Canım Babam…

Babamla olan her an benim için babalar günü özelliğinde… Ama yine de gelenekselleşen özel kutlama günlerini de heyecanla beklerim.  20 Haziran Pazar günü kutlanacak olan babalar günü bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd tarafından düşünülmüş. Ve 1910 yılından günümüze kadar tüm dünyada kutlanır olmuş olduğunu bu yazımdan önce araştırdığımda öğrendim. Sizler nasıl sürprizler hazırlarsınız bilmem ama bizim evde gün benim elimden çıkacak “günün pastası ile başlayacak”…  Benim ve tüm babaların “ Babalar Günü “ kutlu olsun…

Isparta, Kuyucak Köyü…

Bu muhteşem köyü çok merak ediyordum. Hafta sonu gittim.. Lavanta Köyü olarak isimlendirilmiş ama Haziran döneminde köy gül kokuyor. Temmuz’da lavanta da eklenerek kokmaya başlıyormuş. Dikkatimi çeken bir şey var; Amerika’da Seligman, Arizona Route 66’da gördüğüm obje yerleştirmesi, renklendirme tasarımı, Kuyucak köyünün girişinden başlıyor. Güzel bir mantık olmuş. Bir köyün her anlamda bu kadar güzelleştirilebileceği hiç aklıma gelmezdi. Çok beğendim. Burada neler yaptığıma gelince; gül ve lavanta bahçelerini dolaştım. Kuş sesleri eşliğinde gül topladım. Gül ve lavantadan hazırlanmış dondurmalardan, çaylarına kadar lezzet testi yaptım. Pek çok hediyelik ürün aldım. Böyle konsept köylerin arttırılması kesinlikle gerekiyor. Yol çok uzun geldi ama havası, bahçelerin görüntüsü ve tasarımı tüm yorgunluğa değdi. Burada çok hoşuma giden başka bir şey daha oldu. Onu da sizlerle paylaşmak istiyorum; Antalya,  Belek’ten kalkıp Kuyucak köyüne turistik gezi ile gelen teyzelere rastladım. Bir köyden başka bir köye gelen yerli turistler… Onlar ben vardıktan kısa bir süre sonra geldiler. Sırf teyzelerden oluşan yerli ziyaretçiler; çocuklar gibi eğlendiler.  Salıncaklarda sallandılar, alış veriş yaptılar ve gül kremlerini “cilde iyi gelir” diyerek kapış kapış aldılar. O yaşta teyzelerin salıncakta sallanmak için sıra beklemeleri, birbirlerini kahkahalarla sallamaları, fotoğraf çektirme telaşları, o yaşama sevinçleri öyle güzeldi ki anlatamam… Teyzeleri; orada öyle neşeli, hayat dolu görmek beni çok mutlu etti. Gülü kaçıranlar, Temmuz ayında lavanta bahçelerini kesinlikle kaçırmayın derim.

Türkiye’nin Maldivleri, Salda Gölü…

Burdur’da pek çok göl var. Bunların içinde en popüleri beyaz kumu ile meşhur Salda… Sosyal medyada çıkan haberlere bakıldığında gölün perişşan bir durumda olduğu yazılıyor ama yerinde gerçeği gördüğünüzde Kültür ve Turizm Bakanlı tarafından koruma altına alındığını bir yıldır hiç bir şekilde suya girmek veya kuma basmak yasaklanmış. Görevliler bizzat bekleyerek bu güvenliği koordine ediyorlar. Bir kez daha test ettim ki sosyal medyada ki haberlerin çoğu asılsız çıkıyor. Bunu da test etmenizi öneririm. Gezi listenize Salda Gölünü mutlaka alın hatta o çevre köylerde ki küçük köy pansiyonlarında kalmanızı tavsiye ediyorum. Şehirde büyüyen çocuklar için farklı bir deneyim oluyor.   

Ahu Ayşenaz Çağdaş

Ahu Ayşenaz Çağdaş

Children’s Menu / ahuaysenazcagdas@gmail.com

DİĞER YAZILARI