyeceğin ismini duyduğumda “Bodrum Otlu Pide” yiyemem ama tadıp nasıl bir şey olduğunu yazarım diye düşündüm.  Pideye haksızlık etmişim. Hayatımda bu kadar lezzetli otlu ne pide ne de yemek yemedim doğrusu..  Mutlaka bu hotelin beachini ve otlu pidesini deneyimleyin. Çocuklarınıza öncelikle ve kendiniz mutlaka bu yazdıklarımı deneyimlemeden tatili noktalamayın.

Alaçatı’ya gidilirse sörf yapılmalıdır

Birkaç günlüğüne Alaçatı’ya geçtim. Bora Kozanoğlu’nun sörf kursu her yaz uğradığım yerlerden biri… Yetişkinlerin dediği gibi olmazsa olmazım… Burası çok güzel bir yer. Rüzgârın yanı sıra suyun sığlığı çok rahat hareket etmenizi sağlıyor. Bora Kozanoğlu ve ekibindeki deneyimli eğitmenler ile olay çok keyifli.  Birkaç gün gittim ve yazı tamamlamadan bir kez daha gitmeyi düşünüyorum açıkçası. Alaçatı’ya gidip de çocuklarınızı ya da kendiniz bu keyifli spordan mahrum bırakmayın lütfen. Mutlaka gidin ve bana da yazın.

 

Garo’s; Bodrum’da balık yiyebildiğim tek mekan…  Daha masanıza geçtiğinizde, her masada bulunan sprey dezenfektanlar dikkatinizi çekiyor.   Tabi ben balık yemem derken burada koca bir tabak balığı nasıl yediğime kendim de şaşırıyorum. Garo ve Çetin abinin mutfağı tartışmasız göze ve kalbe hitap ediyor. Kılçıksız hazırlanan gerçek deniz levreğine hayır diyebilecek çocuk ya da yetişkin olamaz bence.  Tabi bunları deneyimlerken doğum günümle alakalı başıma gelecek sürprizden haberim yoktu.  Bir başka masaya gideceğini düşündüğüm sürpriz doğum günümden 20 gün önce bana geldi. Şok oldum. Anı defterime bu güzel sürpriz ve ilgili düşüncelerimi not ettim.  Şunu anlıyorum ki sevgi dolu insanların yaptıkları ne varsa farklı oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 

Loft Elia restaurant

Adımınız attığınız anda; ambiyans, karşılama nezaket kendimi bir yetişkin gibi hissettirdi. Serviste sunuma gösterilen incelik, yemekler ikram edilirken verilen bilgiler. Yani; yiyecek ve pişirilme şekli hakkında anlatım çok ilgimi çekti.  Meraklıyım detaylarına… Sadece büyüklere değil aynı saygı ve sevgi ile anlatımın olması “çocukların da bir birey olarak mekanda kabul edildiği ve önemli olduğuna” dair farkındalıklarını yansıtıyor. Gelelim reçetelerin sahibine Şef Yılmaz Öztürk’e; Ege ve Akdeniz mutfağında yerel tatları doğal ürünlerle buluşturuyormuş. Şef LoftElia’nın menüsünde atıştırmalıkları var. Ortaya gelen tabaklar paylaşımlı başlangıçlardan oluyor. Sonra açık ateş ve taş fırından et veya makarna çeşitleri isteyebiliyorsunuz. Tabi tatlısız final olmaz benim için…

Ahu Ayşenaz Çağdaş

Ahu Ayşenaz Çağdaş

Children’s Menu / ahuaysenazcagdas@gmail.com

DİĞER YAZILARI