Yılbaşını kutlamak için 12 ikonik şehir

Yılbaşını kutlamak için 12 ikonik şehir

Yılbaşını kutlamak için 12 ikonik şehir

NAZAN ORTAÇ

nazanortac@outlook.com.tr

2023’e az bir zaman kala, dünya pandemi sonrası büyük yeni yıl partilerine hazırlanıyor. Dünyanın en ikonik şehirlerinde, birbirinden keyifli partilerle 2023 yılı büyük bir coşkuyla karşılanacak. Seyahat severler için bu yılın en heyecan verici yılbaşı partilerini bir araya getirdik.

1-Sidney, Avustralya

Yeni yılı Sidney’de karşılamak kadar görkemli bir şey yok! Saat farkından dolayı 2023’u ilk karşılayan kıta olan Avustralya’nın bu dünyaca ünlü liman kenti her yıl görkemli kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Limandaki Harbour Köprüsü’ndeki havai fişek gösterisini izlemek, Taronga Hayvanat Bahçesi’ndeki etkinliklere çocuklarınızla birlikte katılmak ya da cruise gemileriyle sahilden Sidney’i izlemek unutulmaz deneyimler.

Nerede kalınır: Hilton Sydney, Song Hotel Sydney

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Sidney Kingsford Smith Havalimanı’na direkt uçuşları var.

New York

2-New York, ABD

Tabii ki yeni yıl kutlaması deyince akla ilk önce New York’taki Times Square geliyor. Işık gösterileri, ünlü sanatçıların performanslarıyla gerçekleşen coşkulu kutlamanın en ikonik anı ise geri sayım sırasında dev ışıklı topun inmesi. Televizyondan da canlı yayınlanan gösteride hangi sanatçının sahneye çıkacağı henüz belli değil. Ama büyük bir şov olacağı kesin!

Nerede kalınır: The Plaza, Hilton Garden Inn New York

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan New York JFK ve Newark Havalimanları’na direkt uçuşları var.

Berlin

3-Berlin, Almanya

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Alexanderplatz, yılbaşı kutlamalarının adresi. Spree Nehri’nin kıyısındaki meydanda, Brandenburg Kapısı’ndan Zafer Sütunu’na kadar uzanan 1,8 km’lik yol boyunca havai fişek gösterisi eşliğinde dans edebilir, yemek yiyebilir, içkinizin tadını çıkarabilir ve 2023 için güzel dileklerde bulunabilirsiniz.

Nerede kalınır: Hotel Adlon Kempinski, Grand Hyatt Berlin

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Berlin Brandenburg Havalimanı’na direkt uçuşları var.

Venedik

4-Venedik, İtalya

Venedik, her türlü kutlamanın en güzel adresi… İkonik şehir, kanalları ve gondollarıyla tam bir masal kenti. Yılbaşı kutlamaları da şehre ayrı bir güzellik katıyor. Yılbaşı tatilinizde rotanızı Venedik’e çevirirseniz, San Marco Meydanı’ndaki kutlamalara tanıklık edebilirsiniz. Eğlenceli kutlamalara leziz İtalyan yemekleri ve mehtapta gondol turu da eşlik ediyor.

Nerede kalınır: Cipriani Belmond Hotel, The Gritti Palace

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Venedik Havalimanı’na direkt uçuşları var.

Paris, Fransa

5-Paris, Fransa

Romantik bir kaçamak içinse önerimiz Paris. Belki daha önce sıklıkla Paris’e gittiniz ama yılbaşı gecesi için de bu kent aklınızda bulunsun. Eyfel Kulesi manzarası eşliğinde havai fişek gösterisini izlemek, kentin diğer anıtlarını bu ışık altında görmek gerçekten benzersiz bir deneyim. Seine Nehri’nde bir cruise’a binip, yılbaşını su üstünde kutlayabilir ya da yüzlerce şık restoranlarından birinde lezzet festivaline katılabilirsiniz. Ya da elinizde şampanyanızla Champs Elysees’nin coşkulu kalabalığının içine karışabilirsiniz. Çocuklu aileler için Disneyland da keyifli bir seçenek…

Nerede kalınır: Hotel Madame Reve, La Reserve Paris

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Paris Charles De Gaulle Havalimanı’na direkt uçuşları var.

Londra, İngiltere

6-Londra, İngiltere

İkonik şehirler demişken, Londra’yı da atlamayalım! Big Ben’den yapılan geri sayımı 250 binden fazla kişiyle birlikte izlemek için rotanıza Londra’yı ekleyin. Geri sayımın ardından saatlerin 12’yi göstermesiyle yapılan havai fişek gösterisi, kolay kolay unutamayacağınız türden olacak. Kentin farklı noktalarında yapılan ve biletle girebileceğiz onlarca parti de Londra’yı tercih etmek için iyi bir sebep olabilir.

Nerede kalınır: The Goring, The Connaught

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Londra’nın üç havalimanına direkt uçuşları var.

Las Vegas, ABD

7-Las Vegas, ABD

İkonik şehirlere Las Vegas’ı da eklemeliyiz. Ne de olsa “eğlence”nin başkenti! Yeni yıl eğlencesi Las Vegas’ta saat 18’de başlıyor. Araç girişinin yasaklandığı sokaklarda neredeyse 300 bin kişi bir araya geliyor. Yeme-içme ve dans dolu saatler, gece 12’den itibaren havai fişek ve ışık gösterileriyle doruk noktasına ulaşıyor. Sokakta olmaktan yorulursanız da gösterileri izlemek için bir otele geçebilir, casino’da şansınızı deneyebilirsiniz.

Nerede kalınır: Wynn Las Vegas, Waldorf Astoria

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Las Vegas McCarran Havalimanı’na direkt uçuşları var.

Rio de Janeiro, Brezilya

8-Rio de Janeiro, Brezilya

İşte size, meşhur karnavalından sonra Rio’ya gitmek için bir neden daha! Brezilya’nın en popüler şehri, Copacabana Plajı’nda yapılan dev yılbaşı kutlamasıyla da tanınıyor. Her yıl 2 milyondan fazla insanın katıldığı kutlama, dünyanın en büyük yılbaşı kutlaması. Büyük konserlerin ve dans şovlarının olduğu yılbaşı kutlaması, kesinlikle görülmesi gereken organizasyonlardan.

Nerede kalınır: Copacabana Palace, Emiliano Rio

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Rio de Janeiro Havalimanı’na direkt uçuşları var.

Hong Kong, Çin

9-Hong Kong, Çin

Dünyanın en ünlü şehir silüetine bakarak yeni yıla girmek de güzel bir seçenek… Çin’in güneydoğusundaki bu özerk bölge, dünya ticaretinin sayılı merkezlerinden olduğundan bir alışveriş cenneti. Gökdelenleriyle çevrili metropolün Victoria Limanı da çok meşhur. Görkemli yeni yıl kutlaması da burada yapılıyor. Tekne gezintisi yapabilir, gökdelenlerin teraslarında manzaranın tadını çıkarabilirsiniz…

Nerede kalınır: Mandarin Oriental, Four Seasons Hotel

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Hong Kong Havalimanı’na direkt uçuşları var.

Reykjavik, İzlanda

10-Reykjavik, İzlanda

Kuzey Kutbu’na en yakın yerleşim bölgesinde, Noel Baba’nın izinde yeni yıl kutlamak isterseniz Reykjavik’i seyahat rotalarınız arasına alabilirsiniz. Bir ay boyunca süren etkinliklerde önce Noel kutlanıyor, sonra da yeni yıl. Noel pazarları ve dekorasyonları, kutup ışıkları, Nordic House’daki etkinlikler, Perlan Müzesi gibi görülmesi gereken onlarca alternatif sunuyor.

Nerede kalınır: The Reykjavik Edition, 101 Hotel

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Reykjavik Keflavik Havalimanı’na direkt uçuşları var.

Bangkok, Tayland

11-Bangkok, Tayland

Türkiye’deki seyahat severlerin en sevdiği destinasyonlarından biri de Tayland. Ülkenin başkenti Bangkok, büyük yılbaşı kutlamalarına ev sahipliği yapıyor. En büyük meydanı Central World Square, hem yerli halkın hem de turistlerin katılımıyla dev bir parti alanına dönüşüyor. Nehir boyunca yapılan havai fişek gösterisinin ardından parti ve dans sabaha kadar devam ediyor. Parti, görkemli ışık şovları ve renkli konserleriyle de ünlü.

Nerede kalınır: Capella Bangkok, The Peninsula Bangkok

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Bangkok Havalimanı’na direkt uçuşları var.

Bali, Endonezya

12-Bali, Endonezya

Yeni yılı coşkulu partilerle kutlamak istemiyorsanız, size Bali’yi önerebiliriz. Bali tarzı bir kutlama için Denpasar’daki Puputan Badung Parkı’na gidebilir ve yerel halkın huşu içinde yeni yılı karşılamasını deneyimleyebilirsiniz. Bali halkı, yeni gelen yılı dualar ve kültürel geçit törenleriyle kutluyor. Saat gece yarısını gösterdiğinde havai fişek gösterilerinin ardından yemekler yeniyor ve yeni yıl dilekleri için fenerler gökyüzüne bırakılıyor. Görülmeye değer…

Nerede kalınır: Capella Ubud, Nihi Sumba

Nasıl gidilir: THY’nın İstanbul’dan Bali Denpasar Havalimanı’na direkt uçuşları var.